Naskórek spełnia wiele funkcji. Jedną z nich jest ochrona organizmu przed zarazkami i bakteriami, które mogą powodować różne infekcje. To nasza tarcza ochronna przed chorobotwórczymi mikrobami.
Pękające pięty, jak sobie z nimi radzić oraz jakich kosmetyków na ten problem najlepiej używać:
Zdrowy naskórek jest gładki i elastyczny, zaś jego zewnętrzna warstwa, zbudowana z obumarłych komórek, które wraz z wydzieliną gruczołów łojowych i substancjami odpowiedzialnymi za nawilżenie skóry, ochrania NAS przed otarciami, zimnem czy podrażnieniami. Naskórek, to doskonały płaszcz ochronny.
Gdy warstwa zrogowaciałych komórek na podeszwie stóp i piętach, jest zbyt gruba, przesuszona i pozbawiona elastyczności, może dojść do jej pęknięcia. Pod pojęciem pęknięcia rozumiemy liniowe szczeliny w skórze, mające długość do kilku centymetrów. Pęknięcia mogą dotyczyć tylko martwej warstwy rogowej, ale rysy potrafią sięgać również do dalszych warstw skóry, do tkanki podskórnej, do mięśni, a nawet kości.
Pękające pięty – wyróżniamy pęknięcia suche i wilgotne:
- suche szczeliny oraz pęknięcia występują najczęściej w okolicy pięt, mogą być uwarunkowane dziedzicznie. W przypadku suchych pęknięć można zauważyć niewielką potliwość skóry stóp. Sucha skóra traci elastyczność i nie jest odporna na pęknięcia.
- wilgotne szczeliny zaś powstają na skutek silnej potliwości stóp, najczęściej w przestrzeniach pomiędzy palcami lub na podeszwie stopy, w okolicy stawów palców.
Czynniki powodujące pękanie naskórka podeszwy stopy:
- noszenie zbyt ciasnego obuwia
- noszenie nieprzewiewanego obuwia
- zła pielęgnacja stóp
- zaburzenia krążenia krwi
- zaburzenia przemiany materii!
- podrażnienia chemiczne
- podrażnienia termiczne
- nieprawidłowości ortopedyczne
- choroby skóry (atopowe zapalenie skóry i i łuszczyca)
- nadmierne obciążenie spowodowane nadwagą
- obciążenia spowodowane nadmierną aktywnością sportową
W trakcie zabiegu dokładnie oglądam stopy, oceniam wygląd naskórka i stan paznokci. Jeżeli chcesz się zapoznać z przebiegiem pedicure w moim Gabinecie zapraszam do lektury artykułu pt.: Stopy, to nasza wizytówka.
Jeżeli stwierdzam na pięcie grubą warstwę naskórka, usuwam go frezarką z wielką delikatnością, zgodnie z kierunkiem równoległym do pęknięć. Jeżeli zrogowacenia są niewielkie nie warto drastycznie obdzierać z nich stopy. Stanowią one przecież jej naturalny, biologiczny opatrunek :)
Jakie składniki powinny znaleźć się w preparacie nawilżającym przesuszoną skórę stóp?
- Mocznik – odpowiadający za wiązanie wody w głębszych warstwach skóry, zmiękczający zrogowaciały naskórek i odbudowujący płaszcz hydro – lipidowy naskórka.
- Gliceryna – odpowiada za wiązanie wody w przestrzeniach międzykomórkowych i wewnątrzkomórkowych. Stabilizuje lipidy naskórka.
- Aloes i sód – PCA – chroni skórę przed wysuszeniem.
- Ceramidy – działając w głębszych warstwach skóry, chronią ją przed wysuszeniem.
- Lanolina – regulująca gospodarkę wodną skóry i zmiękczająca naskórek.
Pękające pięty, nadmierne rogowacenie, przesuszenie stóp – jak dobrać odpowiedni preparat:
na noc polecam preparat firmy Gehwol med. Schrunden – Maść.
Zalecam nałożyć na noc grubą warstwę preparatu i skarpety.
naturalne olejki eteryczne, pantenol, bisabolol, wysokiej jakości tłuszcze, alantoina, gliceryna, eukaliptus, lawenda, rozmaryn, mentol, kamfora, tymianek.Maść, oprócz przyjaznej dla skóry lanoiny, zawiera mydło medyczne o łagodnym działaniu dezynfekującym, które wspomaga gojenie ran, chroni skórę przed infekcjami i zmiękcza warstwę rogową skóry.
na dzień lepiej używać Gehwol med. Krem silnie nawilżający do suchych i wrażliwych stóp.
Składniki aktywne GEHWOL Lipidro Krem silnie nawilżający do suchych i wrażliwych stóp: mocznik, alantoina, gliceryna, awokado, farnezol, rokitnik. Oprócz silnego działania nawilżającego, krem zapobiega przykremu zapachowi, grzybicy stóp i świądowi skóry.