Zaskórnki (łać. comedo) to pierwotne wykwity trądzikowe, występujące najczęściej na twarzy, klatce piersiowej i plecach. Zaskórniki powstają w wyniku nadmiernego wytwarzania i gromadzenia się korneocytów oraz łoju w dystalnej części kanalika.
Nadmierna ilość łoju rozpuszcza płaszcz lipidowy w mieszku, obniżając poziom cholesterolu, ceramidów i kwasu linolowego, co z kolei zaburza proces rogowacenia. Zaburzenie rogowacenia prowadzi do zwiększonej przepuszczalności ściany mieszka, ułatwiając dostęp płynom i komórkom zapalnym, co sprzyja szybszej proliferacji Propionibacterium acnes i nadkażaniu zmian – powstawaniu grudek i krost.
Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników:
Zaskórniki otwarte to czopy rogowo – łojowe, które są ciemne na skutek utlenienia keratyny na powierzchni skóry. Po naciśnięciu wydobywają się jako długie, ciemniejsze u nasady czopy bądź ciemne, stosunkowo twarde kulki.
Zaskórniki zamknięte są drobne, białej barwy, widoczne na powierzchni skóry i wyczuwalne poprzez dotyk. Powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu poprzez proliferujące (rozmnażające się) komórki naskórka. Czasem są zakończone małym ujściem, z którego po naciśnięciu wydobywa się biała, kaszkowata treść.
__________
Zapraszam Was również do lektury artykułu, pt. Zaskórniki – jak powstają? Dowiecie się z niego, nie tylko jak powstają zaskórniki, ale oprócz tego, jak je zwalczać oraz jak pielęgnować skórę w domu, aby zaskórniki poszły w zapomnienie.
Dodatkowo zachęcam Was do przeczytania tekstu, pt. Manualne oczyszczanie twarzy w praktyce. To artykuł, który jest swoistym panelem dyskusyjnym, na temat zabiegu. Do wymiany poglądów zespół LNE zaprosił Hannę Dolecką, Agnieszkę Gomolińską, Annę Lochman, Agatę Zejfer, Artura Markowskiego oraz mnie ;-)
Tekst o zaskórnikach pochodzi z listopadowo – grudniowego wydania LNE, z artykułu, pt. ABC zmian skórnych, który opracowała Pani Patrycji Wyżkiewicz , zaś zdjęcie zaskórników pobrałam ze strony Kosmetolog.