Mówi się, że skóra wokół oczu to nasz wizytówka i metryka. Jeśli jest gładka, bez zmarszczek i przebarwień ujmuje lat. Wypielęgnowana, jest jednym z najważniejszych atrybutów urody. Skóra wokół oczu jest czterokrotnie cieńsza, niż na policzkach; ma zaledwie pół milimetra grubości! Z upływem lat, jej tkanka łączna traci spójność i jędrność.
Skóra okolicy oczu i powiek wymaga subtelnej, gabinetowej pielęgnacji kosmetycznej; jest wyjątkowo delikatna i cienka – czterokrotnie cieńsza niż na policzkach, ma zaledwie pół milimetra grubości. Z powodu małej ilości kolagenu i elastyny szybko traci jędrność i gładkość. Z upływem lat, jej delikatna tkanka łączna traci spójność i elastyczność.
Bez podściółki tłuszczowej i z niewielką ilością gruczołów produkujących naturalną warstwę lipidową, skóra wokół oczu łatwo się przesusza. Dodatkowo, wolniej płynąca krew w delikatnych naczyniach krwionośnych gorzej zaopatruje ją w składniki odżywcze. Zaopatruje natomiast w ogromną ilość mastocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za pojawianie się reakcji alergicznych. Okolice oczu i powiek z łatwością ulegają podrażnieniom i uczuleniom.
Twarz jest niezwykle pracowita, a okolice oczu szczególnie: mrugamy powiekami średnio 10 tysięcy razy dziennie, podczas nawilżania i mrużenia oczu, okazywania radości i smutku. Na aktywność twarzy pracują aż 22 mięśnie. Z mimiką twarzy związane jest pojawianie się zmarszczek mimicznych, tzw. kurzych łapek. Tworzą się one w kącikach oczu na skutek wyrażania emocji: uśmiechu, zdenerwowania i zdziwienia.
Bardzo często Klienci skarżą się, że mają ciężkie powieki. To objaw sygnalizujący przemęczenie oczu, a opuchnięte powieki powstają na skutek zalegającej w tkankach wody. Na pogorszenie wyglądu oczu wpływają również tzw. worki i cienie. Ich przyczyną często bywa brak odpowiedniej ilości snu, a także długotrwała i męcząca praca np. przy komputerze.
Specyficzna budowa sprawia, że w obrębie okolic oczu szybko pojawiają się oznaki przemęczenia i upływającego czasu. Dodatkowo, okolice oczu są wrażliwe na działanie takich czynników, jak: mróz, wiatr, promieniowanie UV lub silne, sztuczne źródła światła.
Należy traktować ją ze szczególną troskliwością i chronić przed słońcem (kremami z filtrami i okularami przeciwsłonecznymi), wysypiać się, uprawiać ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu oraz pracować przy odpowiednim oświetleniu. Natomiast, należy unikać alkoholu, papierosów, klimatyzowanych i dusznych pomieszczeń oraz zrezygnować z wizyt w solarium.
Główne cele profesjonalnego zabiegu kosmetycznego na skórę okolic oczu i powiek:
– odtworzenie młodo wyglądającej skóry
– regeneracja i naprawa delikatnych komórek
– nawilżenie
– redukcja pojawiającej się opuchlizny tzw. ciężkich powiek
– redukcja cieni wokół oczu
W USA przeprowadzono badania psychologiczne, z których wynika, że co trzeci mężczyzna patrząc na kobietę zwraca ogromną uwagę na jej oczy. Również Panie podawały ankieterom, że pielęgnacja skóry wokół oczu stanowi dla nich podstawowy cel kosmetyczny.
w odzyskaniu młodzieńczego spojrzenia,
unieść powieki i zminimalizować worki oraz cienie wokół oczu.