Sterylizowanie i odpowiednie – higieniczne przechowywanie narzędzi, to jedne z najważniejszych działań w moim Gabinecie Kosmetycznym. Z artykułu dowiesz się na czym polega różnica pomiędzy dezynfekcją, a sterylizacją. Zapraszam do lektury.
Na czym polega różnica między dezynfekcją, a sterylizacją?
- Dezynfekcją nazywamy zabiegi polegające na zmniejszeniu liczby wegetatywnych (żywych) form drobnoustrojów do poziomu nie stwarzającego zagrożenia dla zdrowia, zaś sterylizacją usunięcie wszystkich form mikroorganizmów zarówno wegetatywnych jak i przetrwalnikowych.
Co, to są przetrwalniki?
- Przetrwalniki, zwane nasieniem, to swoista kapsuła ratunkowa :) umożliwiająca mikrobom przetrwanie w skrajnie niekorzystnych do życia warunkach. Mogą, to być niskie lub wysokie temperatury, brak substancji odżywczych i wody, promieniowanie UV, czy niekorzystne pH. Mikroby, to strasznie cwane :) organizmy, małe, niewidoczne gołym okiem, ale bardzo zaradne i przebiegłe. Ożywają dopiero w sprzyjających warunkach. Wilgoć i ciepełko, to dla nich raj na ziemi :)
Jakie organizmy wytwarzają formy przetrwalnikowe?
- Przetrwalniki są powszechne wśród bakterii (endospory), glonów (cysty) i grzybów (skleroty).
W jaki sposób można sterylizować przybory i narzędzia do pedicure i manicure w gabinecie kosmetycznym?
- Jedyny skuteczny sposób na sterylizowanie narzędzi, to wyjaławianie ich w autoklawie. W moim Salonie Kosmetycznym narzędzia sterylizuje się w autoklawie parowym, nowej generacji, posiadającym Certyfikat jakości obowiązujący na terenie całej Wspólnoty Europejskiej (UNI EN ISO 9001 & EN 13485). Wyjaławianie odbywa się w temperaturze 134 stopni Celsjusza przy ciśnieniu 2,1 bara w ciągu 20 minut. Należy przestrzegać wszystkich trzech parametrów (temperatury, ciśnienia i czasu), gdyż przetrwalniki są odporne na działanie wysokich temperatur. Działanie samej temperatury, nawet 100 stopni Celsjusza przez dłuższy okres, ich nie zabija.
Jakich działań higienicznych wymagają narzędzia do domowego manicure?
- Twoje domowe przybory wymagają sterylizacji. ZAWSZE. To, że służą jednej osobie czy rodzinie nie oznacza, że są wolne od zarazków. Z reguły, mieszka w nich masa bakterii. Ryzyko złapania :) infekcji grzybiczej czy bakteryjnej jest, oczywiście, mniejsze w warunkach domowych, niż Gabinecie Kosmetycznym, jednak z pewnością istnieje.
- Po każdym użyciu, osobisty zestaw do manicure należy staranie umyć. Niemetalowe narzędzia trzeba wyrzucić, zaś metalowe i szklane – wyszorować szczoteczką do paznokci w gorącej wodzie z dodatkiem mydła antybakteryjnego. Umycie i przetarcie narzędzi gazikiem nasączonym np. alkoholem, to usunięcie jedynie powierzchniowego zabrudzenia. Lepsze, to niż nic, ale warto podjąć dalsze działania i wysterylizować swoje przybory.
- Bez autoklawu możesz sterylizować swoje narzędzia w warunkach domowych: ogrzewaniem na sucho, gotowaniem i moczeniem w alkoholu. Pierwsza metoda polega na włożeniu czystych przyborów do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 stopni Celsjusza, ułożeniu ich na blaszce, tak aby nie dotykały do siebie, i pieczeniu :) przez 15 minut. Druga metoda, to gotowanie narzędzi przez od 15 do 20 minut. Upewnij się, czy narzędzia, które zamierzasz wyjaławiać są metalowe!
- Każdy z domowników powinien posiadać swoje narzędzia do manicure.
- Z domownikami powinniśmy dzielić się miłością, zaś narzędziami niekoniecznie.
Jak należy przechowywać narzędzia do manicure i pedicure?
- Higieniczne przechowywanie wyjałowionych narzędzi jest bardzo ważne.
- W domu wyjałowione narzędzia należy osuszyć wykładając je szczypcami na papierowe ręczniczki. Następnie włożyć szczypcami do torebki strunowej. Torebkę należy szczelnie zamknąć.
- W Gabinecie wysterylizowane narzędzia przechowuję w pojemnikach, skompletowanych tak, aby stanowiły potrzebny do zabiegu zestaw.
się jedynie najniższą ceną, a zapytać o autoklaw.
Lepiej zapłacić w Salonie Kosmetycznym za bezpieczeństwo i zdrowie, niż kusić los i ryzykować.
Zapraszam na higieniczny pedicure
do Gabinetu Uroda i Styl w Łodzi na ulicę Srebrną.