Algi morskie, w swoim naturalnym środowisku narażone są na zmiany temperatur, wysuszenia <szczególnie te żyjące w strefie przypływów> i nadmiar promieniowania słonecznego UV.
Aby przetrwać w tych niekorzystnych warunkach musiały wykształcić swoiste, enzymatyczne systemy ochronne, przeciwdziałające atmosferycznym bodźcom. Skóra człowieka również zmaga się z gwałtownymi zmianami temperatur, wysuszeniem, promieniowaniem UV i działaniem wolnych rodników.
Dlatego składniki aktywne, pozyskiwane z alg morskich, zawarte w preparatach kosmetycznych tak skutecznie wzmacniają jej siły obronne. Organizm człowieka bardzo łatwo przyswaja algi, nasza skóra jest z nimi biozgodna, gdyż plazma ludzkich komórek posiada skład zbliżony do cytoplazmy wypełniającej komórki glonów.
- Ca, J, Br, Fe, Co, Mg, Cu, Zn i Mn, to mikroelementy występujące w algach, które pod postacią związków i kompleksów, z łatwością pokonują barierę lipidową naskórka.
- Glony są również źródłem witamin. W algach bretońskich występuje pełen zestaw witamin z przewagą kompleksu witamin B. Komórki glonów zawierają witaminy: A, B1, B2, B5, B6, B12, D, H, K, E, kwas foliowy i witaminę C, której zawartość jest wyższa, niż w owocach cytrusowych. Także zawartość witaminy A, w niektórych algach jest wyższa niż w marchewce :)
- Występujące w algach proteiny zawierają bogaty zestaw aminokwasów: alaninę, asparaginę, argininę, glicynę, lizynę i serynę. Aosaina, białko ulwy sałatowej ma skład podobny do składu elastyny. Dlatego np. zastosowanie jej w preparatach kosmetycznych w 1% stężenia obniża aktywność elastazy – enzymu niszczącego włókna kolagenowe o 53%. Jak podaje Pani Sławomira Jurkowska w swojej książce „Surowce kosmetyczne”, tiamina – witamina B1, występuje w algach morskich w 4,8 mg% (!!!) suchej masy, zaś w pomidorach tylko 1,8mg%.
- Lipidy występujące w algach, zawierają wysokonienasycone kwasy tłuszczowe – w tym kwas gamma-linolenowy GLA, który przywraca zaburzoną równowagę fizjologiczną skóry.
- Wielocukry (polisacharydy) nawilżające, poprawiające krążenie i regulujące wydzielanie sebum, działające bakteriostatycznie, antyseptycznie oraz przeciwzapalnie stanowią ponad 60% substancji czynnych występujących w algach morskich. To prawdziwe, najprawdziwsze bogactwo mikroelementów i witamin. Nie może ich zabraknąć w zabiegu kosmetycznym.
Działanie alg:
- Chronią skórę przed utratą wilgoci, poprawiają nawilżenie i napinają. Regenerują przesuszoną i zniszczoną nadmiernym opalaniem. Zwiększają spoistość naskórka, pozostawiając na jego powierzchni film ochronny ograniczający przeznaskórkową utratą wody – transepidermalną – TEWL. Algi zawierają składniki zbliżone do NMF (naturalnego czynnika nawilżającego).
- Wzmacniają, uszczelniają i dzięki temu zabezpieczają ściany naczyń włosowatych przed pękaniem.
- Regulują czynność wydzielniczą gruczołów łojowych, dlatego wykorzystywane są do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.
- Koją podrażnienia, przyspieszają regenerację i stymulują wzrost komórek. Poprawiają epitalizację (odnowę naskórka) i granulację (ziarninowanie i gojenie rany). Leczą dermatozy, owrzodzenia, rozstępy, blizny i wypadanie włosów.
- Poprawiają mikrocyrkulację i komórkową przemianę materii. Regulują zawartość cukru i są wykorzystywane w preparatach do zwalczania cellulitu.
- Sprzyjają likwidacji zaburzeń krążenia (w tym zatorów limfy) oraz wspomagają osmozę w obszarach międzykomórkowych (przeciwdziałają opuchliznom nóg i cellulitowi).
- Oczyszczają skórę i rozjaśniają cerę. Wykorzystywane są do pielęgnacji skóry zatrutej nikotyną.
- Algi mają właściwości bakteriostatyczne, hamują stany zapalne, zwalczają wirusy i posiadają działanie przeciwnowotworowe. Wzmacniają barierę lipidową naskórka i chronią skórę przed infekcjami.
- Dostarczają skórze substancji odżywczych i zabezpieczają ją przed niekorzystnymi czynnikami środowiska.
- Rewitalizują, regenerują i wzmacniają skórę.
Algi, które stosuję w gabinecie, występują w postaci:
- ekstraktów wodnych.
- alg mikroniozowanych – proces ich pozyskiwania polega na suszeniu powietrzem, mieleniu, oddziaływaniu zmiennym ciśnieniem i niską temperaturą. Na skutek tego ściany komórkowe glonów pękają, cytoplazma wydostaje się na zewnątrz i otrzymujemy delikatny proszek wysoko skoncentrowanej alg
- liofilizowanych płatów – algi gwałtownie się mrozi i rozdrabnia, usuwa całą wodę i otrzymuje idealnie osuszony proszek, który następnie prasuje się w płaty. Aby podczas zabiegu zliofilizowany płat algowy odzyskał swoje możliwości odżywcze, wystarczy zwilżyć go wodą
- kremów nawilżających z biflawonoidami
- masek intensywnie nawilżających i kojących do ultrawrażliwej skóry
- masek algowych gaszących rumień
- masek algowych witalizujących, z witaminami