Intensywna kuracja kosmetyczna dla skóry przesuszonej polega na szybkim uzupełnieniu niedoborów wody poprzez dostarczenie jej składników nawilżających, sprawnie wnikających do warstwy rogowej i wiążących wodę w naskórku. Dzięki płaszczowi hydrolipidowemu, który chroni skórę przed ucieczką wody, skóra niełatwo oddaje zgromadzone zasoby wilgoci.
Do demakijażu stosuj mleczka i śmietanki – są to preparaty tłuste, pomagające wzmacniać funkcje barierowe skóry. Moi Klienci, których problemem jest sucha cera, bardzo często doświadczają silnego uczucia ściągnięcia po umyciu twarzy żelem z wodą.
- Nie potrafią jednak zrezygnować z tego silnie myjącego preparatu i wody, ponieważ tylko wtedy mają wrażenie, że odświeżyli twarz. Z odczuciami się nie dyskutuje. W takiej sytuacji podpowiadam dyskretnie, by spróbowali zamienić żel na śmietankę. Taki preparat nałożony na twarz i zmyty ciepłą wodą pozostawia na skórze swoisty biologiczny opatrunek. Można stosować również mleczka, które mają lżejszą konsystencję niż żele. Pielęgnacja cery rozpoczyna się już od demakijażu, czyli mycia twarzy.
- Stosowanie agresywnie działających kosmetyków do mycia suchej cery, a następnie odzyskiwanie w dalszych etapach pielęgnacji tego, co utraciliśmy podczas mycia, mija się z celem. Wiem, że wystarczy dogadać się z samym sobą. Dlatego sugeruję, aby zmienić swoje nawyki: delikatnie myć twarz, nie pozbawiając jej przy tym cennych lipidów, których skóra sucha ma i tak jak na lekarstwo.
Jak pomóc naszej skórze?
- Generalnie do mycia i pielęgnacji cery suchej używaj kosmetyków zawierających ceramidy, fizjologiczne lipidy, kwas hialuronowy, witaminę C i wodę termalną. Do jej tonizowania wybieraj tonik nawilżający lub wzmacniający. Nie stosuj kremów matujących, normalizujących oraz agresywnie działających peelingów. Maseczki ściągające też nie są odpowiednie dla Ciebie, wybieraj raczej te nawilżające i odżywcze. Wzmacniaj barierę ochronną naskórka, zapobiegając w ten sposób niekontrolowanemu uciekaniu wody ze skóry.
- Kremy pielęgnacyjne stosuj rano i wieczorem, ale również w ciągu dnia, gdy skóra jest ściągnięta i napięta. Przerwa bez kosmetyków pomiędzy poranną ą wieczorową pielęgnacją jest dla cery suchej za długa. To bardzo wymagający rodzaj skóry.
- Nakładaj na całą twarz, szyję i dekolt krem nawilżający, dopiero po jego wchłonięciu – krem pielęgnacyjny. Kremy nakładane w ten sposób wytworzą na powierzchni skóry swoistą barierę okluzyjną, przywracającą równowagę PTS, zabezpieczającą poziom NMF i ograniczającą TEWL. Stosując dwufazową pielęgnację cery, zyskujesz pewność, że składniki nawilżające, uwięzione pod kremem pielęgnacyjnym, tzw. na problem, będą wnikać w głębokie warstwy skóry. Dwa kremy świetnie się uzupełnią i stworzą idealny duet.
- Twoje kremy nawilżające powinny zawierać następujące składniki: mocznik, kwas mlekowy i glicerynę. Jeżeli skóra jest podrażniona, potrzebuje: pantenolu, wyciągu z korzenia lukrecji, który działa przeciwzapalnie i hamuje gwałtowne reakcje skóry. Cudowne ukojenie przyniesie maseczka ze schłodzonego jogurtu, serwatki czy miąższu dyni.
- Kremy pielęgnacyjne do cery suchej powinny zawierać w swoim składzie ceramidy, NNKT, kwas hialuronowy, bioflawonoidy, komórki macierzyste, witaminy A i E. Pamiętaj również o witaminie C. Rozpuszcza się ona w wodzie, wnika do naskórka, wyłapuje cząsteczki wody, wiąże je, zatrzymuje i nie pozwala im uciec.
- Warto pamiętać również o peelingowaniu skóry, by bardziej chłonęła składniki kremów.
- Na ściągniętą, przesuszoną i podrażnioną skórę twarzy można nakładać kompresy z wody termalnej, przynoszące ulgę i ukojenie. Twarz należy spryskać, a po chwili osuszyć chusteczką higieniczną. Tak przygotowaną twarz posmaruj kremem odżywczym.
Warto wiedzieć
- Do pielęgnacji suchej skóry polecam Klientom preparaty zawierających fizjologiczne ceramidy i lipidy. Po kąpieli, szczególnie gdy skóra jest jeszcze rozgrzana i wilgotna, rekomenduję natłuszczenie jej oliwką z migdałów. Bardzo pomocne są preparaty o właściwościach nawilżająco-natłuszczających, czyli emolienty. Skóra wrażliwa i przesuszona potrzebuje regularnego smarowania emolientami, gdyż działają one jedynie do 4 godzin od nałożenia.
- Generalnie powinno się ograniczać do minimum kontakt skóry z gorącą wodą, wysuszającymi mydłami, silnymi detergentami, nie powinno się jej nadmiernie opalać, należy unikać wysuszonego powietrza w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Skóra łatwo wody nie oddaje, jednak z osłabioną warstwą wodno-tłuszczową jest bezradna w kontaktach z różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi i nie spełnia należycie swoich funkcji.
- Nie opalaj się, nie odwiedzaj solarium, a o paleniu papierosów powinnaś / powinieneś koniecznie zapomnieć.
- We współczesnej kosmetyce coraz częściej wykorzystuje się spektakularne i skuteczne sposoby pielęgnowania skóry. Jednak pomimo wielu metod pielęgnacyjnych nadal najskuteczniejszym sposobem spowolnienia procesów starzenia skóry jest jej nawilżanie. Wody potrzebuje każda komórka naszego ciała. Wysuszenie lub niedobory wody są dla nich ogromnym stresem.
- Z upływem lat gruczoły łojowe i potowe wydzielają znacznie mniej potu i lipidów. Prowadzi to do osłabienia płaszcza hydrolipidowego naskórka PTS, zwiększonej przeznaskórkowej utraty wody TEWL, a w konsekwencji do niedoboru ceramidów, które są podstawowym składnikiem cementu (spoiwa) międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka.
- Skóra zaczyna przypominać dziurawe sito. Na domiar złego spowolnieniu ulega metabolizm keratynocytów, co jeszcze bardziej zuboża zasoby wody w organizmie, ponieważ wiąże się to z niedoborem składników NMF, w tym mocznika, który odpowiada za skuteczne zatrzymywanie wody przez naskórek.
- Dodatkowo z wiekiem zmniejsza się aktywność fibroblastów, co skutkuje zmniejszoną produkcją kwasu hialuronowego. Jego niedobory ograniczają zdolności magazynowania wody przez skórę właściwą.
- Jednakże zawsze możemy „oszukać” prawa fizjologii, o ile podejmiemy rozsądne działania kosmetyczne i pielęgnacyjne. Skóra sucha wymaga natychmiastowej reakcji, ponieważ jest bardzo podatna na rozwój stanów zapalnych, zaczerwienień, nasilonego łuszczenia, pieczenia i swędzenia. Im skóra bardziej sucha, tym dotkliwsza utrata jej napięcia i elastyczności. Skóra staje się matowa, szorstka, łuszczy się.
- Bardzo często skóry moich Klientów są suche jak pieprz. Gdy proszę, aby intensywniej suplementowali skórę i zapamiętali na zawsze, że ładną, zdrową cerę i skórę zawdzięcza się nie tylko genom i zdrowemu stylowi życia, ale także pracy i działaniom pielęgnacyjnym, słyszę w odpowiedzi, że nie lubią jej kremować. No tak, na lubienie nie mam żadnego wpływu. W takiej sytuacji trzeba przyjąć suchą skórę z całym bogactwem inwentarza, czyli nieprzyjemnym swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem i dyskomfortem. Przesuszoną skórę kochają również bakterie.
Zycie doskonałe
- Skóra sucha i bardzo sucha, z dysfunkcją produkcji lipidów wymaga systematycznego nawilżania i natłuszczania. Nie tylko podczas porannej i wieczornej pielęgnacji, lecz kilka razy dziennie. Zbyt skąpo zasilana, traktowana po macoszemu protestuje przykrym uczuciem ściągnięcia i kłucia. Dlatego kremy należy nakładać zawsze wtedy, gdy skóra tego potrzebuje. Wiele kobiet w ciągu dnia dla urody poprawia makijaż, pudruje nosek. Czemu więc – dla zdrowia i urody – nie nakremować twarzy, gdy ta się tego domaga?
- Mam cerę bardzo suchą, taką samą ma moja mama i córka – cóż poradzić – genetyka. Do nas jednak należy ostatnie słowo: każda z nas kremuje buzię kilka razy dziennie. Przecież gdy jesteś spragniona, musisz się napić, jesz, gdy zgłodniejesz. Zatem skoro szanujesz potrzeby żołądka, odnoś się z równym szacunkiem do sygnałów wysyłanych przez swoją skórę.
- Kondycja naszej skóry to tylko częściowo kwestia genów. Tak jak dziedziczymy kolor oczu, włosów, tak samo dostajemy w spadku również mniej lub bardziej sprawnie funkcjonującą skórę. Niezależnie od tego, ogromnie ważne jest jej właściwe pielęgnowanie oraz unikanie tego, co może jej zaszkodzić. Warto pamiętać, że własną pracą jesteśmy w stanie zapanować nad odziedziczoną po przodkach suchością skóry i zadbać o jej zdrowie. I odwrotnie, można dostać w posagu piękną skórę, z doskonałą tkanką podporową, elastyczną i jędrną, z doskonałą kondycją ścian naczyń, i zaprzepaścić ten cenny posag, np. opalając się, odwiedzając solarium, paląc papierosy i niewłaściwie (skąpo) nawilżając i odżywiając skórę.