Na dziesiąte urodziny bloga postanowiłam wrócić do kategorii „Mity w kosmetyce”. Blog daje mi możliwość publicznego wypowiedzenia się na ciekawe tematy kosmetyczne. To zarazem skuteczna broń z przekłamaniami i pielęgnacyjnymi wpadkami, które pojawiają się w tej branży.

Warto uwolnić kosmetykę od błędnych przekonań i zaufać badaniom naukowym, poznać potrzeby anatomiczne i fizjologiczne skóry, a przede wszystkim uznać zawodowe doświadczenie profesjonalistów. Rozbieram na części pierwsze mity w kosmetyce, a blog jest moim darem niebios, który służy mi do odczarowywania rzeczywistości.

Instrukcja obsługi cery tłustej

Jednym z nich jest mit pielęgnacyjny, że cera tłusta wymaga nie więcej niż częstego peelingowania i długotrwałego matowienia. Jest to bajka, która czyni dużo złego i wymaga natychmiastowego sprostowania – pamiętajmy, że normalizując cerę, nie zapewniając jej jednocześnie odpowiedniej porcji wilgoci, podstępnie aktywujemy pracę gruczołów łojowych i tym samym prowokujemy skutek odwrotny do zamierzonego.

Fakty o oczyszczaniu skóry

Skóra mi cierpnie na myśl o powszechnym przekonaniu, że skóra profesjonalnie oczyszczana szybciej się zanieczyszcza. To tak, jak byśmy sądzili, że mycie zębów czy ciała powoduje jego szybsze brudzenie się. To temat na osobny, obszerny artykuł, a takich na blogu nie brakuje. Znajdziesz je w dziale: Oczyszczanie cery.

ABC dobrego kupowania 

To nieprawda, że tylko najdroższe kosmetyki są najlepsze. Zawsze warto inwestować w jakość, ale wybierać takie preparaty, na jakie nas stać. Nie należy zazdrościć osobom, które kupują drogie kosmetyki, wystarczy cieszyć się tym, że potrafimy znaleźć ich tańsze odpowiedniki! Ta zasada obowiązuje nie tylko w kosmetyce, ale również, np. w farmacji, w przemyśle odzieżowym, obuwniczym.

Jak sobie radzić z filtrami UV?

Niektórzy uważają, że bez znaczenia jest kolejność nakładanych preparatów z filtrami. Jednak należy pamiętać o tym, że chroni nas filtr jedynie z ostatniego preparatu. Aby krem ochronny z filtrami skutecznie działał, musi być nakładany na skórę jako ostatni, tzn. jeżeli mamy np. cerę naczyniową i używamy kremu uszczelniającego z SPF 15, to przed wyjściem nakładamy dodatkowo krem ochrony np. z SPF 50. Wiele osób sądzi, że wartość filtrów się sumuje i że nałożenie fluidu na krem ochronny świetnie uzupełnia przeciwsłoneczną pielęgnację. Być może uzupełnia, ale z pewnością nie potęguje działania, a nawet je osłabia, jeżeli fluid ma mniejszy od kremu współczynnik ochronny.

Sposób na kosmetyczny upominek

Według mnie nie powinno się także kupować kosmetyków, szczególnie kremów do twarzy, jako prezent. Krem jest swoistym lekiem dla skóry i powinien być dobrany idealnie do jej potrzeb pielęgnacyjnych. Dobór kremu jest sztuką, a jego wybór wymaga znajomości wymagań cery. Współczesne kosmetyki są kosmetycznymi lekarstwami, które zaspokajają konkretne wymagania. Każda skóra jest inna i każda wymaga czegoś innego. Dużo lepszym pomysłem jest zakup Kosmetycznego Bonu Upominkowego, aby podczas spotkania w Gabinecie, po zdiagnozowaniu skóry dobrać właściwą pielęgnację.

Lodówka & kosmetyki 

Kolejnym mitem jest przekonanie, że lodówka to dobre miejsce do przechowywania preparatów pielęgnacyjnych. Większość kosmetyków do pielęgnacji cery i skóry nie jest przystosowanych do tak niskich temperatur. Bardzo często ulegają rozwarstwieniu, tracąc cenne właściwości pielęgnacyjne oraz zwiększają ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry. Dla większości kosmetyków temperatura pokojowa jest optymalna.

Receptura na profesjonalną kosmetyczkę 

Legendą jest twierdzenie, że praca kosmetyczki jest łatwa i lekka. To fantastyczny, ale niezwykle trudny i odpowiedzialny zawód. Kosmetyczka jest artystką, usługowcem, dyplomatą, mistrzynią uprzejmości i cierpliwości. Dopiero te wszystkie wartości, okraszone doskonałą kondycją, bezustanną edukacją, samodyscypliną, ogromną wiedzą i doświadczeniem, składają się na fenomen zwany profesjonalną kosmetyczką.

Mycie tak, długie moczenie nie

Skórze bardzo szkodzi funkcjonujące nie wiadomo skąd przekonanie, że długie moczenie stóp w ciepłej wodzie nie tylko przynosi cudowne ukojenie po całodziennych obowiązkach, ale też nawilża suchą skórę. Być może jest to miły relaks, nie ma jednak nic wspólnego z odbudową płaszcza hydrolipidowego naskórka i wzmocnieniem pokładów wilgoci w skórze. Skóra jest barierą nieprzepuszczalną dla wilgoci pochodzącej z otoczenia, dlatego woda nie ma możliwości wniknięcia w jej warstwy. Jest wręcz odwrotnie.

To tylko kilka mitów i bajek na temat skóry. Niektóre z nich są silnie zakorzenione w ludzkiej świadomości. Dotyczą także henny, regeneracji skóry, złuszczania…

Cdn.

Ewa Wasiak Kosmetyczka Roku 
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506

2021-04-20T20:07:58+02:0020/04/2021|Kategorie: Mity w kosmetyce|
Przejdź do góry