Wiosna, lato i wakacje to bez wątpienia sezon na pielęgnację od stóp do głów, a w szczególności od paznokci do pięt. Od wielu lat obserwuję również ogromne zapotrzebowanie na powakacyjną pielęgnację stóp.
We wrześniu, po letnim sezonie, gdy musimy pożegnać się z japonkami, wygodnymi sandałkami czy komfortowymi crocsami, stopy nagle zamknięte w obuwiu o mniejszej przestrzeni potrzebują pilnego usunięcia zrogowaceń, modzeli, nagniotków, odcisków, a także skrócenia i wyrównania płytki paznokciowej.
Najczęstszą przyczyną wizyt Klientów w Gabinecie są modzele. Zalegająca warstwa martwych komórek naskórka na podeszwie stopy lub jej krawędziach powoduje dyskomfort, a nawet ból. Kolejną dolegliwością są nagniotki i odciski. Jeszcze inną – bardzo bolesną – wrastające paznokcie.
Moc pedicure
Staram się, by podczas jednego pedicure usunąć okrywającą zbitą warstwę martwych komórek ze spodu stopy, nagniotki z palców, ewentualnie odciski, a następnie opracowuję aparat paznokciowy. Jak wiedzą wszyscy miłośnicy profesjonalnej pielęgnacji stóp, najdynamiczniejszego opracowania wymagają pięty i śródstopie. Podeszwę stopy wygładzam za pomocą frezarki. Jest to niebywała próba charakteru ;-) gilgotki, łaskotki, smyranie… gwarantowane!
Należy pamiętać, że dopieszczone zabiegiem miękkie, świeże i lekkie stopy bezwzględnie wymagają systematycznej codziennej pielęgnacji domowej. Regularne używanie kremu z mocznikiem będzie przysłowiową kropką nad „i”. Im skóra grubsza, tym zawartość mocznika w kremie powinna być wyższa. W profesjonalnych specyfikach jego ilość może dochodzić nawet do 50%. Przypomnę, że mocznik wiąże wodę w naskórku i zapobiega jej ucieczce ze skóry.
Osobną skazą kosmetyczną są pękające pięty. Na pojawienie się tego problemu, oprócz ewentualnych zaniedbań pielęgnacyjnych, wpływa również nadczynność tarczycy. Dlatego gdy pojawia się taki problem, warto ustalić podłoże tej dolegliwości i zbadać poziom TSH.
Na profesjonalny pedicure u kosmetyczki składają się następujące czynności:
– kilkuminutowa kąpiel z płynem antybakteryjnym, aby skóra była lekko zmiękczona;
– pielęgnacja aparatu paznokciowego – przycięcie wszystkich paznokci do pożądanej długości. Nadanie im jednakowego kształtu oraz wypolerowanie bloczkiem w celu usunięcia z ich powierzchni bruzd i nierówności. Usunięcie patyczkiem lub kopytkiem ewentualnych zanieczyszczeń z powierzchni paznokci, spod wolnego brzegu i wału paznokciowego;
– pielęgnacja skórek – odsunięcie ich ze wszystkich stron paznokcia kopytkiem lub patyczkiem oraz delikatne usunięcie martwego naskórka zalegającego pomiędzy paznokciem a skórą; także wygładzenie i usunięcie pozostałości po wycinaniu skórek;
– frezowanie stwardniałego naskórka – po opracowaniu aparatu paznokciowego przechodzę do frezowania (usuwania) stwardniałego naskórka; to etap finezyjnego, ale skutecznego ścierania martwego naskórka z pięt, podeszwy i krawędzi stóp, krawędzi paluchów i czubków palców. Ścieranie zrogowaciałego, martwego naskórka przy pomocy frezarki jest najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na gładkie pięty i przywrócenie im dziecięcej delikatności – ostatnio wróciłyśmy w niektórych przypadkach i sytuacjach do usuwania zrogowaceń przy użyciu tarki, oczywiście takiej z wymiennym, jednorazowym papierem ściernym.
– wygładzenie naskórka – peelingowanie stóp peelingiem cukrowym w celu perfekcyjnego wygładzenia naskórka i wypłukanie stóp;
– wykończenie zabiegu – nałożenie i wmasowanie dużej porcji kremu odżywczego oraz owinięcie stóp folią. następnie usunięcie odżywczego kompresu i sprawdzenie, czy nie pozostały resztki kremu; jeżeli paznokcie mają być pomalowane, należy je dokładnie odtłuścić, bowiem nawet najmniejsze resztki nieusuniętego kremu mogą spowodować, że lakier będzie się źle trzymać.
Zapraszam na pedicure
czyli pielęgnację stóp od paznokci do pięt ;-)
Wpadnij do Kosmetyczki Roku na pedicure
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33, tel. 601 891 506