O tym, że oczyszczenia i nawilżenia potrzebuje każda cera – dojrzała, młodzieńcza, wrażliwa, naczyniowa, tłusta, trądzikowa- chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. To wiedza ogólnie dostępna, oczywista. W poprzednim artykule o nawilżaniu wyraźnie zaznaczyłam, że największy wpływ na jakość skóry mają kosmetyki, które wspomagają skórę w zatrzymywania wilgoci.
Woda wędruje z wewnętrznych warstw skóry na jej powierzchnię, skąd odparowuje. Wszyscy wysychamy… z każdym oddechem, z każdą kroplą potu. Wiem, że nie brzmi to romantycznie, ale takie są fakty.
Metryka urodzenia
Specjaliści wyliczyli, że dziennie tracimy od półtora do dwóch szklanek wody. To dużo. Najprostszym sposobem, by mieć zdrową skórę, jest stosowanie podstawowej reguły pielęgnacji, czyli regularnego jej nawilżania. Cera wysuszona bowiem staje się cienka, matowa, podatna na podrażnienia i na dodatek pojawiają się na niej zmarszczki. Efekt? Mamy prawie o pięć lat starszą strukturę skóry niż podaje nasza metryka urodzenia. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zatrzymać zegara biologicznego, pewne procesy zachodzą w organizmie (skórze), czy tego chcemy, czy nie. Jednak nie możemy w tej kwestii pozostawać bierni.
Badania + moje obserwacje i doświadczenie dowodzą, że precyzyjnie pielęgnując ciało, żyjąc aktywnie, zdrowo się odżywiając, będąc optymistycznie nastawionym do świata, możemy czuć się w swym ciele jak czterdziestolatkowie, mając nawet lat siedemdziesiąt.
Fenomen naskórka = biologiczne perpetuum mobile
Za zdolność do utrzymania wody odpowiada naskórek. To jedna z NAJważniejszych jego funkcji. Mówiąc w dużym skrócie – naskórek jest swoistym murem złożonym z cegieł, którymi są jego komórki. Właśnie one, czyli korneocyty połączone są zaprawą, czyli podwójnie ułożonymi cząsteczkami lipidów, tj. cholesterolem, ceramidami, kwasami tłuszczowymi. To warstwa lipidowa kontroluje przepuszczalność wody. Naskórek spełnia zatem wiele zadań, a lista jego sztandarowych funkcji jest długa, np. dzięki obecności higroskopijnych składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) i usystematyzowanej, racjonalnej budowie warstwy lipidowej – wiązanie wody i kontrola nad przeznaskórkową jej ucieczką (TEWL).
Naskórek jest fenomenalny, bardzo logicznie zbudowany, a dzięki genialnej budowie i fizjologii gwarantuje równowagę wodną skóry, jej nawodnienie, gładką strukturę, sprawny przebieg keratynizacji i złuszczania. Skóra bezustannie się odnawia, będąc cały czas najskuteczniejszą barierą ochronną organizmu. Złuszczanie naskórka to naturalny proces, który zachodzi w naszym organizmie nieustannie.
W głębokich warstwach naskórka (w warstwie podstawnej), blisko skóry właściwej, powstają żywe komórki. Przechodząc przez kolejne warstwy naskórka, spełniając po drodze różne bardzo ważne funkcje, dochodzą do warstwy rogowej, gdzie złuszczają się. Proces złuszczania umożliwia usunięcie uszkodzonych, najstarszych komórek. Naukowcy twierdzą, że komórki naskórka w zdrowym organizmie posiadają potencjał, aby dzielić się bez końca.
Źródło nawilżania
Wiele osób uważa, że nawilżanie polega na dostarczaniu skórze wody. Jednak pod hasłem „nawilżanie” kryje się duuużo głębszy sens. W skład NMF – u wchodzą m.in. aminokwasy, węglowodany, mocznik, minerały. Ponieważ znamy jego, budowę jesteśmy w stanie go rekonstruować i zapewnić dodatkowe porcje w preparatach nawilżających.
Substancjami nawilżającymi są sorbitol i gliceryna, które posiadają właściwości silnie higroskopijne, czyli zatrzymują wodę w skórze, a dodatkowo poprawiają strukturę lipidów cementu międzykomórkowego. Tym samym zapewniają mu jednolitą strukturę. Następnym kluczowym składnikiem kremów nawilżających jest kwas hialuronowy, który pozostawia na skórze cienką warstwę ochronną.
Kosmetyki głęboko nawilżające zawierają również WNNKT, czyli wielonienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z olejów roślinnych oraz mocznik, który nawilża, ale również ułatwia złuszczanie suchej warstwy rogowej i zwiększa produkcję lipidów naskórkowych.
Nawilżenie nawilżeniu nierówne
Gdy podczas diagnozowania skóry odkrywam, że jest przesuszona i informuję o tym Klientów, najczęstszą odpowiedzią jest stwierdzenie: Ale ja nawilżam. No cóż…nawilżenie nawilżeniu nierówne. Aby skórę właściwie nawilżyć, należy spełnić klika kryteriów. Ponieważ te wyznaczniki nie są powszechnie znane, dlatego warto udać się do profesjonalisty, aby pomógł nam dobrać odpowiednie kosmetyki.
Krem inteligentnie nawilżający
Pewnie się zdziwicie, że jako pierwsze kryterium doboru podam konsystencję kosmetyku. Jak to? Doświadczona kosmetyczka rozpoczyna od gęstości kremu? Ano, tak to. Za długo pracuję w zawodzie, aby nie wiedzieć, co przekreśla dany kosmetyk. Klienci oczekują, aby preparat nawilżający sprawnie = szybko się wchłaniał. W przeciwnym wypadku uważają, że blokuje skórę, która rzekomo przez niego nie oddycha i w efekcie rezygnują z takiego kosmetyku. Warto mieć zawsze na uwadze komfort Klienta. Od dawien dawna wiem, że to konsystencja, a nie zapach wpływa na preferencje użytkowników.
Zaraz po gęstości kosmetyku należy uwzględnić stan i naturę skóry, wiek, równowagę hormonalną oraz uwarunkowania atmosferyczne i środowiskowe. Jeżeli Klienci zwierzają mi się, że nie wiedzą, jakie składniki powinny znajdować się kremach nawilżających, to zalecam Im, aby zakupili kosmetyk w moim Gabinecie albo w dobrej drogerii ze stosownymi wskazówkami od producenta.
Czy skórę tłustą i mieszaną można – trzeba nawilżać?
To chyba pytanie najczęściej zadawane przez Klientów. Odpowiedź jest prosta: nie tylko można, a nawet trzeba, ponieważ nawilżanie jest najskuteczniejszym działaniem normalizującym. Skóra skutecznie nawilżona mniej się przetłuszcza, ponieważ nadprodukcja sebum jest bardzo często następstwem przesuszenia skóry.
Może zabrzmi to jak paradoks, ale każda skóra w pewnym sensie jest inna, ponieważ ma indywidualną wrażliwość, poziom nawilżenia, grubość, karnację, strukturę i jakość kolagenu, skłonność do alergii, głębokość usytuowania naczyń krwionośnych. Każda skóra jest z drugiej strony jednak podobna, ponieważ jej podstawowe potrzeby pielęgnacyjne są takie same – bez względu na wymienione parametry każda cera potrzebuje nawilżenia i ochrony, a dodatkowo wszystkie bez wyjątku uwielbiają delikatność i komfort.