- W kosmetykach wykorzystuje się 5 typów alfa – hydroksykwasów: kwas glikolowy (otrzymywany z trzciny cukrowej), kwas mlekowy (powstaje podczas fermentacji cukrów w kwaśnym mleku, żurach, kiszonych warzywach i owocach), kwas jabłkowy (występujący w wielu owocach), kwas cytrynowy (zawarty w owocach cytrusowych), kwas winowy (występujący w winogronie i winie). Wśród kwasów AHA, najsilniejsze działanie ma kwas glikolowy, najsłabsze – kwas cytrynowy, zaś aktywność kwasu mlekowego utrzymuje się na średnim poziomie. AHA posiadają szerokie spektrum działania.
- Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem kwasów owocowych wykonuje się w celu eksfoliacji (złuszczenia) zrogowaciałego naskórka. Wbrew powszechnej opinii, złuszczające działanie alfa – hydroksykwasów nie polega na rozpuszczeniu keratyny (białka), jedynie na usprawnieniu procesu keratynizacji i złuszczania, dzięki czemu warstwa rogowa naskórka odzyskuje prawidłową grubość, a skóra miękkość i gładkość.
- Kwasy owocowe działają jak środek nawilżający, wprawdzie nie należą do grupy składników nawilżających, jednak poprzez swoje działanie terapeutyczne podnoszą efektywność procesów odpowiadających za nawilżenie i wiązanie wody w naskórku. AHA zmieniają parametry nawilżenia skóry gdyż rozluźniają i złuszczają wierzchnie warstwy naskórka dzięki czemu skutecznie usprawniają dyfuzję innych substancji. W skórę ze zmiękczonym spoiwem międzykomórkowym i zmniejszoną spójnością zrogowaciałych komórek naskórka sprawniej wnikają składniki nawilżające, odżywcze i rewitalizujące.
- Skuteczność preparatów kosmetycznych z AHA zależy nie tylko od stężenia kwasów owocowych w danym preparacie, ale także od poziomu pH. Im wyższe stężenie kwasów owocowych przy niskim pH, tym większa skuteczność preparatu, czyli silniejsze działanie złuszczające.
- Do wykonania bezpiecznego zabiegu złuszczania z użyciem kwasów owocowych niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. Wykonująca go kosmetyczka musi ukończyć wielogodzinne kursy, posiadać stosowne certyfikaty, doświadczenie i wiedzę na temat wskazań oraz przeciwwskazań zabiegowych. W żadnym wypadku nie należy wykonywać złuszczania na własną rękę przypadkowymi preparatami dostępnymi w dystrybucji sieciowej. Nieumiejętnie wykonany zabieg z nieprawidłowo dobranymi kosmetykami może spowodować uczulenia, podrażnienia, poparzenia, a w konsekwencji bolesne i trudno gojące się rany. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto zaufać wiedzy i doświadczeniu profesjonalisty.
- Gdy zaczyna się sezon na eksfoliację, zaopatruję Gabinet w pełną gamę kosmetyków o różnej sile złuszczającej; w ten sposób, mogę perfekcyjnie dobierać preparaty do rodzaju skóry Klienta.
- Eksfoliacja robi spore zamieszanie w keratynizacji. Złuszczając martwe komórki naskórka, usuwamy również wiele cennych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Wiele kobiet uważa, że skórę trzeba najpierw uszkodzić, aby zaczęła się regenerować. W ich rozumieniu intensywna regeneracja jest cennym działaniem odmładzającym. Jednakże, nieumiejętnie i często złuszczana, pozbawiona jest odpowiedniego nawilżenia i lipidów, jej warstwa twórcza jest niewystarczająco zaopatrywana w składniki odżywcze, szybko wykorzystuje się jej potencjał mitotyczny, w wyniku czego skóra zaczyna się starzeć.
- Ponieważ kwasy owocowe uwrażliwiają skórę na promieniowanie UV, jedynie jesienią i zimą stosuję w Gabinecie Kosmetycznym kosmetyki o wyższych stężeniach kwasów owocowych. Po wykonaniu zabiegu złuszczającego, zawsze informuję Klientów o konieczności stosowania preparatów ochronnych z filtrami UV, by wzmocnić barierę ochronną skóry i zabezpieczyć ją przed pojawieniem się ewentualnych przebarwień. W czasie kuracji nie można korzystać z solarium.
- Stosowany w kosmetyce tzw. Indeks terapeutyczny, określa stosunek między wartościami pH, stężenia i katywności kwasu. To swoisty bilans zysków i strat, stosunek działania regenerującego do drażniącego hydroksykwasu.
- Kosmetyki z kwasami owocowymi nie powinny zawierać w swoim składzie filtrów UV, ponieważ kwasy są aktywne przy niższym pH, a filtry (niemineralne) – wymagają wyższego. Dlatego udanym duetem kosmetycznym jest krem z AHA i preparat ochronny, nakładane kolejno po sobie.
Niniejszy artykuł powstał w odpowiedzi na wiele otrzymanych przeze mnie maili od zrozpaczonych kobiet, które poparzyły twarz źle dobranymi kosmetykami. Rozwija temat przykrych konsekwencji niekontrolowanych złuszczań wykonywanych w warunkach domowych. Uzasadnia mój zachwyt dla skuteczności kuracji z kombinacją kwasów owocowych. W lipcu odwiedziła mój Salon Kosmetyczny Pani z Nowego Targu, abym pomogła jej ratować i zregenerować uszkodzony naskórek. Było mi bardzo miło, że obdarzyła mnie takim zaufaniem, tyle że odbudowa zniszczonego płaszcza hydrolipidowego, to orka na ugorze, i duży wydatek. Nie warto szkodzić swojej skórze, a pieniądze trzeba wydawać, nie wyrzucać!
Użytkownicy internetu, odwiedzający moją stronę i czytający artykuły zamieszczane na moim Blogu, doskonale wiedzą, że najważniejsze jest dla mnie, by nie szkodzić skórze. Z wielkim pietyzmem dobieram zabiegi kosmetyczne, aby skóra odniosła jak najwięcej korzyści. Z uporem maniaka przestrzegam Klientów, by chronili skórę przed słońcem, systematycznie ją nawilżali i złuszczali, gdy jest taka potrzeba. To moja kosmetyczna- zawodowa mantra :-)
Zapraszam do lektury artykułów o zabiegach kosmetycznych z wykorzystaniem kwasów owocowych:
- Alfa – i beta – hydroksykwasy w zabiegach u kosmetyczki
- Kwas migdałowy w zabiegach – aby migdał urodę w mig dał :-)
- Kwasy owocowe w gabinetowych zabiegach kosmetycznych
- Kwasy owocowe w jesiennych zabiegach kosmetycznych
- Efekty stosowania kwasów owocowych w zabiegach kosmetycznych
- Peeling kwasem glikolowym w Salonie Kosmetycznym
- Gabinetowe złuszczanie cery kwasami owocowymi
Ewa Wasiak