Co to jest eksfoliacja? Eksfoliacją nazywamy zabieg pielęgnacyjny (złuszczający) z wykorzystaniem kwasów owocowych. Podczas zabiegu usuwam zrogowaciałe komórki naskórka, ponieważ kwasy owocowe rozluźniają=osłabiają połączenie międzykomórkowe.
Zrogowaciałe komórki naskórka pod wpływem kwasów łatwiej odłączają się od skóry i tym samym zwalniają miejsce dla nowych, które „przybywają” z głębszych jej warstw. Takie działanie kwasów pobudza komórki do płynnych podziałów i usprawnia biologiczny proces odnowy skóry.
Proces odnowy skóry trwa średnio 28 dni i jest nazywany keratynizacją. Czynniki, które zaburzają ten proces, to: choroby cywilizacyjne, wiek i zaburzenia hormonalne. W takich sytuacjach zabieg eksfoliacji wspiera skórę w pozbyciu się starej warstwy naskórka, która niczym szczelna skorupka pokrywa skórę.
ABC kwasowej pielęgnacji
- Podczas wykonywania zabiegu z wykorzystaniem kwasów owocowych byłam niejednokrotnie pytana przez Klientów o stężenie wykorzystywanych preparatów. Jednak należy pamiętać, że to nie tylko ten czynnik decyduje o ich mocy.
- Oczywiście im wyższe stężenie, tym większa intensywność działania, ale wpływa na nią również rodzaj użytego kwasu (kwas kwasowi nierówny), czas aplikacji, temperatura i jego pH. Trzy pierwsze czynniki wpływają wprost proporcjonalnie na moc kwasów, zaś przy pH zależność jest taka, że im niższe pH, tym działanie kwasu będzie silniejsze.
- Bardzo ważny jest także rodzaj cery i stosowana wcześniej pielęgnacja domowa, jak i profesjonalna.
- Podczas stosowania kwasów owocowych AHA, BHA i PHA bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy kolejnymi zabiegami, a wszystko po to, aby dać skórze czas na regenerację. Za taką troskę skóra zawsze odpłaca urodą.
- Kwasy owocowe wykazują działanie antybakteryjne=przeciwzapalne, keratolityczne, regenerujące. Zmniejszają również aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, w efekcie czego skutecznie rozjaśniają przebarwienia i ograniczają powstawanie nowych.
Czy wiesz, że…
- Przy nowoczesnych metodach pielęgnacyjnych pora roku (właściwie) nie ma tu znaczenia. Powiedziałam „właściwie”, ponieważ eksfoliacja jest metodą złuszczającą, a „rozkruszanie” zrogowaciałych komórek sprawia, że odsłaniane są głębsze warstwy naskórka, które tym samym zostają wystawione na działanie czynników zewnętrznych.
- Dlatego ZAWSZE powtarzam, że eksfoliacja jest metodą skuteczną, ale musi być wykonywana w sposób kontrolowany, z głową, z wiedzą, z doświadczeniem, w rozsądnych odstępach czasowych – aby skóra miała czas na podziały komórkowe i odbudowę.
- Gdy wykorzystuję daną formułę kwasową, to wiem, o jakiej porze roku mogę z niej skorzystać. Są takie, które wykorzystuję jedynie wiosną i jesienią, natomiast z dobroczynnego działania innych korzystam przez cały rok. To właśnie one, czyli kwasy niewykazujące działania fotouczulającego, zrewolucjonizowały moją ofertę pielęgnacyjną i bardzo, ale to bardzo podwyższyły skuteczność mojej pracy. Sztandarowymi przykładami kwasów, które pomagają mi w całorocznej pracy, są kwasy: azelainowy, ferulowy, laktobionowy.
Ewa Wasiak Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506