Genialny lek na komórki skóry… Wszystko zaczęło się od przełomowego odkrycia amerykańskiego profesora dermatologii Alberta Kligmana. W 1960 roku zainteresował się on kwasem retinowym, pochodną witaminy A.
W wyniku badań wysunął hipotezę, że składnik ten pozytywnie wpływa na prawidłową budowę komórek skóry oraz przyspiesza proces złuszczania naskórka, dzięki czemu zapobiega zmianom trądzikowym. W 1971 roku wszedł na rynek krem na trądzik pod nazwą Retin-A. Okazało się, że preparat także wygładza, uelastycznia i wyrównuje koloryt skóry. Wówczas dr Kligman przeprowadził wraz z dr. Vorheesem badania, które potwierdziły przeciwzmarszczkowe działanie leku.
Od trądziku do zmarszczek
- Wyniki tych badań, opublikowane w 1987 roku, rozpętały prawdziwą burzę medialną. Pomimo tego, że FDA (Agencja ds. żywności i leków) dopuszczała krem do sprzedaży jedynie na receptę, to stał on się tak popularny, że produkująca go firma Johnson&Johnson zarobiła na nim miliony dolarów.
- Po latach starań koncernu, w końcu FDA w 1996 roku zaaprobowała lek do walki ze zmarszczkami. Od tego zaczęła się spektakularna kariera witaminy A w kosmetyce.
Witamina o wielu twarzach
- Najsilniej i najskuteczniej działa kwas retinowy, wykorzystywany tylko w preparatach dermatologicznych sprzedawanych na receptę. Kuracja trwająca przynajmniej pół roku, a najlepiej rok, musi być przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarza ze względu na monitorowanie parametrów morfologicznych, oraz profesjonalnej kosmetyczki, która dba o to, by skóra nie została podrażniona, nie zaczerwieniła się, przesuszyła czy łuszczyła.
- Kilka lat temu dermatolodzy zabraniali pacjentom pielęgnować skórę podczas terapii lekiem, twierdząc, że każde działanie kosmetyczne osłabia terapię farmakologiczną. Współcześnie się to zmieniło, odpowiedzialny lekarz, po zaordynowaniu leków, odsyła pacjenta do profesjonalisty, aby ten wzmocnił, nawilżał, koił skórę. Mam kilka Klientek, którym pomagam przejść całą terapię.
Co dobrego dają skórze retinoidy?
- Badania dowodzą, że substancje te pobudzają podział i odnowę komórkową w głębszych warstwach skóry, stymulują fibroblasty do syntezy włókien kolagenowych i elastyny odpowiedzialnych za sprężystość skóry, chroniąc je przez zniszczeniem i działaniem wolnych rodników. Ponadto przyspieszają złuszczanie martwych komórek naskórka, co poprawia koloryt skóry, przywraca blask i wpływa na dobre nawilżanie.
- Stosując preparat z retinolem czy będąc w czasie farmakologicznej terapii, należy używać kremu z wysokim filtrem, który chroni skórę przed powstawaniem przebarwień.
- Trudno o rewolucję z kosmetologii. Pojawiające się co jakiś czas nowe substancje przeciwzmarszczkowe, w końcu ustępują miejsca kolejnym „wynalazkom”. Większość z nich nie ma niestety udokumentowanych badań potwierdzających ich skuteczność. Absolutnym wyjątkiem jest witamina A i jej pochodne. Jest to niezaprzeczalny lider w odmładzaniu skóry.
Skąd biorą się obawy przed terapią kwasem retinowym?
- Zapytałam o to zaufaną dermatolożkę, która stwierdziła, że to efekt działania kwasu po niekoniecznie idealnie dobranych dawkach. Kiedyś stosowano duże stężenia leku, co zaostrzało działania niepożądane i tym samym zniechęciło do farmakologicznego leczenia. Teraz jest odwrotnie – dawkę dobiera się wagi pacjenta, co wpływa na to, że jest idealnie dobrana do choroby skóry.
Moja rola
- Leczenie trądziku wymaga cierpliwości i systematyczności. Trwały efekt uzyskuje się dopiero po kilku miesiącach nieprzerwanej terapii z wykorzystaniem leków przeciwtrądzikowych. Moja rola w terapii polega, m. in. na zdiagnozowaniu choroby skóry, dobraniu odpowiednich preparatów i zabiegów pielęgnacyjnych o działaniu nawilżającym, kojącym i wzmacniającym, tak aby wspomóc przeciwtrądzikowe działanie leków, a także złagodzić przesuszenie skóry wywołane farmaceutykami.
- Jestem zadeklarowaną przeciwniczką nadużywania leków, ale podkreślam – nadużywania. Są jednak takie sytuacje w życiu, kiedy terapia farmakologiczna jest jedynym zdroworozsądkowym rozwiązaniem.
- Gdy choruje serce, należy udać się do kardiologa, gdy niedomagają nerki – do nefrologa, oczy – do okulisty, a gdy choruje skóra, należy odwiedzić dermatologa. Taką chorobą, z którą należy udać się do lekarza specjalisty jest trądzik. Ja jestem Waszym pielęgnacyjnym terapeutą. To zgrany duet.