Odebrałam dzisiaj telefon od Pani, która rozmowę rozpoczęła od poinformowania mnie, że jest po sześćdziesiątce, że różnie bywało u niej z pielęgnacją gabinetową, że chciałaby umówić się na zabieg pielęgnacyjny i że jest bardzo otwarta na profesjonalną pielęgnację kosmetyczną.
Bardzo lubię, gdy umawiają się do mnie nowi Klienci. Z niecierpliwością czekam na nasze pierwsze spotkanie i możliwość rozpoznania potrzeb pielęgnacyjnych ich skóry. Każdy Klient, który odwiedza mój Gabinet, to kolejna historia, następny rozdział w mojej pracy zawodowej…
Zachęcam do lektury artykułu, w którym zawarłam wiele zagadnień dotyczących tzw. cery dojrzałej.
Czy moja skóra jest dojrzała?
Dojrzałości skóry nie osiąga się po zdmuchnięciu trzydziestu czy czterdziestu świeczek na torcie, skóra osiąga dojrzałość znacznie wcześniej, bo już po osiemnastych urodzinach. Skóra zaczyna się starzeć dość szybko, dlatego zamiast walczyć z zadomowioną zmarszczką, lepiej podjąć działania prewencyjne i systematycznie pielęgnować cerę.
Świeżo zerwane jabłko jest jędrne i gładkie. Odłożone i zapomniane starzeje się, tak samo dzieje się z zaniedbaną skórą – tarci naturalną wilgoć…
Nawilżać, nawilżać i jeszcze raz nawilżać
Podstawowym działaniem pielęgnacyjnym skóry dojrzałej, a właściwie KAŻDEJ skóry, ale dojrzałej szczególnie, jest zadbanie o prawidłowy poziom jej nawilżenia. Aby zrozumieć dlaczego to takie WAŻNE, należy zapoznać się z wiedzą książkową = anatomicznymi i fizjologicznymi możliwościami skóry. Informacje te pomogą zrozumieć, na czym polega fenomen skóry jako kreatywnego narządu i dlaczego zasługuje on na racjonalną pielęgnację.
W idealnym świecie skóra byłaby samowystarczalna, ponieważ posiada = jest wyposażona w naturalne struktury zapobiegające utracie wody, gruczoły łojowe i potowe.
Jednak idealny świat nie istnieje, wilgoć z naskórka w naturalny sposób odparowuje na zewnątrz, a poza tym czyha na nią cała masa czynników, które osłabiają jej sprawne funkcjonowanie. Uwarunkowania te podzieliłabym na zewnętrzne i wewnętrzne. Do wewnętrznych należą choroby cywilizacyjne (cukrzyca, zaburzenia hormonalne, np. tarczycy, choroby nowotworowe, dermatozy, tj. rybia łuska, łuszczyca, AZS czy okres menopauzalny u kobiet). Do zewnętrznych należą uwarunkowania pogodowe, silny wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne i opalanie się bez zastosowania kosmetyków fotoochronnych, przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach, „agresywna” pielęgnacja, uboga dieta, palenie papierosów, metryka…
Nawilżanie od wewnątrz
Skórę należy nawilżać od zewnątrz, ale warto również wzmacniać potencjał jej naturalnych struktur i mechanizmów odpowiedzialnych za nawilżenie, a należą do nich: płaszcz hydrolipidowy, naturalny czynnik nawilżający oraz kwas hialuronowy.
Sztandarową barierą ochronną skóry jest płaszcz hydrolipidowy naskórka PTS. To mieszanina wydzieliny gruczołów potowych i łojowych oraz lipidów naskórkowych. Grubość płaszcza jest zmienna i różna w konkretnych okresach życia. W okresie dojrzewania osiąga maksimum, a następnie stopniowo go ubywa.
Kolejną jest naturalny czynnik nawilżający (Natural Moisturising Factor, NMF) znajdujący się w warstwie rogowej naskórka. W jego skład wchodzą substancje aborcyjne = chłonne = mikroskopijne, czyli takie, które potrafią zatrzymać wodę w naskórku. Pochodzenie NMF nie jest w pełni wyjaśnione, przyjmuje się, że jego składniki stanowią pozostałości jąder komórkowych wierzchniej części naskórka (keratynocytów), które rozpadły się w procesie keratynizacji.
Komponując zabiegi, za każdym razem pamiętam, aby wybierać kosmetyki, które pobudzają skórę do samodzielnego autonomicznego nawilżania, czyli wzmożonej produkcji NMF. A dzieje się to dzięki aminokwasom, wyciągom roślinnym i oczywiście fitohormonom. Utracie wody zapobiega również kwas hialuronowy, który zręcznie wiąże wodę w naskórku, łatwo przyłączając jej cząsteczki.
Wilgoć z naskórka w naturalny sposób odparowuje na zewnątrz. Przeznaskórkową utratę wody określa wskaźnik TEWL (Trans Epidermal Water Loss) i oznacza ilość wody, która „ucieka” do środowiska zewnętrznego. Jego sprzymierzeńcami są czynniki atmosferyczne: wiar, mróz, promieniowanie słoneczne, ale również agresywna pielęgnacja czy złe nawyki żywieniowe.
Nawilżanie, dbanie o struktury ochronne naskórka, wzmocnienie jego płaszcza hydrolipidowego PTS, kontrolowanie i ograniczanie nadmiernej ucieczki wody TEWL oraz wzmacnianie struktur i mechanizmów, które zapobiegają utracie wody i osłabieniu skóry, to działania ogólnoustrojowe. Pielęgnacja skóry to nie tylko dbanie o jej piękno i nasze dobre samopoczucie, ale także o zdrowie i odporność CAŁEGO organizmu!
Powyższe informacje to zaledwie kilka zdań na temat funkcjonowania skóry dojrzałej, jednak potraktujcie je jako wsparcie w zrozumieniu anatomicznych i fizjologicznych potrzeb skóry w ogóle, dostrzeżeniu jej potencjału oraz niebywałych możliwości i wykorzystajcie w opanowywaniu sztuki pielęgnacji.
Kanapkowa pielęgnacja skóry dojrzałej (każdej)
Edukuję Klientów, że skuteczne nawilżanie polega na aplikacji preparatu nawilżającego, który usprawnia przepuszczalność naskórka, będąc równocześnie nośnikiem składników aktywnych z preparatu nakładanego po nawilżeniu. Misją pielęgnacyjną drugiego kosmetyku jest uszczelnienie i wzmocnienie płaszcza lipidowego. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że skóra sucha nie produkuje wystarczającej ilości sebum. Gdy do tej dysfunkcji dodamy obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu u kobiet w czasie menopauzy, dietę ubogą w NNKT, picie niewystarczający ilości wody, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, metrykę i PESEL, to okazuje się, że systematyczne i logiczne nawilżanie jest NAJważniejszym i podstawowym działaniem pielęgnacyjnym na poziomie komórkowym i tkankowym. Jest trampoliną do dalszej pielęgnacji, będąc jednocześnie procedurą o wielu zaletach. Nieustannie powtarzam, że nawilżanie skóry jest działaniem przeciwzmarszczkowym, ponieważ odwodniona skóra szybciej się starzeje.
Gabinetowe procedury nawilżające
Woda, będąca nośnikiem składników aktywnych odpowiadających za wzmocnienie płaszcza lipidowego oraz katalizatorem przemian komórkowych, spełnia ważną rolę terapeutyczną i pielęgnacyjną. Procedurą nawilżającą, którą wykorzystuję w Gabinecie, jest infuzja tlenowa, sonoforeza, hydrodermabrazja, peelingi kwasami kosmetycznymi. Moimi ulubionymi = sprawdzonymi preparatami jest kwas laktobionowy i mlekowy. Asem z rękawa, który również z przyjemnością wyciągam, jest wielokrotnie nagradzany zabieg Aqua Porin Ultra Effect.
Biała kosmetyka, w ramach której pracuję i terapeutyzuję skórę, daje mi wielkie możliwości pielęgnacyjne. Zaledwie w ciągu ostatniej dekady rozwój wysokozaawansowanych technologii czy wdrażanie efektywnych i ekskluzywnych kuracji procentuje powstaniem kosmetyków, które posiadają silne działanie przeciwzmarszczkowe. Współczesny profesjonalny zabieg kosmetyczny jest kompozycją, w której wykorzystuję kilka różnych i skutecznie uzupełniających się metod, a ich synergia działania sprawdza się w walce z niedoskonałościami skóry, jej defektami czy oznakami upływającego czasu.
Kwasy kosmetyczne
Kwasy kosmetyczne zalicza się do peelingów chemicznych, które są skuteczne w niwelowaniu blizn, trądziku, zmian barwnikowych czy tych związanych z upływem czasu.
Za co tak bardzo cenię zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych? Przede wszystkim za szerokie spektrum działania. Są niezawodne przy niwelowaniu pierwszych zmarszczek oraz tych głębszych, wspomagają walkę z łojotokiem, przy usuwaniu zgromadzonego sebum i martwych komórek naskórka, mają dobroczynny wpływ na zmiany pigmentacyjne, normalizują rogowacenia, idealnie odświeżają skórę, ułatwiają nawilżanie, rozświetlają ją i pomagają cofnąć zegar biologiczny nawet o kilka lat.
Bardzo często powtarzam, że jeśli w kosmetyce coś jest do wszystkiego, to zwykle okazuje się, że jest do niczego. Jak w życiu. Ale wyjątkiem są w tym przypadku kwasy owocowe. Jest niewiele przeciwwskazań do ich zastosowania. Obecnie kwasy owocowe lub ich kombinacje = kompozycje zabiegowe są niezwykle uniwersalne i jednocześnie nie tracą swojego wyszukanego indywidualnego charakteru. Ze względu na swój ciężar cząsteczkowy i właściwości chemiczne, tj. pH czy intensywność stężenia substancji aktywnych, działają na różnych głębokościach naskórka.
Nowatorskie rozwiązania białej kosmetyki
Z utęsknieniem wypatruję, wyszukuję i wyczekuję nowych preparatów i zabiegów. Celowo użyłam określenia „wyczekuję”, bo na niektóre czekam latami. Tak było również z zabiegiem, który nazywam „ferulowym”. Praca naukowców i technologów przyniosła efekty pod postacią kompozycji, w której wykorzystuję dobroczynne działanie innowacyjnych kwasów owocowych, których nie muszę neutralizować. Zabieg oparty jest na bazie kwasu ferulowego, kwasu traneksamowego oraz witaminy C i A, wspominanej już wcześniej trechalozy, hydrolatu z zielonej herbaty, oleju z kamelii japońskiej i D-pantenolu.
Zabieg można wykonywać przez cały rok, a jego skuteczność w rewitalizowaniu cery i poprawie jej kolorytu jest imponująca. To kompozycja, która sprawiła, że weszłam na kolejny poziom wtajemniczenia w moim zawodzie, a skuteczność tego zabiegu to milowy krok w pielęgnacji kosmetycznej.
Microbiome Pro Care
Kompleksowo pielęgnując cerę dojrzałą, nie zapominam o zabiegu równoważąco-ochronnym, przywracającym prawidłowy mikrobiom skóry, który jest istotny dla zachowania jej funkcji barierowych, a także odpowiedniego poziomu nawilżenia i zdolności regeneracyjnych. W zabiegu wykorzystane zostały pre- i probiotyki, które wykazują dobroczynne działanie poprzez zachowanie prawidłowej flory fizjologicznej oraz pobudzają wzrost i aktywność tzw. dobrych bakterii. Dobrodziejstwo tej kompozycji wykorzystuję od kilku lat.
Lockdown – agin
Tym terminem określamy przyśpieszenie procesów starzenia na skutek stresu związanego z pandemią oraz problemy z cerą spowodowane noszeniem maseczki ochronnej.
Uczucie niepokoju, rozdrażnienia, złość prowadzi do uwalniania kortyzolu, hormonu stresu, który powoduje, że skóra nie jest zdolna do samoobrony, za to przejawia skłonności do alergii, zostają zaburzone jej procesy naprawcze i regeneracyjne, a także rozstraja to jej naturalną barierę ochronną. Efekty takiego stanu rzeczy są różne: suchość, swędzenie, pieczenie, powstawanie zmian pigmentacyjnych i zmarszczek.
Dlaczego się tak dzieje? W najnowszym wydaniu LNE znalazłam wytłumaczenie, które wydaje się logiczne. Dzieje się tak dlatego, że gdy ciało przechodzi w tryb „walcz lub uciekaj”, to priorytetowo traktuje przepływ krwi z tlenem jedynie w WAŻNYCH narządach, a skóra znajduje się na samym dole listy. Wobec tego skóra potrzebuje działań, które zmotywują ją do samoobrony, poprawią jej metabolizm i dostarczą witalną energię, a które idealnie dobiorę do potrzeb Twojej skóry.
Kosmetyczne prasowanie skóry
Mikrostymulacja TENS i masaż próżniowy vacum połączone w jednym urządzeniu to opatentowany i w pełni sprawdzony duet pozostawiający skórę wyraźnie piękniejszą i to w niecałą godzinę. Żelazko przeciwzmarszczkowe, bo o nim mowa, łączy nowoczesną technologię z precyzyjnymi ruchami, tak aby w krótkim czasie dać widoczne rezultaty pielęgnacyjne.
Ruchy wygładzają i zmniejszają zwiotczenie tkanki łącznej, spłycając głębokie bruzdy. Podczas zabiegu masuję=prasuję każdą zmarszczkę „ekspresowym żelazkiem”, tak aby ją spłycić, relaksując przy tym mięśnie. Mikrostymulacja TENS to gimnastyka dla mięśni, mogę nawet powiedzieć, że swoista siłownia. Zabieg ten przywraca skórze gładkość i elastyczność. Marzyłam o tak rewelacyjnych efektach zabiegowych.
To kompozycja pielęgnacyjna zaprojektowana w taki sposób, aby zredukować widoczne oznaki starzenia=dojrzałości skóry, celująca we wszystkie jej poziomy. Zabiegi rekomenduję jako intensywną kurację w postaci trzech zabiegów wykonywanych w ciągu tygodnia, następnie jako comiesięczną regenerację. Taka seria zapewnia widoczny efekt liftingu, dzięki któremu skóra odzyskuje młodzieńczą energię i piękno. Zabieg od dwóch lat znajduje się w ofercie Gabinetu.
Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna mogą uzupełniać działania białej kosmetyki, i odwrotnie
Nie jestem przeciwniczką rozwiązań, które oferuje medycyna estetyczna czy chirurgia plastyczna, powiem więcej, bacznie się im przyglądam i po przyjacielsku kibicuję. Uważam, że pielęgnacja z zakresu kosmetyki białej sprawdza się przed i po zabiegach z dziedziny medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej, terapii głęboko złuszczających i terapii dermatologicznych. Potęguje efektywność medycznych zabiegów, przywracając naturalną, pozabiegową harmonię skóry, mobilizując aktywność komórkową, usprawniając procesy naprawcze i przywracając promienny wygląd.
_______________________
Wpisałam słowo „dojrzałość” w wyszukiwarkę w „Słowniku synonimów” i ku mojej radości pojawiły się słowa: znajomość życia, lekcja życia/pokory, praktyka, autopsja.
Dojrzałość może być manifestem kobiecości i męskości. Można zrobić z niej atut. Osoby w wieku dojrzałym mają w sobie piękno, którego nie sposób dostrzec u młodych – spokój, świadomość zalet i wad oraz pełną akceptację swoich słabości. Jest w nich mądrość, ciepły dystans, zgoda na przemijanie i potrzeba kroczenia własną drogą. Jest więcej wolnego czasu, który można poświęcić dla siebie, zapisać się na siłownię, rozpocząć naukę języka angielskiego, odbyć podróż swoich marzeń, oddać się pracy – pasji i systematycznie odwiedzać Gabinet Kosmetyczny.
Ewa Wasiak Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź ul. Srebrna 33
Tel. 601 891 506