Kobieta leży na jesiennych liściach

W jesiennej ofercie pielęgnacyjnej niekwestionowany prym wiodą zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych.









Panie, świadome potrzeb własnej cery i skuteczności działania kwasów owocowych, z utęsknieniem czekają na rozpoczęcie jesiennego sezonu … już mnie pytają, kiedy wystartujemy z kwasami.

Słońce i wielotygodniowe upały zniewalały skórę. Wraz z końcem lata, krótszym dniem i spadkiem temperatury, wkracza jesień feerią barw i zapachów :-) Kocham jesień za magiczne kolory drzew, mozaikowy dywan na ziemi, za jarzębinę, za spadające kasztany, za chłodną świeżość powietrza… Jestem absolutną fanką tej pory roku. Nie przeraża mnie szaruga, deszcz, nostalgia…

Przez całe lato sumiennie pielęgnowałam skórę Klientów skutecznymi metodami, jednak z eksfoliacją musiałam poczekać do września, ponieważ latem nie można pozbawiać skóry warstwy rogowej naskórka, która jest między innymi swoistą tarczą ochronną skóry przed skutkami negatywnego oddziaływania promieniowania słonecznego na nasz organizm. Skóra drastycznie obdarta z tej powłoki jest bezbronna w konfrontacji z promieniowaniem słonecznym. Podsumowując: nie możemy wykonywać zabiegów głęboko złuszczających latem, gdy skazani jesteśmy na wszechobecne promieniowanie UV. Każda warstwa naskórka spełnia ważne funkcje, dlatego nawet warstwy rogowej (najmniej lubianej) nie możemy bezkarnie i dowolnie eliminować.

Przypomnę, że skóra ulega procesowi cyklicznego odtwarzania. Polega on na tym, że młode komórki, które powstają w warstwie twórczej – podstawnej naskórka, „spychają” stare komórki do warstwy rogowej, aby się złuszczyły i zwolniły miejsce dla komórek nowej generacji. Wędrówkę komórek od warstwy podstawnej do rogowej nazywamy keratynizacją. W idealnych warunkach proces ten przebiega modelowo, a skóra jest samowystarczalna. Jednak wraz z wiekiem, skóra traci żywotność i zdolność do sprawnej oraz efektywnej regeneracji komórkowej. Na spadek dynamiki podziałów komórkowych mają wpływ tryb życia, zmęczenie, stres, środowisko, w jakim żyjemy, choroby skóry… W wyniku tych uwarunkowań warstwa martwych komórek staje się zbyt gruba, a skóra szara.

To właściwy moment, by wkroczyć z profesjonalnym złuszczaniem. Celowo napisałam profesjonalnym, aby zasygnalizować miłośnikom peelingów z kwasami owocowymi, że są to zabiegi pielęgnacyjne działające głęboko, wymagające doświadczenia i wiedzy. Skórę należy złuszczać z rozwagą, nie ingerując brutalnie w naturalny proces rogowacenia naskórka. Złuszczanie, to nie tylko usunięcie martwych komórek, ale również wielu składników niezbędnych do prawidłowego jej funkcjonowania, w tym wartościowego płaszcza hydrolipidowego, który stanowi cenną warstwę ochronną. Osobom, które uwielbiają głęboko eksfoliować skórę, zawsze przypominam, że działając na poziomie warstwy rogowej, oddziaływają na warstwę twórczą, która pozbawiona wilgoci, sebum i wielu składników odżywczych nie może się sprawnie regenerować.

Gdy zgłasza się do mnie Klientka na zabieg, diagnozuję cerę i podejmuję decyzję czy cera potrzebuje złuszczenia. Bardzo często przed zabiegiem z wykorzystaniem kwasów owocowych trzeba wykonać oczyszczenie cery. Nie jest to jednak standard, gdyż każda skóra wymaga indywidualnego podejścia.

Latem wykorzystuję w zabiegach kwas migdałowy, który nazywamy peelingiem całorocznym. We wrześniu wracam do kwasów małocząsteczkowych, sprawnie penetrujących nasz naskórek. Kwasy owocowe nie są jedynie środkiem złuszczającym, w organizmie człowieka aktywują również mechanizmy usprawniające metabolizm komórek naskórka (keratynocytów) oraz skóry właściwej (fibroblastów). Normalizują proces złuszczania skóry, przywracają normalną grubość warstwie naskórka oraz odpowiedni kolor i gładkość skórze.

Zapraszam do lektury artykułów o skuteczności kwasów owocowych:


Pozdrawiam z Karpacza.
Dzisiaj byłam na Śnieżce i w Samotni.
Korzystając z dotlenienia umysłu ;-) z nawilżoną cerą (na Śnieżce była mżawka)
napisałam tekst o skuteczności kwasów owocowych
zastosowanych w zabiegach kosmetycznych.

 

2017-03-13T15:27:31+01:0010/09/2014|Kategorie: Kwasy owocowe, Pielęgnacja skóry jesienią|
Przejdź do góry