Aby chronić skórę przed wieloma problemami, należy pielęgnować ją, wykorzystując kwasy owocowe. Po tego typu zabiegach skóra na długo może pozostać jędrna i piękna. Ale pod jednym warunkiem. Co najmniej cztery razy w roku musimy ją wspomóc, by mogła się gruntownie zregenerować. Nowoczesne metody pielęgnacyjne gwarantują wykonywanie tych zabiegów właściwie niezależnie od pory roku.
Kiedyś to od pory roku zależało, czy można przeprowadzić zabieg z wykorzystaniem kwasów owocowych. Tylko jesienią i wiosną można było wykonywać takie zabiegi bez większego ryzyka.
Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w tym zakresie: eksfoliacja, czyli złuszczanie naskórka przy użyciu kwasów owocowych, stała się tak popularna, że naukowcy zrobili wszystko, by stała się zabiegiem całorocznym. Teraz dysponujemy takimi kolażami terapeutycznymi kwasowych składników aktywnych, które są tak skomponowane, że można ich używać zarówno zimą, jak i latem. Gdy wprowadziłam do oferty zabiegi z kwasami owocowymi, często byłam pytana: „To można wykonywać je LATEM?” „Od teraz można” – odpowiadałam.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych w ostatnich latach zyskały na popularności. Można zaryzykować stwierdzenie, że wręcz nastała moda na kwasy owocowe. Ciekawi mnie, czy jest to tylko kolejny trend kosmetyczny, który niebawem przeminie, czy też tak wielka potrzeba dbania o kondycję skóry. Czy kwasy owocowe są w ogóle potrzebne skórze? Oczywiście, że tak. Ich skuteczność w odmładzaniu jest nie tylko udowodniona naukowo, ale po prostu widoczna gołym okiem. A to NAJważniejszy argument.
Kwasy owocowe mają szerokie spektrum działania, a wraz z postępem i rozwojem nauk kosmetycznych ten zakres staje się coraz szerszy.
Kwasy kosmetyczne & wyjątkowy produkt
- Często powtarzam, że skóra jest bardzo pracowitym narządem, jej komórki są w nieustannym ruchu. Można to określić tak, że nieprzerwanie podróżują z warstwy podstawnej skóry w kierunku wierzchniej, zwaną rogową. Mają określony cykl życia, a po wykonaniu zadania obumierają. Pracują 24 godziny na dobę, bez prawa do urlopu, odpoczynku…
- Dochodzi jednak do sytuacji, gdy na powierzchni naskórka zgromadzi się zbyt dużo komórek, skóra staje się wtedy szara, sucha, a konsekwencją takiego stanu rzeczy są pojawiające się drobne zmarszczki. Te nagromadzone komórki blokują=zatykają pory, co przyczynia się do powstawania zaskórników oraz wpływa na namnażanie na powierzchni skóry bakterii. O takiej cerze mówimy, że jest pozbawiona witalnej energii, blasku, że wiotczeje, jest nierówna, pozbawiona gładkości. Jeżeli dodamy do tego pojawiające się przebarwienia i drobne pajączki, to nagle może się okazać, że jedynym ratunkiem są dla nas właśnie kwasy owocowe, czyli inteligentne złuszczaniem naskórka (ang. peel)
- Starego naskórka można się pozbyć na różne sposoby. Zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji wnikliwie diagnozuję skórę i przeprowadzam wywiad z Klientem. Za co tak bardzo cenię zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych? Przede wszystkim za to, o czym już napisałam – za szerokie spektrum działania. Kwasy kosmetyczne są niezawodne przy niwelowaniu pierwszych zmarszczek oraz tych głębszych, wspomagają walkę z łojotokiem, przy usuwaniu zgromadzonego sebum i martwych komórek naskórka, mają dobroczynny wpływ na zmiany pigmentacyjne, normalizują rogowacenia, idealnie odświeżają skórę, ułatwiają nawilżanie, rozświetlają ją i pomagają cofnąć zegar biologiczny nawet o kilka lat.
- Bardzo często powtarzam, że jeśli w kosmetyce coś jest do wszystkiego, to zwykle okazuje się, że jest do niczego. Jak w życiu. Ale wyjątkiem są w tym przypadku kwasy owocowe. Jest niewiele przeciwwskazań do ich zastosowania. Obecnie kwasy owocowe lub ich kombinacje=kompozycje zabiegowe są niezwykle uniwersalne i jednocześnie nie tracą swojego wyszukanego indywidualnego charakteru.
- Ze względu na swój ciężar cząsteczkowy i właściwości chemiczne, tj. pH czy intensywność stężenia substancji aktywnych, działają na różnych głębokościach naskórka. Eksfoliację zawsze dopasowuję indywidualnie do cery każdego Klienta, mając na uwadze planowane efekty i wskazania zabiegowe.
- Powiem Wam, że w swoim autorskim zabiegu oczyszczającym, nad którym pracuję od wielu lat i który stanowi moją zabiegową hybrydową perełkę, w odpowiednim=przemyślanym momencie zabiegu także korzystam z dobrodziejstwa kwasów owocowych, które dopełniają mój zabieg poprzez odświeżenie i oczyszczenie cery.
Kwas, ale jaki wybrać?
- Ostateczna decyzja o wyborze odpowiedniego kwasu owocowego lub kompozycji kwasowej należy do mnie, ponieważ to ja ponoszę pełną odpowiedzialność za swoich Klientów. Dlatego też nie chcę Wam zdradzać, jakie kwasy owocowe wybieram dla określonego typu cery. Zawsze pamiętam o tym, że nie oglądając skóry, nie można idealnie dobrać odpowiedniej eksfoliacji. Aby wskazać najlepszą kurację, muszę ocenić stan skóry i określić jej potrzeby. I mówię to z WIELKIEGO szacunku i troski o Was.
- Uwierzcie mi, że nieuczciwe byłoby udzielanie porad dotyczących stosowania kwasów owocowych bez oceny stanu skóry. Tak jak niezbyt precyzyjny jest podział typów skóry na skórę normalną, mieszaną, łojotokową i suchą. Gdy ktoś pytał mnie, jak oceniam jego skórę, i dla ułatwienia wymieniał wyżej wymienione, zawsze było to dla mnie problematyczne. Starałam się wówczas tłumaczyć, że taki podział jest mało rzetelny, a wręcz szkodliwy. Może wprowadzać w błąd, ponieważ pojawiające się coraz to nowe uwarunkowania środowiskowe oraz pielęgnacyjne wpłynęły na wyodrębnienie nowych typów cer. Od dawna stosowałam podział na skórę przesuszoną, zanieczyszczoną, wrażliwą, nadreaktywną, gdyż takie nazewnictwo niesie za sobą konkretne przesłanie pielęgnacyjne i jasno nazywa = określa potrzeby pielęgnacyjne skóry.
- Wracając do kwasów owocowych, to w trakcie zabiegu, gdy coś pójdzie nie tak, wiem, jak reagować, by naprawić problem. To jest powód, dla którego zawsze odradzam wykonywanie w warunkach domowych zabiegów, które powinny być przeprowadzane jedynie przez profesjonalistów. W domu można skutecznie złuszczać martwy naskórek powierzchniowo. Na rynku jest wiele preparatów, które pozwalają na wykonanie takiego zabiegu w warunkach domowych. Pamiętajcie zatem, aby pielęgnację z wykorzystaniem wysoko skoncentrowanych profesjonalnych kosmetyków, w celu uniknięcia niemiłych niespodzianek, wykonywać w moim Gabinecie.
Przeciwwskazania do stosowania kwasów owocowych
Na pierwszym miejscu wymieniłabym:
- opryszczkę,
- następnie aktywny trądzik,
- uszkodzenia naskórka,
- skórę świeżo złuszczoną,
- podrażnioną.