Zapraszam do lektury pierwszej części artykułu o cerze dojrzałej i wrażliwej, który zawiera informacje o tym, skąd bierze się wrażliwość skóry, od którego roku życia skóra wymaga „dojrzałej” pielęgnacji, nawiązuję także do problematyki skóry dojrzałej i wrażliwej, zmian, jakie dokonują się wewnątrz i na zewnątrz skóry wraz z upływającym czasem oraz problemu skóry wrażliwej.
Całkiem niedawno w kosmetyce mówiono o anti-aging, dzisiaj przedrostek „anti” jest rzadko używany, ponieważ jednoznacznie sugeruje on, jakoby musielibyśmy walczyć z oznakami starzenia.
Aktualnie trendem jest zaakceptowanie swojego wieku i nieuchronnie zachodzących w skórze zmian i mówienie o pielęgnacji cery dojrzałej. Pomimo tego obserwuję, że niektóre osoby mają problem z zaakceptowanie stwierdzenia, że ich skóra jest dojrzała…
Niezależnie od przyjętej terminologii, skóra osiąga dojrzałość po osiemnastych urodzinach, od trzydziestego roku życia wymaga wsparcia w procesach regeneracji, a po czterdziestce rozbudowana pielęgnacja jest OBOWIĄZKOWA.
Problemy ze skórą dojrzałą podzieliłabym na trzy grupy:
- problem w zachowaniu odpowiedniego nawilżenia skóry, pojawiające się ciągnięcie i pieczenie skóry oraz wynikające z tego uwidocznienie się zmarszczek,
- pojawienie się przebarwień i rozszerzonych naczyń, które powodują, że skóra traci jednolity kolor,
- utrata jędrności skóry i młodzieńczego owalu.
Nieuchronne zmiany
Na temat wszystkich powyżej wymienionych zmian mówię, że są fizjologiczne, a pojawienie się ich jest naturalnym biologicznym stanem skóry. Z wiekiem dochodzi do spowolnienia metabolizmu komórek i ich podziałów, spada ilość produkowanego – wspomnianego już – naturalnego czynnika nawilżającego NMF, zmniejsza się aktywność fibroblastów, spada synteza kolagenu i produkcja kwasu hialuronowego, następuje osłabienie ścian naczyń krwionośnych, co prowadzi do wynaczynień.
Dochodzi również do zaburzeń melanogenezy i w następstwie tego procesu do powstania przebarwień oraz do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy.
Dobre wiadomości
Wrażliwość cery nie jest cechą przypisaną jej na stałe, tak jak ma to miejsce w przypadku alergii. O ile w pewnym okresie życia możemy bardzo mocno odczuwać dyskomfort związany z częstym i dokuczliwym podrażnieniem cery, tak z biegiem czasu przypadłość ta może powoli zanikać, a nawet całkowicie ustąpić.
Czy zmiany zachodzą w każdym rodzaju cery?
Za starzenie się organizmu (w tym skóry) w dwudziestu procentach odpowiadają geny, a w osiemdziesięciu środowisko, w którym żyjemy. Cery wrażliwe i naczyniowe posiadają mniej sprawną barierę naskórkową i w efekcie są mniej odporne na czynniki zewnętrzne, mają także dużo powodów, by proces starzenia w ich strukturach przebiegał szybciej. Istnieją dwa mechanizmy, na skutek których osoby z cerą wrażliwą mogą szybciej zauważyć fizjologiczne skutki starzenia się skóry.
Nadmierna ekspozycja na skóry na słońce bez zastosowania ochrony w postaci kosmetyków z filtrami, co skutkuje pojawieniem się problemów z poszerzonymi naczynkami. Promieniowanie UV nie tylko rozszerza i uszkadza naczynia, które stają się na tyle mało elastyczne, że nie są w stanie powrócić do normalnej średnicy, ale jednocześnie przyśpiesza pojawienie się zmarszczek i wzmaga proces rogowacenia.
Drugi z mechanizmów, który przyśpiesza starzenie cer wrażliwych i naczyniowych, wiąże się z nieprawidłową i ubogą pielęgnacją. Skóra wrażliwa potrafi zareagować zaczerwienieniem, pieczeniem, podrażnieniem nawet na najprostsze w składzie kosmetyki ochronne, a co dopiero na preparaty bogate w składniki aktywne i silnie działające formuły pielęgnacyjne. Cera wrażliwa wymaga zabiegów o jak najprostszej konstrukcji i składzie.
Wrażliwość kontra dojrzałość
Jak więc pogodzić chimeryczność skóry z pielęgnacją spowalniającą starzenie, oczyszczającą, która wymaga przecież zastosowania zaawansowanych rozwiązań pielęgnacyjnych?
Dermatolodzy twierdzą, że warto małymi krokami „hartować” skórę, stosując najpierw małe, a potem coraz większe dawki początkowo podrażniającego składnika przeciwstarzeniowego. Jeżeli jednak po zastosowaniu takiego preparatu skóra mocno pali i szczypie, lepiej sięgnąć po delikatniejsze kosmetyki.
Czym charakteryzują się kosmetyki do cery wrażliwej?
Kosmetyki do cery wrażliwej są dodatkowo przebadane przez dermatologów właśnie pod kątem potencjalnych reakcji nadwrażliwości. Nie zawierają środków zapachowych, barwiących, mają możliwie najprostszy skład, obejmujący dwie lub trzy sprawdzone w odmładzaniu substancje aktywne.
Bardzo często są umieszczane w specjalnie zaprojektowanych opakowaniach: próżniowych atomizerach, które minimalizują ilość potrzebnych do zabezpieczenia bakteriologicznego konserwantów, lub metalowych tubach, które poprzez nieprzepuszczalność światła i powietrza zabezpieczają stabilność substancji odmładzających, np. witaminy C lub retinolu.
Warto pamiętać jednak o tym, że może uczulać każdy preparat – nawet ten perfekcyjnie zabezpieczony i dokładnie przebadany dermatologicznie, oraz o tym, że wrażliwcom zdarzają się lepsze i gorsze dni tolerancji niektórych składników.
Wrażliwość skóry dotyczy głównie kobiet
To prawda. Wrażliwość dotyczy głównie kobiet, bo ich poziom testosteronu jest niższy niż u mężczyzn (duże stężenie tego hormonu powoduje, że skóra jest grubsza i ma dobrze funkcjonujące gruczoły łojowe). Męskie hormony z grupy androgenów powodują stymulację komórek łojowych i produkcję łoju, a ten jest czynnikiem uszczelniającym keratynocyty, które budują warstwę rogową, przez co bariera skórna jest mniej przepuszczalna dla patogenów i substancji chemicznych.
U kobiet stężenie testosteronu jest niższe, poziom progesteronu – zmienny, więc nadreaktywność skóry przypada szczególnie na czas dużych przestrojeń hormonalnych.
CDN.