Jeżeli nie jesteście przekonani, czy wystarczająco dobrze znacie potrzeby pielęgnacyjne swojej skóry i właściwie ją pielęgnujecie, to zapraszam do lektury artykułów dla młodzieży.
Korzyści płynące ze znajomości potrzeb pielęgnacyjnych i kosmetycznych swojej cery są bezcenne. Każdy nastolatek marzy o pięknej skórze bez niedoskonałości zwanych wypryskami i syfkami. Jednak najczęstszą przyczyną powstawania tych defektów jest zanieczyszczona cera i burza kosmetyczna, czyli podrażnianie jej nieodpowiednimi dla niej kosmetykami.
- W takiej sytuacji skóra protestuje, uruchamiając reakcje obronne, jakimi są stany zapalne, zaczerwienienie i uczucie ściągania. Często towarzyszą temu świąd i wysypka. Jeżeli zaobserwujesz u siebie taką reakcję po zastosowaniu kosmetyku, natychmiast z niego zrezygnuj.
- Pożar, który pojawił się na Twojej twarzy możesz ugasić kremem kojącym z gliceryną,kwasem mlekowym, mocznikiem, bioflawonoidami, wyciągiem z korzenia lukrecji, pantenolem, czy prowitaminą B5.
- Maseczkę kojącą możesz wykonać samodzielnie: zrób papkę z dwóch łyżek sproszkowanych płatków nagietka i odrobiny gorącej wody. Ostudzoną masę połącz z dwiema łyżkami jogurtu naturalnego i nałóż na całą twarz na 20-25 minut. Podam Wam też sprawdzony przepis na białkową maseczkę ściągającą: białko kurze należy ubić na pianę i dodać kilka kropli soku z cytryny. Pamiętajcie: im starsze są przepisy, tym są bardziej skuteczne. Gdyby było inaczej, dawno zostałyby zapomniane.
- Ziołowa maseczka dla cery suchej: trzy łyżki rumianku i łyżkę rumianku wymieszaj z wrzącą wodą na jednolitą papkę. Możesz dodać kilka kropli witaminy A + E, następnie, po ostudzeniu, nałóż na twarz na 20 minut. Marchewkowa maseczka również dla cery suchej: łyżkę utartej marchwi zamieszaj z jednym żółtkiem i łyżką twarożku. Do tej maseczki możesz również dodać witaminy A i E. Maseczkę nałóż na 20 minut.
- Moja ulubiona domowa maseczka, to połączenie żółtka z miodem: żółtko jaja kurzego trzeba utrzeć z łyżeczką miodu. Maseczkę nakłada się na całą twarz, a po 20 minutach należy ją dokładnie zmyć. Miód sprawdza się również jako kompres na spierzchnięte ust.
- Polecam również maseczkę z samego jogurtu czy serwatki lub miąższu dyni. Dynia to cenne źródło witaminy C, E, PP, witamin z grupy B (B1, B2, PP), błonnika, karotenu (prowitaminy A), potasu, fosforu, magnezu i żelaza. Dynia jest przydatna nie tylko na Halloween.
- Dodatkowo przecieraj skórę miąższem z rozciętego liścia aloesu. Pamiętajcie, że roślina musi mieć nie mniej niż dwa lata. Dopiero wtedy nabiera właściwości kojących.
- Ulgę przynoszą również zimne kompresy z wody termalnej, która zawiera liczne minerały o właściwościach kojących, zmniejszających reakcje zapalne i pieczenie skóry.
- Polecam stosowanie nakładanych punktowo preparatów likwidujących wszystkie niedoskonałości skóry – na zmiany trądzikowe i stany zapalne.
- Niektórzy z Was myślą sobie: Bez grubej warstwy kremu matującego, trzy razy dziennie i podkładu – nie da się funkcjonować. Ależ da się, choć na początku trudno w to uwierzyć, ale ciągłe matowienie cery przynosi odwrotny skutek. Jeżeli Twoja cera jest przesuszona, mózg wysyła sygnał, który aktywuje pracę gruczołów łojowych. Dlatego musisz nawilżać cerę, bez odpowiedniej porcji wilgoci dostarczanej systematycznie, każdego dnia, nie osiągniesz oczekiwanych sukcesów w walce z niedoskonałościami skóry. Nawilżanie przyczynia się znacząco do utrzymania zdrowej cery i leczy stany zapalne.
- Kremy, których używasz, nie mogą być „jakieś”. Z wielkiej oferty kosmetycznej wybieraj tylko te, które są odpowiednie dla Twojej cery. Zwracaj uwagę na składniki aktywne, które dany preparat zawiera w swoim składzie, a nie na cenę czy producenta. Musisz zapamiętać kilka podstawowych składników, które powinien zawierać Twój krem. Kremy mają różne konsystencje, dlatego musisz wybrać taki kosmetyk, który najbardziej Ci odpowiada.
Zapraszam do lektury wcześniej zamieszczonych artykułów z poradami kosmetycznymi dla młodzieży.
- Zapoznałam Was z podstawowymi zasadami kosmetycznymi, kolejnością domowych czynności pielęgnacyjnych
- W Części Drugiej zamieściłam mnóstwo informacji jak prawidłowo pielęgnować skórę w domu. Zaapelowałam :-) abyście zachowywali równowagę pomiędzy matującymi, a nawilżającymi działaniami kosmetycznymi; nawilżali cerę i matowali z rozsądkiem