Cera naczyniowa – w sieci pajączków :-)
Cera naczyniowa w sieci pajączków.
Cera naczyniowa ma problem z elastycznością i kurczliwością ścian naczyń, a ponieważ wiosenne zmiany temperatur zmuszają ją do ciągłej gimnastyki (jest to trudny czas dla rozszerzających i kurczących się pod wpływem ciepła naczyń krwionośnych) – trzeba je wzmocnić, stosując preparaty z wyciągiem z alg, z kasztanowca, ginkgo biloba, rutynę, arnikę, witaminę K i PP.
Za rumień odpowiadają geny. Jeżeli nasi rodzice mają skórę wrażliwą, to w 70 % mamy szansę na taką samą. Nie mamy wpływu na informacje zapisane w genotypie. Pamiętajmy jednak, że zagospodarowanie pozostałych 30 % tej szansy zależy tylko od nas! Skóra właściwie pielęgnowana: nawilżana, uspakajana, kojona i odżywiana, staje się mniej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Konkretne choroby skóry co prawda nie są dziedziczne, za to skłonność do problemów ze skórą już tak. Warto zachować czujność i przechytrzyć geny :-)
Pielęgnacja cery wrażliwej wymaga konsekwentnych, codziennych działań pielęgnacyjnych:
1) Do mycia wybieraj preparaty przeznaczone do cer wrażliwych o naturalnym pH, stosuj mineralną lub przegotowaną wodę.
2) Musisz nauczyć się samodzielnie dobierać preparaty, które będą służyć Twojej skórze i po użyciu których będziesz miała uczucie świeżości. Jest z czego wybierać, bo oferta jest bardzo obszerna. Może to być mleczko, śmietanka, delikatny żel, płyn micelarny lub pianka.
3) Do tonizacji czyli przywrócenia prawidłowego pH skóry po myciu, stosuj tonik.
4) W zależności od zawartych składników aktywnych, może wzmacniać ściany naczyń krwionośnych (np. z bioflawonoidami), nawilżać i odżywiać (np. ze skrzypem polnym i kofeiną), łagodzić stany zapalne (np. z hamamelisem, kwasem salicylowym lub mlekowym), oczyszczać (np. z koprem morskim) czy wzmacniać barierę obronną skóry (np. z Cimicifuga Racemosa)
5) Do peelingowania skóry, jeśli jest szorstka, by ją wygładzić i odświeżyć stosuj peeling enzymatyczny.
6) Powinno się systematycznie peelingować skórę, ale tylko wtedy, gdy nie jest podrażniona.
7) Do pielęgnacji używaj odpowiednich kremów.
8) Przed zakupem nowych kremów do cery wrażliwej, warto każdy nowy preparat przetestować na skórze i poprosić o próbki, aby nie ponosić kosztów zakupu preparatów kosmetycznych, które nie będą nam służyły :) Kupując kremy musisz znać potrzeby i problematykę swojej cery oraz rolę jaką powinien spełniać Twój krem: nawilżać czy wzmacniać ściany naczyń krwionośnych.
9) Nakładaj na całą twarz, szyję i dekolt krem nawilżający, dopiero po jego wchłonięciu krem pielęgnacyjny. Wiele razy pisałam na blogu, że kremy nakładane w ten sposób wytworzą na powierzchni skóry swoistą barierę okluzyjną, przywracającą równowagę PTS, zabezpieczającą poziom NMF i ograniczającą TEWL.
10) Stosując dwufazową pielęgnację cery, zyskujesz pewność, że składniki nawilżające, uwięzione pod kremem pielęgnacyjnym, tzw. na problem, będą wnikać w głębokie warstwy skóry. Dwa kremy świetnie się uzupełniają i tworzą idealny duet :-)
11) Twoje kremy nawilżające powinny zawierać następujące składniki: mocznik, kwas mlekowy i glicerynę. Jeżeli jest podrażniona potrzebuje: pantenolu, wyciągu z korzenia lukrecji, który działa przeciwzapalnie i hamuje gwałtowne reakcje skóry.
12) Do zatrzymania wody w skórze warto wybierać emolienty na bazie olejków roślinnych, lanoliny oraz humektanów (gliceryny, ceramidów, mocznika i kwasu mlekowego). Działają jak kompres nawilżający: z jednej strony ułatwiają odparowanie wody, z drugiej zaś – chronią przed wnikaniem zarazków.
13) Kremy pielęgnacyjne do cer z nadwrażliwością powinny zawierać: pantenol, alantoinę, glicerynę, wyciągi z alg, kasztanowca i miłorzębu japońskiego, rutynę, oraz mineralne filtry słoneczne.
14) Krem do wszystkiego jest do niczego :-)
15) Kremy do cer wrażliwych są z reguły najdroższe, ze względu na wyjątkowe i finezyjne działanie zawartych w nich składników aktywnych; wybierając krem musisz zwrócić uwagę na jego skład. Musisz nauczyć się czytać ulotki, szczególnie, gdy zależy Ci na konkretnych składnikach aktywnych, ale również, aby uniknąć ewentualnych alergii.
16) Współcześnie w kremie możemy mieć wszystko, prawie wszystko :) Należy jednak pamiętać, że nawet idealne kosmetyki nie zastąpią wysiłku na świeżym powietrzu, obcowania z przyrodą, zdrowej żywności, lekkostrawnej diety i pogody ducha :-) Rozsądne działania pielęgnacyjne i kosmetyczne cudownie dopełniają zdrowy sposobu życia.
Zapraszam do lektury artykułów o cerze wrażliwej (naczyniowej) zamieszczonych na stronie:
Related