Ogromne zainteresowanie konkursem Kosmetyczka Roku 2013 zorganizowanym po raz pierwszy w Polsce z inicjatywy firmy Bielenda, jednej z najpopularniejszych marek kosmetycznych, jest całkiem zrozumiałe.
Liczne pytania na temat konkursu skłoniły mnie do wyjaśnienia, w jakich okolicznościach dowiedziałam się o tym ogólnopolskim zaproszeniu skierowanym do profesjonalistów w dziedzinie kosmetyki, na czym ten konkurs polegał, dlaczego wzięłam udział, czy brałam już wcześniej udział w eliminacjach tego typu i nagrody głównej.
O Konkursie marki kosmetycznej Bielenda dowiedziałam się kilka miesięcy temu z Internetu. Znam profesjonalną ofertę zabiegową Bielendy. Wykorzystuję całe formuły zabiegowe lub poszczególne kosmetyki, które wkomponowuję w zabiegi nawilżające, regenerujące, odżywcze, oczyszczające. Nie wyobrażam sobie Gabinetu Kosmetycznego bez płynu do demakijażu oczu i ust, maski błotno – algowej, serii do cery naczyniowej z rutyną i witaminą C, satynowego toniku w żelu, maski algowej z glinką białą, z glinką zieloną czy masek algowych. Takich kosmetyków jest oczywiście o wiele więcej, ale wśród nich te właśnie stanowią moją bazę.
Dlaczego wzięłam udział w Konkursie Kosmetyczka Roku 2013?
Sporo czasu zajęło mi podjęcie decyzji. W miarę zapoznawania się z regulaminem Konkursu, wzrastała we mnie gotowość, by wziąć w nim udział, mimo paraliżującego strachu :-) przed podjęciem tego wyzwania. Zastanawiałam się, czy temu podołam, czy to dla mnie dobry pomysł. Ale nieubłaganie przybliżał się termin podjęcia ostatecznej decyzji… Postanowiłam, że się nie wycofam.
Czy brałam udział w innych konkursach kosmetycznych?
W dziedzinie kosmetycznej nie było do tej pory żadnego profesjonalnego, ogólnopolskiego konkursu. Ten otwiera przed kosmetyczkami ogromną szansę wykazania się umiejętnościami i sprawdzenia swej wiedzy, pozwala umocnić zdobytą pozycję w zawodzie, jest ukoronowaniem efektów dotychczasowej pracy.
Na czym polegał Konkurs?
Konkurs został przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu. Około 500 kosmetyczek z całej Polski rozwiązało test wielokrotnego wyboru z dziedziny kosmetycznych działań pielęgnacyjnych, chemii kosmetycznej, anatomii i fizjologii skóry. O przejściu do ścisłego finału i znalezieniu się w wybranej dziesiątce laureatów decydował czas rozwiązania testu i – oczywiście – ilość poprawnych odpowiedzi. Po pierwszym etapie przeszłam do finału :-)
Jaka wiedza była potrzebna do rozwiązania testu?
Test nie był łatwy. Było 30 pytań, jedne pytania były szczegółowe, inne dotyczyły wiedzy niecodziennie wykorzystywanej w Gabinecie Kosmetycznym. Pytania dotyczące chorób skóry, chromoterapii, roślin zawierających kwas hydroksycytrynowy (HCA), określeń nie dotyczących witaminy B3, składników wpływających hamująco na proces melanogenezy ułożone w czterech konfiguracjach wymagały zastanowienia, a czasu nie przybywało. Były też pytania łatwiejsze dotyczące budowy skóry i naskórka, keratynizacji, składu i funkcji sebum, lipidów wchodzących w skład cementu międzykomórkowego, kolagenu, kwasu hialuronowego, przeciwwskazań pielęgnacyjnych cery naczyniowej, kwasów AHA, BHA i PHA.
Drugi etap Konkursu Kosmetyczka Roku 2013 Roku.
Zadanie konkursowe polegało na innowacyjnym i logicznym wykonaniu zabiegu ultranawilżającego twarzy i szyi Aqua – Porin Ultra Efekt z uwzględnieniem potrzeb cery i skóry Klienta, z wykorzystaniem stosownych kosmetyków oraz aparatury kosmetycznej. Każdy z uczestników uzasadniał konstrukcję wykonywanego zabiegu. Chodziło o to, aby wszystko odbywało się tak, jak w naszych Gabinetach – podczas codziennej pracy.
Z czym miałam największy problem podczas Konkursu?
Nie przepadam za testowym sprawdzaniem wiedzy. Wielokrotny wybór wprowadza mnie w niemałe zamieszanie. Ze mną jest tak, że albo od razu zaznaczam poprawną odpowiedz, albo zaczynam rozmyślać i wtedy wiem, że nic nie wiem :-) Jeżeli chodzi o zadanie konkursowe z drugiego etapu czyli wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego, to byłam niewyobrażalnie onieśmielona. Moja praca polega na wykonywaniu zabiegów kosmetycznych jednak ten, wykonywany w obecności Pań Jurorek, wydawał mi się najtrudniejszy na świecie. Zdenerwowanie i trema paraliżowały dłonie i mowę…
Kiedy poznaliśmy wyniki Konkursu Kosmetyczka Roku 2013?
Nasze zmagania kosmetyczne zostały uhonorowane wieczorową Galą w krakowskim Grand Hotelu, podczas której poznaliśmy werdykt jury. Galę finałową prowadził Oliwier Janiak, który ze wszystkich sił rozładowywał nasze napięcie. Gościem honorowym Gali była Ambasadorka marki Bielenda Pani Edyta Olszówka. Gdy ogłoszono wyniki Konkursu płakałam ze szczęścia. Spotkała mnie cudowna przygoda, z niezwykłym finałem. Przeżyłam niepowtarzalne chwile, niezwykle kreatywne doświadczenie, przeszłam swoiste szkolenie zawodowe. I jeszcze lepiej zapoznałam się z moją ulubioną marką Bielenda.
Po ogłoszeniu wyników byłam bardzo wzruszona, moją faworytką była inna kosmetyczka. Pewnie dlatego werdykt jury przyjęłam z niesamowitym zaskoczeniem. Płakałam ze szczęścia, czując niebywałą lekkość i radość, że zaufałam samej sobie i wzięłam udział w Konkursie.
Pytacie o Nagrodę Główną za zajęcie Pierwszego Miejsca?
Nagrodę Główną za Pierwsze Miejsce w Konkursie stanowi zaszczytny tytuł Kosmetyczka Roku 2013, urocza statuetka, śliczne, białe Renault Clio, nagroda pieniężna o wartości 4556 PLN oraz bon uprawniający mnie do zakupu kosmetyków marki Bielenda Professional o wartości 1 000 PLN. Kosmetyki Bielenda przydadzą się w Gabinecie, ponieważ cenię je za wysoką jakość, efekty zabiegowe, oryginalność wykorzystywanych składników aktywnych, zapach, konsystencję. Dzięki tej marce mam dostęp do sprawdzonych rozwiązań kosmetycznych jak i najbardziej innowacyjnych formuł.
Otrzymałam również roczną prenumeratę od Estetica Beauty i LNE :-), udział VIP we wszystkich kongresach art of BEAUTY w 2014 roku, wywiad do wydania Estetica Beauty i LNE oraz wstęp na 2 edycje Kongresu i Targów LNE w 2014 roku :-)
Jako Kosmetyczka Roku 2013 mam prawa i obowiązki.
Najbardziej cieszę się, że będę zaproszona na następną Galę Kosmetyczka Roku
oraz do Jury Konkursu.
Zapraszam do lektury artykułu:
Kosmetyczka Roku 2013 – pytania i odpowiedzi – część 2
Pozdrawiam :-)
Ewa Wasiak