W ostatnich latach zimy w Łodzi praktycznie nie było śniegu. Jednak w tym roku ta z reguły mroźna pora roku ukazała się nam w tradycyjnej odsłonie. Bo przecież „jak jest zima, to jest zimno” – tak komentował rzeczywistość palacz CO z kultowego filmu „Miś”.

„W jaki sposób można uniknąć przemarznięcia?” – zapyta ktoś. Otóż nie ma skuteczniejszego sposobu, niż ubranie się adekwatne do panującej na zewnątrz aury. Jest takie powiedzenie, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania.

Moją zasadą sprawdzoną, tradycyjną – jest prastara metoda ubierania się „na cebulkę”. Między poszczególnymi warstwami ubrania tworzą się swoiste poduszki powietrzne stanowiące skuteczną izolację termiczną. Zimą należy bowiem łapać i zatrzymywać ciepło na wszelkie możliwe sposoby.

Obecnie zima jest bardziej przyjazną porą roku niż kiedyś. Nawet jeżeli nie jest tak mroźna i wietrzna, to inteligentne kurtki czy koszulki niczym termos z nowoczesnych tkanin skuteczniej chronią nas przed chłodem.

Nie daj się pokonać zimie = efektywna pielęgnacja

  • Naszym biologicznym ubraniem jest skóra, a jej wierzchnia warstwa została nazwana płaszczem hydrolipidowym. Natura wyposażyła nas w najcenniejsze odzienie, jakie była w stanie stworzyć. To ubranie na cztery pory roku, na 24 godziny na dobę, bez prawa do urlopu. Tylko od nas zależy, jak będziemy gospodarować tym bezcennym suknem.

  • Zimą bardzo łatwo o odmrożenia. Gdy temperatura spada poniżej zera, to gruczoły łojowe funkcjonują wolniej niż zwykle, lipidowa warstwa ochronna staje się cieńsza, a jej naturalny system zabezpieczający słabnie. Skóra dużo szybciej tarci wilgoć i jest gorzej odżywiona, bo naczynia krwionośne zaopatrujące ją w tlen i składniki odżywcze się kurczą. Tym samym staje się ona mniej odporna na chłód i odmrożenia. Szczególnie są na nie narażone osoby, które z reguły mają zimne dłonie i stopy.

  • O ile stopy i dłonie można zabezpieczyć skarpetkami lub rękawiczkami z powłoką gore-tex albo z materiałów termoaktywnych, to jak chronić przed odmrożeniem twarz? Swoją drogą skóra dłoni będzie bardziej odporna, gdy przed wyjściem na mróz i wiatr posmarujemy ją preparatem ochronnym do rąk, który ma swoim składzie oleje i tłuszcze.

  • W ochronie twarzy przed zimnem pomogą nam odpowiednie kosmetyki, które wspomagają lub niejednokrotnie zastępują warstwę lipidową. Pielęgnacja na miarę XXI wieku to pielęgnacja uwzględniająca dbanie = wzmacnianie płaszcza lipidowego naskórka. To najskuteczniejsza zimowa polityka pielęgnacyjna. Można też powiedzieć, że na skuteczną ochronę naskórka pracujemy przez cały rok.

  • Skóra, tak jak cały organizm, nie lubi ekstremalnych warunków: ani mrozu, ani upału. Również gwałtowne skoki temperatur są dla niej szokiem. Ale pamiętajmy, że wszystko co cenne trzeba pielęgnować, a skóra jest naszym NAJcenniejszym skarbem.

Chronię

  • Często się zdarza, że nie nakładamy odpowiedniego kosmetyku przed wyjściem na mróz. Pamiętamy o tym podczas zimowego wypoczynku, natomiast na co dzień nie używamy tego kosmetyku systematycznie. Tymczasem cera potrzebuje zabezpieczenia przed mrozem nie tylko w Tatrach czy innych górach, ale i na terenach nizinnych. Na nartach zabezpieczamy twarz kremem ochronnym, ponieważ myślimy o wielu godzinach spędzonych na stoku, wejściu do schroniska na ciepły posiłek i powtórnym wyjściu na mroźne powietrze.

Krótkie przebiegi, ale częste zmiany

  • Będąc w mieście i przebywając przez wiele godzin w ogrzewanych pomieszczeniach, często nasza czujność jest uśpiona. A przecież najbardziej szkodzą skórze zmiany temperatur otoczenia. Wystarczy policzyć, ile ich jest w czasie dnia: rano wychodzimy do pracy, potem przebywamy w środkach komunikacji miejskiej (często we własnym samochodzie też robimy sobie małe piekiełko – aby szybko się ogrzać), kolejna zmiana termiczna następuje przy wysiadaniu z pojazdu, kolejna – dłuższa – już w miejscu pracy, potem znów skok temperatury w drodze do domu, podczas zakupów itd. Bezustanna gra w ciepło–zimno.

  • Krótkie przebiegi, ale częste zmiany. Krem ochronny w takiej sytuacji jest bezwzględnie wskazany, ponieważ utrudnia cyrkulację wilgoci, wzmacnia płaszcz lipidowy naskórka i jego właściwości osłaniające skórę. Tworzy cienki film na powierzchni skóry i chroni ją przed utratą wilgoci i szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Ewa Wasiak Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506


2021-12-15T16:07:47+01:0010/12/2021|Kategorie: Pielęgnacja skóry zimą|
Przejdź do góry