Twarz młodej kobiety, krem ochronny, kosmetyczne mity, przesądy kosmetyczneBardzo szkodzi skórze, np. stóp, głębokie przekonanie, że długie ich moczenie w ciepłej wodzie nie tylko przynosi cudowne ukojenie po całodziennych zmaganiach, ale też nawilża suchą skórę.

Być może moczenie stóp w misce jest miłym relaksem, nie ma jednakże nic wspólnego z odbudową płaszcza hydrolipidowego naskórka i wzmocnieniem pokładów wilgoci w skórze. Skóra jest barierą nieprzepuszczalną dla wilgoci pochodzącej z otoczenia, dlatego woda nie ma możliwości wniknięcia w jej warstwy. Jest wręcz odwrotnie.

Po długim moczeniu, skóra staje się jeszcze bardziej sucha i ściągnięta, ponieważ woda skutecznie zmywa część łojowej warstwy ochronnej naskórka, której zadaniem jest zatrzymywać wodę i przeciwdziałać jej ucieczce z powierzchni skóry.

Moja rada: wykąp stopy, osusz i nałóż warstwę kremu. Takie działanie wpływa korzystnie na skórę, ponieważ krem pozostawia warstwę substancji tłuszczowych, które wiążąc wodę w naskórku przyczyniają się w znaczący sposób do wzrostu stopnia jej nawilżenia. Dla wzmocnienia efektu można owinąć stopy folią lub założyć woreczek foliowy i skarpety. Taka okluzja będzie szybkim, skutecznym i zgodnym z prawami fizyki i fizjologii ratunkiem dla suchych i pękających pięt.

Zapraszam do lektury tekstów o kosmetycznej mitologii:

 

2021-02-08T14:25:59+01:0012/04/2014|Kategorie: Mity w kosmetyce|
Przejdź do góry