Gdy twarz oblewa się szkarłatnym rumieńcem lub czerwienieje z emocji, szukamy dla niej kosmetycznego ukojenia. Cera wrażliwa, to królowa łagodności jednak kapryśna.
Rumieńce pojawiające się na twarzy po wiosennym czy letnim spacerze, nie mają jednak nic wspólnego z rumieniem czyli zaczerwienieniem cery. Za rumień odpowiadają geny.
Pisałam na blogu wiele razy o tym, że dziedzictwo genetyczne jest bardzo ważne. To, co otrzymujemy po przodkach wpływa w 70 % na jakość naszej skóry ale pozostałe, aż 30 % zależy od nas. Pamiętajmy, że same geny, nawet najlepsze :) nie wystarczą, aby mieć piękną cerę. Musimy posiadać wiedzę na temat jej potrzeb, świadomość pielęgnacyjną oraz podejmować skuteczne działania kosmetyczne.
Jeśli mamy genetycznie słabą strukturę ścian naczyń krwionośnych, musimy poprawiać ich kondycję i jakość. I odwrotnie. Jeśli otrzymaliśmy w spadku piękną skórę, bez skazy, ale niewłaściwie będziemy ją pielęgnować, w dodatku wystawiać bez ochrony na promieniowanie UV – zniszczymy całe dziedzictwo. Cera stanie się wrażliwa, zaczerwieniona co w efekcie doprowadzi do pękania ścian naczyń.
Cera naczyniowa z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi i licznymi teleangiektazjami (pajączkami) ale także cera trądzikowa, jak również cera sucha i bardzo przesuszona, to czołowi przedstawiciele skór wrażliwych. Wrażliwość skóry jest nieprzewidywalna i zależy bardzo często od kondycji naturalnych struktur obronnych naskórka: płaszcza wodnolipidowego PTS. To on broni nas przed intruzami, od alergenów począwszy, na bakteriach, wirusach i grzybach skończywszy. Gdy zabraknie mu kluczowych składników – jest bezradny. Bardzo często niedobory dotyczą kwasu gammalinolenowego, który jest ważnym elementem ceramidów czyli lipidów uszczelniających naskórek. Jest wtedy jak dziurawe sito.
Dlatego dobranie odpowiedniej pielęgnacji domowej i gabinetowej, to postawienie zapory na drodze płynących w głąb skóry mikrobom. Bardzo często niewłaściwa pielęgnacja skóry doprowadza do jej zaczerwienienia. Kremy pozbawione kluczowych składników aktywnych wpływających na poprawę kondycji ścian naczyń krwionośnych, nawilżających i podnoszących odporność skóry są bez szans w walce ze stawiającą wysokie wymagania pielęgnacyjne cerą.
Skóra wrażliwa w kontakcie z niewłaściwymi kosmetykami ostro protestuje uruchamiając reakcję obronną, jaką jest stan zapalny z zaczerwienieniem, uczuciem ściągania, świądem i wysypką. Zabieg kojący do cery naczyniowej, to kompozycja złożona z wielu składników aktywnych, skomponowana tak, aby dogłębnie uszczelniać i wzmacniać ściany naczyń. Uszczelniacze, które muszą znaleźć się w tym zabiegu:
a) wyciąg z kasztanowca i kory dębu, cyprysa, rutyna, bioflavonoidy, witamina A+E, PP, C i K
b) szeroka gama ziół, np:
– uszczelniających i uelastyczniających naczynia krwionośne!! : – bez czarny, fiołek lekarski, arnika, owoce cytrusowe, miłorzębu, ziele szałwii i owoce dzikiej róży
– działających przeciwzapalnie – bez czarny, fiołek lekarski, owoce cytrusowe, dziurawiec, arnika, dąb, kasztanowiec, róża dzika, gryka i ruta
– stymulujących i modelujących system immunologiczny, czyli aktywujących system obronny skóry – ogórecznik, wiesiołek, korzeń żeń – szenia syberyjskiego, lukrecja, nagietek
łagodzących i kojących– kwiaty malwy, korzeń prawoślazu, nasiona lnu, liście łopianu, podbiału i lilii wodnej (grzebienia), kozieradki, topoli kanadyjskiej, owoców pigwy i ogórecznika
– nawilżających, chroniących i uzupełniających PTS – malwa, korzeń prawoślazu i żywokostu, nasiona lnu, liście łopianu, podbiału, nasiona kozieradki, olejki z kiełków pszenicy, słonecznika, sezamu, pestek winorośli, róży muszkatołowej, makadamii, kukurydzy, wiesiołka, ogórecznika i czarnej porzeczki
Zabieg pielęgnacyjny do cery naczyniowej ma na celu:
- obniżenie reakcji naczynio – ruchowej
- odbudowa płaszcza hydro – lipidowego skóry
- obniżenie progu pobudliwości zakończeń nerwowych
- działanie przeciwzapalne i podnoszące mechanizmy obronne skóry
Na podrażnioną, zaczerwienioną i ściągniętą skórę twarzy możesz wykonać w domu kompresy z wody termalnej, przynoszące ulgę i ukojenie. Spryskaj nią twarz, a po chwili osusz chusteczką higieniczną. Czynność można powtórzyć. Przez kilka dni możesz kremować twarz preparatem kosmetycznym zawierającym składniki nawilżające: mocznik, kwas mlekowy, glicerynę i składniki łagodzące: pantenol, wyciąg z korzenia lukrecji, który działa przeciwzapalnie i hamuje gwałtowne reakcje skóry. Cudowne ukojenie przynosi maseczka ze schłodzonego jogurtu, serwatki czy miąższu dyni. Działanie kojące wykazują również kosmetyki zawierające prowitaminę B5 i wyciągi z alg.
Gdy przesuszona skóra dodatkowo staje się nadwrażliwa, warto wzbogacić ją o kwas hialuronowy, kolagen (wprawdzie nie przenika przez barierę naskórka, ale świetnie nawilża) i NANOwodę. Przywracając skórze właściwy poziom nawilżenia, zmniejszamy widoczność porów, zwiększamy jej sprężystość i jędrność oraz przywracamy młodzieńczy wygląd.
Cera naczyniowa ma duży problem z elastycznością i kurczliwością ścian naczyń, a ponieważ wiosenne zmiany temperatur zmuszają ją do ciągłej gimnastyki (jest to trudny czas dla rozszerzających i kurczących się pod wpływem ciepła naczyń krwionośnych) – trzeba je wzmocnić, stosując preparaty z wyciągiem z alg, z kasztanowca, ginkgo biloba, rutynę, arnikę, witaminę K i PP.
Warto, aby kremy zawierały nanosomy, czyli nowoczesne nośniki substancji aktywnych; dzięki nim mogą głęboko wnikać w skórę i przenosić tam substancje aktywne. Uwzględnij też preferencje dotyczące zapachu kremu. Jeżeli Ci nie odpowiada – poszukaj zamiennika; im mniej składników w kremie, tym lepiej.
Stosując kremy z retinolem należy również chronić skórę przed ekspozycją UV, mogą podrażniać cerę wrażliwą w kontakcie ze słońcem. Przed plażowaniem, czy przebywaniem na świeżym powietrzu, zrezygnuj z preparatów z kwasami owocowymi AHA i BHA.
Wrogiem numer jeden cery naczyniowej jest wysoka temperatura. Jeżeli masz taką cerę nie korzystaj z sauny i gorących kąpieli oraz solarium. W przypadku skóry suchej i z rozszerzonymi naczynkami, optymalna temperatura kąpieli powinna wynosić max. +37 stopni Celsjusza.
do cery naczyniowej w promocyjnej cenie.
delikatnego masażu oraz chłodzącej maski algowej z rutyną i witaminą C.