Zapraszam do lektury drugiej części artykułu o skórze wrażliwej i dojrzałej, o tym, jak pielęgnować dojrzałych wrażliwców. Najważniejszym działaniem pielęgnacyjnym skóry dojrzałej, właściwie dotyczy to każdego rodzaju skóry, ale dojrzałej szczególnie, jest zadbanie o prawidłowy poziom jej nawilżenia.

Aby w pełni pojąć, dlaczego to takie ważne, należy zapoznać się z wiedzą książkową = anatomicznymi i fizjologicznymi możliwościami skóry. Informacje te pomogą zrozumieć, na czym polega doskonałość skóry jako genialnego narządu i dlaczego zasługuje on na racjonalną pielęgnację.

Lekcja anatomii i fizjologii skóry

Skórę należy nawilżać od wewnątrz, ale NALEŻY również wzmacniać potencjał jej naturalnych struktur i mechanizmów odpowiedzialnych za nawilżenie, a należą do nich: płaszcz hydrolipidowy, naturalny czynnik nawilżający oraz kwas hialuronowy.

Sztandarową barierą ochronną skóry jest płaszcz hydrolipidowy naskórka PTS. To mieszanina wydzieliny gruczołów potowych i łojowych oraz lipidów naskórkowych. Grubość płaszcza jest zmienna i różna w konkretnych okresach życia. W okresie dojrzewania osiąga maksimum, a następnie stopniowo go ubywa!

Kolejną jest naturalny czynnik nawilżający (Natural Moisturising Factor, NMF) znajdujący się w warstwie rogowej naskórka. W jego skład wchodzą substancje aborcyjne = chłonne = mikroskopijne, czyli takie, które potrafią zatrzymać wodę w naskórku. Pochodzenie NMF nie jest w pełni wyjaśnione, przyjmuje się, że jego składniki stanowią pozostałości jąder komórkowych wierzchniej części naskórka (keratynocytów), które rozpadły się w procesie keratynizacji.

Komponując zabiegi, za każdym razem pamiętam, aby wybierać kosmetyki, które pobudzają skórę do samodzielnego nawilżania, czyli wzmożonej produkcji NMF. A dzieje się to dzięki aminokwasom, wyciągom roślinnym i oczywiście fitohormonom. Utracie wody zapobiega również kwas hialuronowy, który zręcznie wiąże wodę w naskórku, łatwo przyłączając jej cząsteczki.

Wilgoć z naskórka w naturalny sposób odparowuje na zewnątrz. Przeznaskórkową utratę wody określa wskaźnik TEWL (Trans Epidermal Water Loss) i oznacza ilość wody, która „ucieka” do środowiska zewnętrznego. Odpowiedzialne za to są czynniki atmosferyczne: wiar, mróz, promieniowanie słoneczne, ale również agresywna pielęgnacja czy złe nawyki żywieniowe.

Kapitał pielęgnacyjny

PODSUMOWANIE: nawilżanie, dbanie o struktury ochronne naskórka, wzmocnienie jego płaszcza hydrolipidowego PTS, kontrolowanie i ograniczanie nadmiernej ucieczki wody TEWL oraz wzmacnianie struktur i mechanizmów, które zapobiegają utracie wody i osłabieniu skóry, to działania ogólnoustrojowe. Pielęgnacja skóry to nie tylko dbanie o jej piękno i nasze dobre samopoczucie, ale także o zdrowie i odporność CAŁEGO organizmu!

Wróg numer jeden cery wrażliwej

Największym wrogiem cery wrażliwej jest opalanie. Promieniowanie UV uwrażliwia naskórek, uszkadza ściany naczyń włosowatych, co pogarsza stan skóry, a opalenizna NIE przykrywa, wbrew pozorom, zaczerwienień. Oprócz słońca dobrze jest unikać gorących kąpieli i mycia twarzy w gorącej wodzie, agresywnych peelingów, a zimą warto przykręcać kaloryfery, nie siadać blisko kominków i piecyków.

Nawilżanie i spółka

Edukuję Klientów, że skuteczne nawilżanie polega na aplikacji preparatu nawilżającego, który usprawnia przepuszczalność naskórka, będąc równocześnie nośnikiem składników aktywnych z preparatu nakładanego po nawilżeniu. Misją pielęgnacyjną drugiego kosmetyku jest uszczelnienie i wzmocnienie płaszcza lipidowego.

Z moich wieloletnich obserwacji wynika (choć są wyjątki), że skóra dojrzała nie produkuje wystarczającej ilości sebum. Gdy do tej dysfunkcji dodamy obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu u kobiet w czasie menopauzy, dietę ubogą w NNKT, picie niewystarczający ilości wody, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, metrykę i PESEL, to okazuje się, że systematyczne i logiczne nawilżanie jest NAJważniejszym i podstawowym działaniem pielęgnacyjnym na poziomie komórkowym i tkankowym.

Jest trampoliną do dalszej pielęgnacji, będąc jednocześnie procedurą o wielu zaletach. Nieustannie powtarzam, że nawilżanie skóry jest działaniem przeciwzmarszczkowym, ponieważ odwodniona skóra szybciej się starzeje.

Kremy jak lekarstwo 

Kremy przeciwzmarszczkowe dla skór wrażliwych muszą przede wszystkim odbudowywać barierę lipidową naskórka, a następnie wyhamowywać nadmierną grę naczyniową, uszczelniać i wzmacniać drobne naczynia, co zabezpieczy przed stanem zapalnym wywołanym przez nadreaktywny układ nerwowy. Dopiero wtedy, już odpowiednio wzmocnionej skórze, powinnyśmy dostarczać składniki silnie odmładzające.

Idealnymi składnikami dla skóry dojrzałej, a jednocześnie wrażliwej, są bioflawonoidy. Działają ochronnie (przeciw wolnym rodnikom) oraz uszczelniająco i wzmacniająco na naczynka krwionośne. Mają także działanie przeciwzapalne, co ma znaczenie przy skórze naczyniowej i jednocześnie wrażliwej, bo ściany naczyń krwionośnych w takich przypadkach są nieszczelne i różne związki, np. histamin, wydostają się na zewnątrz, co jest powodem wielu reakcji prozapalnych, objawiających się jako zaczerwienienie.

 

Ewa Wasiak Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506

2022-07-26T09:58:22+02:0022/07/2022|Kategorie: Pielęgnacja cery wrażliwej, Pielęgnacja cery dojrzałej|
Przejdź do góry