Stopy niosą nas przez całe życie. Warto pamiętać o tym, że te dwie, stosunkowo małe platformy w ciągu całego naszego życia pokonują średnio dystans dwóch okrążeń dookoła równika. (Zdrowe Nogi Nr 1 (17) 2008).
Zdrowe nogi i stopy odpowiadają za utrzymywanie równowagi,
chodzenie i bieganie.
Pamiętajmy, ile kilogramów ciała utrzymują nogi.
Grzechy główne użytkownika stóp:
Niedokładne osuszanie przestrzeni międzypalcowej po kąpieli stóp.
- Osuszanie przestrzeni międzypalcowych po każdej kąpieli jest niesłychanie istotną czynnością pielęgnacyjną, gdyż w wilgotnych i cieplutkich zakamarkach podeszwy stopy, szczególnie między palcami, mogą zadomowić się grzybki :) Jeżeli wilgoć utrzymuje się długo, skóra jest rozmiękczona i zarodniki bez problemu mogą w nią przenikać. Pamiętaj: dermatofity, to grzyby, które atakują naskórek i paznokcie, gdy znajdą przyjazne dla siebie środowisko. Kochają wilgoć i ciepło.
Noszenie niewygodnych butów, za ciasnych na wysokości śródstopia i wykonanych z materiałów syntetycznych.
- Dobrze dobrane buty muszą wzmacniać mięśnie i stymulować prawidłowe funkcjonowanie stopy. Powinny być na niższym obcasie, z częścią palcową na tyle szeroką, aby nie ściskała palców. Z powodu dużej ilości gruczołów potowych, stopy potrzebują butów z naturalnych surowców. W butach z plastiku, po prostu cuchną. Gdy nosisz buty z zabudowanymi palcami, co w naszej strefie klimatycznej oznacza wiele miesięcy, obcinaj króciutko paznokcie, gdyż długie, zamknięte w małej przestrzeni buta, oznaczają kłopoty. Podeszwa Twojego obuwia powinna być giętka i dopasowana do anatomii podeszwy stopy.
Stosowanie żyletek do usunięcia zrogowaciałego naskórka.
- W Gabinecie, do usuwania zalegających zrogowaceń i modzeli używam frezarki wyposażonej w odpowiednie frezy. W domu używaj tylko TARKI, nigdy nożyka. Nigdy nie ścinaj zrogowaceń. Ścięte modzele odrastają dużo szybciej i to znacznie grubsze, nierówne i z tendencją do pękania. Frezarka i pilnik, to jedyny i naaaaajskuteczniejszy sposób na gładkie pięty.
Niestosowanie preparatów kosmetycznych, dobranych idealnie na miarę problematyki swoich stóp.
- Preparaty do pielęgnacji stóp powinny być dobrane idealnie na miarę zaistniałego problemu. Jednak najważniejsze jest: nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie Zrogowacenia na stopie, jeżeli nie są za grube i nie powodują bólu, nie są niczym złym; ja również, w czasie zabiegu, nie obdzieram z nich drastycznie Twojej stopy. Zostawiam je na bezpiecznym poziomie. Jednak pozbawione GRUBEJ warstwy martwego naskórka mocno nawilżam. W domu musisz robić to samo, systematycznie, czyli codziennie
Brak odpowiedniej higieny domowych narzędzi do pielęgnacji stóp: pilników, cążek i nożyczek.
- To bardzo ważne, gdyż Twoje przybory również wymagają sterylizacji. ZAWSZE. To, że służą jednej osobie czy rodzinie, nie oznacza, że są wolne od zarazków. Z reguły mieszka w nich masa bakterii. Oczywiście, ryzyko złapania infekcji grzybiczej czy bakteryjnej w warunkach domowych jest mniejsze niż w Gabinecie, jednak z pewnością istnieje. Bez autoklawu możesz sterylizować swoje narzędzia w warunkach domowych: ogrzewaniem na sucho, gotowaniem i moczeniem w alkoholu. Pierwsza metoda polega na włożeniu czystych przyborów do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 stopni Celsjusza, ułożeniu ich na blaszce, tak aby nie dotykały do siebie, i pieczeniu :) przez 15 minut. Druga metoda, to gotowanie narzędzi przez od 15 do 20 minut.
Warto zrobić sobie rachunek sumienia i poprawić marny żywot swoich stóp.
Zapraszam na gabinetowy pedicure
Łódź ul. Srebrna 33
Łódź ul. Srebrna 33
Tel. 601 891 506