Zasmakuj w maseczkach. W czasie wakacji, w ogrodach i na straganach owoce i warzywa kuszą nasze oczy i podniebienie bukietem barw i zapachów. To dobra pora, by przedstawić je w zmysłowej – kosmetycznej odsłonie. Z grządki na twarz.
Podczas lata nie brakuje owoców, warzyw i kwiatów, które nie tylko kuszą podniebienie, ale mogą być składnikami różnych maseczek kosmetycznych. Mikstura sporządzona z owoców lub warzyw może być fantastyczną ucztą dla skóry.
Jeżeli chcesz sporządzić taką kompozycję pamiętaj, by owoce rozgniatać, a warzywa ścierać na tarce. Jeżeli uzyskana masa jest zbyt rzadka, należy dodać do niej łyżeczkę śmietanki lub jogurtu, bądź odrobinę maki kukurydzianej.
Maseczki owocowe i warzywne należy nakładać na oczyszczoną skórę twarzy, szyi, a nawet dekoltu. Po 20 minutach należy zetrzeć maseczkę gazikiem lub chusteczką i zmyć pozostałości letnią wodą.
-
- maliny – łagodzą podrażnienia, dlatego warto wykonaną z nich maseczkę stosować po kąpielach słonecznych. Maliny rozgniecione i wymieszane z odrobiną miodu będą cudownym musem kojącym i relaksującym skórę po opalaniu.
-
- truskawki – to wdzięczny surowiec do przygotowania maseczek kosmetycznych, dzięki zawartości kwasu salicylowego, w naturalny sposób eksfoliują cerę; owocnie ;-) usuwają martwe komórki warstwy rogowej naskórka, rozjaśniają i oczyszczają cerę, mają również właściwości dezynfekujące. Na jedną maseczkę wystarczy pół szklanki owoców, które należy wymieszać z łyżką mleka i łyżką mąki kukurydzianej. Ziołolecznictwo wykorzystuje nie tylko owoce truskawek, ale także ich liście. Napary z nich poleca się jako lekarstwo na dolegliwości żołądkowe, stany zapalne przewodu pokarmowego i biegunki. Picie herbatek ziołowych z dodatkiem liści truskawek poprawia przemianę materii, pobudza apetyt i łaknienie.
-
- morele i brzoskwinie – nadają się do pielęgnacji cery suchej. Wystarczy jeden owoc rozgnieciony i utarty na gładką masę z odrobiną śmietany lub jogurtu…
-
- porzeczki – mają działanie ściągające i wybielające. Owoce w połączeniu z odrobiną miodu lub gęstego jogurtu tworzą kompozycję normalizująco – matującą.
-
- pomidory – są nie tylko smaczne ale i zdrowe; zawierają dużo witamin i kwasu salicylowego. Maseczka pomidorowa zalecana jest do cery młodzieńczej, tłustej. Maseczkę z pomidorów można nałożyć pod postacią papki zagęszczonej mąką lub obłożyć twarz plasterkami pomidorów.
-
- ogórek – zalecany jest do pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami, skłonnej do łojotoku. Posiada właściwości wybielające, kojące, łagodzące…
Przeróżne spożywcze produkty przydadzą się w codziennej pielęgnacji lub w nagłych wypadkach:
-
- ziemniaki – posiadają właściwości nawilżające. Nawadniają spierzchnięte dłonie i stopy. Puree z 3 – 4 łyżeczek ugotowanych ziemniaków, połączone z łyżeczką oleju należy nałożyć np. na przesuszone pięty, owinąć gazą i folią, by papka nie spadła. Maseczkę można zmyć po pół godzinie. Sprawdzałam. Działa :-)
-
- sól czyli czysty chlorek sodu – morska gruboziarnista lub kamienna, to najtańszy składnik domowego peelingu. Należy garść kryształków połączyć z odrobiną oliwy lub olejku migdałowego następnie nałożyć mieszankę na rękawice kąpielowe i pocierać okrężnymi, delikatnymi ruchami skórę, np. na udach i pośladkach. Po wykonaniu zabiegu skórę trzeba opłukać i nakremować. Peelingi z soli złuszczają martwy naskórek, niwelują grudki podskórne, eliminują cellulit, doprowadzają do prawidłowego ukrwienia i dotlenienia skóry. Okłady z soli, nałożonej na zwilżone ciało, pomagają w relaksie i odstresowaniu. Gruba sól morska połączona w proporcji 1:1 z płatkami owsianymi i oliwą z oliwek, to doskonały sposób na wygładzenie i odżywienie zmęczonej cery :-)
-
- cytryna – posiada właściwości wybielające. Wybiela paznokcie oraz przebarwienia, którym nie da rady mydło. Można potraktować je sokiem z cytryny lub zanurzyć w jej miąższu. O nadzwyczajnych właściwościach wybielających cytryny lub kwasku cytrynowego przekonuje się każda kosmetyczka. Gdy nasze dłonie zabarwią się od henny, o co nie trudno podczas zmywania środka farbującego, jedynym skutecznym preparatem jest kwasek cytrynowy. W moim Gabinecie zawsze mam go pod ręką :-)
-
- okłady z oliwy – ujędrniają skórę. Przy użyciu oliwki możemy masować stopy, ramiona… szyję. Skóra szyi jest pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego jest narażona na przesuszenia. Kompres nasączony oliwą nałożony na szyję, przykryty ciepłym ręcznikiem i folią ma działanie regenerujące i rewitalizujące.
-
- mleczna kąpiel – regeneruje skórę ciała. Do ciepłej kąpieli należy wlać dwa litry mleka, maślanki lub serwatki. Można wykorzystać również mleko w proszku, rozrobione wcześniej w chłodnej wodzie. Taka kąpiel skutecznie natłuszcza i nawilża skórę.
-
- lód – skutecznie działa na zmęczoną cerę. Kostki lodu (w torebce foliowej i owinięte w ściereczkę) przyłożone do twarzy poprawiają krążenie, a skóra odzyskuje ładny kolor. Zimno zamyka pory dlatego zimne kompresy sprawdzają się przy cerze tłustej.
-
- fusy z zaparzonej czarnej kawy i łyżeczka cynamonu – to skuteczny w walce z cellulitem podkład przygotowujący skórę do nałożenia kosmetyków antycellulitowych.
- herbata – zawiera garbniki, które obkurczają naczynia włosowate dzięki czemu zmniejszają przekrwienie oczu i opuchliznę powiek.
Zapraszam do lektury artykułów i przepisów:
- Z kuchni do Gabinetu Kosmetycznego
- Jabłka – przyjaciele uroda i zdrowia
- Wakacyjny sok, na sokoli wzrok
- Koktajl owocowy na urodę i sylwetkę
- Sok na opalanie
- Sok z buraka dla urody i zdrowia
- Owocowy kosz spokoju
- Warzywa i owoce sycą na dłużej niż batonik
- Maseczki domowe do cery suchej, tłustej i mieszanej
- Oregano – mega przeciwutleniacz
- Koktajl owocowy dla urody
Uroda prosto z ogrodu :-)