Zabrzmi to jak paradoks, ale atutem każdej cery są jej doskonałości i niedoskonałości. Musimy być bardzo tolerancyjni wobec potrzeb naszej skóry, akceptować jej indywidualne właściwości i potrzeby pielęgnacyjne.
Moje Klientki, niezależnie od wieku, mówią, że chciałyby mieć piękną cerę. Gdy pytam, co to dla nich oznacza, każda inaczej definiuje pojęcie piękna. Nastolatka z cerą problematyczną, nadmiernie błyszczącą się, ze skłonnością do wykwitów i zaskórników, marzy o skórze idealnie matowej i gładkiej. Kobieta w sile wieku spoglądając w lustro, zastanawia się, gdzie jest ta młodziutka kobieta, którą tak niedawno jeszcze była.
Ze szkodą dla siebie, bardzo wiele osób trwa w przekonaniu, że ma brzydką cerę. Jeśli chcemy mieć piękną skórę, powinniśmy obiektywnie spojrzeć na predyspozycje naszej cery i zacząć od zmiany nawyków. Warto stworzyć listę zalet, swego rodzaju manifest własnego potencjału i listę realnych obietnic w stosunku do skóry lub samego siebie :-) Opłaca się przygotować spis przyzwyczajeń, z których powinno się zrezygnować, np. przywiązanie do niezdrowego jedzenia, papierosów, sentyment do opalania, czyli wszystkiego, czym karmi nas świat pozorów.
Jeżeli masz dwadzieściakilka lat, jesteś świeżo po urlopie, na którym głównym zajęciem było leżakowanie na słońcu głównie w godzinach od 11 – ej do 15 – ej, uwielbiasz być opalona przez cały rok – odwiedzasz solarium, a dymek nie jest Ci obcy i wydaje Ci się, że ten artykuł nie jest skierowany do Ciebie, tęgo się mylisz. Jeżeli z kolei jesteś w tzw. jesieni życia i uważasz, że nie warto podejmować już żadnych starań, pragnę Cię przekonać, że każdy wysiłek pielęgnacyjny szybko zaprocentuje.
Możesz przeprowadzić mały eksperyment. Wstań godzinę wcześniej niż zwykle, zrób sobie poranną pachnącą kąpiel, nałóż maseczkę nawilżającą, popraw fryzurkę, zrób delikatny makijaż, załóż sukienkę, w której doskonale się czujesz i wyrusz do swoich zajęć. Efekt murowany! Wszyscy od razu zauważą, że pięknie wyglądasz. Bardzo często Klientki opowiadają mi, że następnego dnia po wykonaniu profesjonalnego zabiegu kosmetycznego koleżanki w pracy od razu zauważyły poprawę wyglądu, mimo że nic nie wiedziały o wizycie u kosmetyczki.
Swoją drogą, mamy poważny problem z przyjmowaniem miłych słów. Bardzo często, gdy mówimy komuś, że ślicznie wygląda, słyszymy, że jest maksymalnie wykończony. A gdy pochwalimy torebkę czy sukienkę, dowiadujemy się, jak bardzo jest stara i wysłużona…
Każdy ma prawo do gorszego dnia, kiepskiego nastroju, spadku samopoczucia. Znają ten stan nie tylko przedstawiciele starszego pokolenia, ale także młodzież, a nawet dzieci. Ale to, jak wyglądamy, nie zależy jedynie od daty urodzenia, ale od tego jak żyjemy i jak o siebie dbamy. Prędzej czy później zdrowy styl życia zaowocuje wymarzonym wyglądem i fantastycznym samopoczuciem.
Podstawowym wrogiem skóry jest opalanie się i palenie papierosów. Z czasem cera palaczy staje się ziemisto – szara, szorstka, nabywa tendencji do pękania ścian naczyń krwionośnych. Słońce z kolei odpowiada za fotostarzenie, ponieważ niszczy włókna kolagenowe, prowadzi do przesuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Jest również przyczyną przebarwień. Także spożywanie alkoholu, dieta bogata w nasycone tłuszcze, cukier, stres, przemęczenie, są przyczyną starzenia się skóry w wyniku powstawania w organizmie dużej ilości wolnych rodników uszkadzających zdrowe komórki skóry.
Współczesna kosmetyka sprzyja dbającym o siebie. Niemniej, w trosce o utrzymanie kondycji i urody ciała, nie wystarczy odwiedzać Gabinet Kosmetyczny, ale także, a może przede wszystkim, należy unikać czynników, które mu szkodzą. Prewencja przede wszystkim ;-)
Mimo szerokiego spektrum możliwości pielęgnacyjnych, jakimi dysponuje kosmetyczka, nie jest ona czarodziejką i nie zatrzyma naszego biologicznego zegara. Ale choć proces starzenia się jest nieuchronny i uwarunkowany genetycznie, możemy skutecznie pielęgnować skórę i unikać tego, co jej szkodzi.
ogrodnik piękno krzewu, szef kuchni smak wykwintnej potrawy, zaś
kosmetyczka profesjonalnie rozpozna potrzeby skóry, wybierze odpowiedni zabieg
i wskaże, co szkodzi cerze :-)