Modzele powstają ze stwardniałego naskórka na skutek tarcia lub ucisku na niewielkim obszarze skóry.
Modzele są swoistym opatrunkiem biologicznym, wytwarzanym przez skórę w celu ochrony przed przerwaniem ciągłości naskórka. Jednak stwardniały naskórek ugniatając sąsiednie tkanki powoduje dyskomfort, a nawet silny ból. Nie usuwany systematycznie, wyhodowany ścina z nóg :-) Modzele powstają na stopach, wszędzie tam, gdzie występuje silne tarcie lub w miejscach, które poddawane są największemu uciskowi.
Co to są modzele?
Tak jak wspomniałam, jest to swojego rodzaju naturalny plaster ochronny wytworzony przez skórę, aby nas chronić. Na tym polega osobliwość skóry. Modzele pojawiają się najczęściej w środku kłębu stopy, zewnętrznej i wewnętrznej stronie palucha – na wysokości pierwszego paliczka i zewnętrznym brzegu pięty. Powstają na skutek niefizjologicznego obciążania podeszwy stopy, tarcia, lub ciągłego ucisku na określone obszary skóry. Najczęstszą przyczyną powstawania modzeli są: deformacje w układzie kostnym stóp, noszenie niewłaściwego obuwia, nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka.
„Wyhodowane” modzele wymagają usunięcia frezarką. Nie wolno ścinać ich, tzw. nożykiem omegą, niewielkim nożykiem z miniaturowymi żyletkami, który ścina naskórek plastrami jak krajalnica do sera. Modzele ścinane nim baaaardzo szybko odrastają, w dodatku … grubsze. W większości krajów zachodnioeuropejskich jest to już od dawna zabronione.
Jak usunąć modzele ze stóp?
Najskuteczniejszym sposobem na złośliwe modzele jest usuwanie ich frezarką. Usuwane z rozsądkiem podczas profesjonalnego zabiegu pielęgnacyjnego stóp – pedicure – w Salonie Kosmetycznym odnawiają się wolniej, dzięki czemu stopy zachowują na długo doskonałą kondycję i zdrowie. Zrogowacenia na podeszwie stopy nie są czymś złym, spełniają ważne zadanie, ponieważ chronią stopy. Natomiast źle pielęgnowane: przesuszone, twarde i grube, uciskając sąsiednie tkanki powodują silny ból.
Kupując buty należy priorytetem uczynić zdrowie i wygodę, wysokie obcasy powinny odejść na drugi plan. Obuwie powinno być z podeszwą, która amortyzuje ucisk. Dlatego w sklepie zwracajmy większą uwagę na spody butów niż tylko na fason. Stopy muszą nam służyć na przyszłość, a nie tylko tu i teraz. Z moich obserwacji wynika, że Klienci noszący wygodne buty mają stopy w dużo lepszej kondycji.
Profesjonalny pedicure.
Cudownym prezentem jaki możemy podarować swoim stopom jest pedicure. Zabieg pielęgnacyjny stóp składa się z kilkuminutowej kąpieli stóp z płynem antybakteryjnym, pielęgnacji aparatu paznokciowego, pielęgnacji skórek, frezowania (usunięcia) stwardniałego naskórka, wygładzenie naskórka peelingiem cukrowym, wykończenie zabiegu poprzez nałożenie i wmasowanie dużej porcji kremu odżywczego oraz owinięcie stóp folią.
Stopy po zabiegu pielęgnacyjnym wymagają systematycznej codziennej pielęgnacji kosmetycznej. Uwolnione od zrogowaceń są chłonne jak gąbka, dlatego trzeba je nawilżać i odżywiać. Z kosmetykami dobranymi idealnie na miarę zaistniałego problemu swoich stóp osiągniesz zadowalające efekty pielęgnacyjne.
Wpadnij na pedicure otulający stopy świeżością i lekkością
Gabinet Kosmetyczny Łódź
ul. Srebrna 33 Tel. 601 891 506