Dłonie, to nasza wizytówka. Zadbane, ze starannie obciętymi paznokciami, z delikatną i miękką skórą wyglądają efektownie i robią wielkie wrażenie.
Zdrowa i lśniąca płytka paznokciowa jest ich cennym dopełnieniem. Jednak nie zawsze tak jest.
Rodzaje problemów płytki paznokciowej:
a) słabe paznokcie – to czy paznokcie są słabe, czy mocne, jest sprawą genetyki i zależy od DNA. Podobnie jak kolor włosów, czy odcień i rodzaj cery. Jeżeli nasi dziadkowie, rodzice czy rodzeństwo mają słabe paznokcie, to mamy bardzo duże szanse na takie same.
- Jednak, bardzo często słabe paznokcie nie stanowią genetycznego posagu, tylko wynikają ze złego odżywiania. Nie mam na myśli kremów do pielęgnacji dłoni, tylko prawdziwą żywność. Dieta wpływa na to, czy mamy lśniące włosy i zdrową płytkę paznokciową, ponieważ włosy, podobnie jak paznokcie, zbudowane są przede wszystkim z keratyny, czyli białka.
- Odpowiednio skomponowana i zbilansowana dieta, dostarczająca witamin, protein i wapnia pomaga wzmocnić paznokcie; bogata w wapń i witaminę E może niemal natychmiast poprawić stan paznokci. Bez względu na to, czy słabe paznokcie są rodzinnym dziedzictwem, czy wynikają ze złej diety: musimy uzupełniać niedobowy składników odżywczych.
b) żółte plamki – żółte przebarwienia na płytce paznokciowej mogą zostać wywołane przez lakier o dużej zawartości pigmentu. Źle nałożony na paznokcie, tzn. bez podkładu, wnika w płytkę, odbarwia keratynę i może powodować przebarwienia.
- Jeżeli paznokcie są bardzo przebarwione, należy je króciutko obciąć, aby pobudzić ich wzrost, i przez tydzień nie malować.
- Jeżeli paznokcie są grube i mocne, możesz porządnie je wypolerować.
c) bruzdy – mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak: hormony, geny, wykonywanie czynności, które mogą uszkadzać macierz paznokci. Istnieje kilka rodzajów bruzd:
- Jeżeli powstają na grubych paznokciach i mają kształt nieregularnych zmarszczek, to wystarczy wygładzić paznokcie bloczkiem do polerowania, stosując pociągnięcia na płytce w kształcie litery x. Zmarszczki powrócą kiedy paznokcie odrosną, ale wtedy czynności należy powtórzyć.
- Jeżeli przez całe życie paznokcie były ładne, a w pewnym momencie pojawiły się bruzdy, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, być może Twoja dieta nie jest odpowiednio zbilansowana albo wystąpiły zaburzenia hormonalne.
d) pęknięcia – aby powstały, wystarczy zetknięcie z rogiem stołu, nawet lekkie uderzenie w klawisze komputera, czy zdarcie taśmy z pudełka.
- Jeżeli pęknięcie pojawiło się na wolnym brzegu paznokcia, należy króciutko go przyciąć, następnie delikatnie opiłować. Paznokieć będzie się wówczas różnił długością od pozostałych, ale zawsze można skrócić wszystkie.
- Jeżeli pęknięcie przechodzi przez cały paznokieć, tzn. od korzenia, należy obciąć wolny brzeg aż do opuszki, zdezynfekować dłonie i następnie posmarować uszkodzony paznokieć np. MaxiBiotykiem.
e) białe plamki, tzw. kwitnące paznokcie – najczęściej, to ślad po urazie. Powstają po doznanym uderzeniu i uszkodzeniu tkanki nowego paznokcia tzn. tworzącego się w korzeniu. Plamki schodzą wraz ze wzrostem paznokcia.
- Na temat przyczyn powstawania białych plamek istnieje mnóstwo teorii: że są spowodowane niedoborem wapnia, żelaza, cynku, witaminy D, B, brakiem wysiłku na świeżym powietrzu i osłabieniem organizmu, zaburzeniami przemiany materii, starzeniem… Prawda zapewne leży po środku :)