30 jubileuszowy Kongres LNE& Spa za nami.
Mam świadomość, że uczestniczyłam w nadzwyczajnym wydarzeniu kosmetycznym: uczcie dla profesjonalistów i pasjonatów szeroko pojętej specjalności beauty. Były to dwa dni pierwszorzędnych wykładów, warsztatów, premier zabiegowych, spotkań z autorami książek, konsultantami sprzedaży i zarządzania, psychologami biznesu, ekspertami komunikacji i marketingu branży kosmetycznej.
Prawdziwy maraton, a nawet sprint kongresowy :-) Z wykładu na wykład… Dzień wcześniej zrobiłam tabelkę uwzględniającą: tematykę wykładu, godzinę i salę. Była pomocna niczym precyzyjny rozkład jazdy :-) Dzięki niej nie opuściłam żadnej interesującej mnie prelekcji.
Kongres LNE – wybrane wykłady, które mnie ujęły (część 1):
Wyszłam zauroczona z wykładu dr Zbigniewa Leśniowskiego o faktach i mitach dotyczących nakłuwania skóry. Doktor Leśniowski przedstawił naukowe podstawy zabiegów określanych jako mikronakłuwanie. Podczas arcyciekawej prelekcji zaprezentował możliwości efektywnego wykorzystania zdolności regeneracyjnych skóry dla poprawy jej elastyczności i jędrności. Rozprawił się z faktami i mitami towarzyszącymi metodyce i wskazaniom zabiegowym. Zabieg określił jako skuteczny jedynie! w ściśle określonych warunkach: wykonywany bardzo umiejętnie, z dużym doświadczeniem, logiką, wiedzą na temat anatomii i fizjologii skóry, perfekcyjną znajomością metodyki zabiegowej. To temat na odrębny artykuł :-)
Prelekcja dr Artura Markowskiego dotyczyła najważniejszych zasad dobrej praktyki kosmetycznej w kontekście zaawansowanych metod pielęgnacyjnych; m. in. postępowania przed i po zabiegu jako najważniejszych czynników do osiągnięcia optymalnych efektów pielęgnacyjnych i zachowania bezpieczeństwa terapii kosmetycznej. Zaprezentowany temat wiele razy poruszałam na blogu.
Doskonałą odskocznią od zabiegowych zagadnień było spotkanie z prof. Zbigniewem Królickim. Z poczuciem humoru wprowadził nas w mroczny świat kryzysu: Kryzys – niedocenione źródło postępu. Pan Profesor jest wykładowcą Silva Mind Control (Polska, USA), trenerem w zakresie psychologii pozytywnej, założycielem Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia oraz Szkoły Trenerów Rozwoju Osobistego, autorem wieli książek i publikacji. Na pozór swawolnie przekonał uczestników Kongresu o wielkiej sile jaką możemy czerpać z recesji – wyciągając odpowiednie wnioski i zmieniając postawę życiową. Kryzys czy choroba może być kierunkowskazem w kierunku wyjścia ze stagnacji, motorem postępu, zmian na lepsze, aby stać się człowiekiem sukcesu :-)
Czwarty z wykładowców, to Robert Mielczarek, który jest trenerem biznesu, psychologiem, ekspertem z zakresu technik sprzedaży i komunikacji; prowadzi też szkolenia dla branży beauty&spa. Z Panem Mielczarkiem spotkałam się kilka tygodni temu ;-) To On wcielił się w postać Klienta Sekretnego Sobotni wykład dotyczył różnych profili Klienta: podatności na lojalność wobec marki Gabinetu Kosmetycznego, zaufania do Kosmetyczki. Edukował nas, które ze standardów i zachowań sprzedażowych warto rozwijać, aby wzmocnić i wypracować udaną współpracę z naszymi Klientami. Wykład kosmetycznego Sherlocka Holmesa :-) uważam za niezwykle przydatny w codziennej pracy.
Masaż jest dyscypliną w której, by osiągnąć całkowitą płynność i swobodę ruchów potrzebne są setki godzin praktyki. Japoński masaż twarzy na cztery pory roku zaprezentowała Hidemi Morimasa z Japonii, która jest międzynarodowym ekspertem w zakresie technik masażu twarzy, członkiem komitetu szkoleniowego Japońskiego Stowarzyszenia Kosmetycznego, autorką unikalnych technik masażu. Jak przystało na aktualną porę roku, zaprezentowała jesienny masaż twarzy. Była to bardzo energetyzująca kompozycja ruchów świadomie połączona z minimalizmem gestów. Tak skomponowany masaż jest terapią dla skóry, poprawiającą jej sprężystość i dynamiczność.
Dużo emocji wzbudziła prelekcja – rozmowa na temat: Lekarz i kosmetolog – konkurencja czy współpraca? Na scenie zasiedli: Beata Wątorowska (kosmetolog, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii), dr Andrzej Ignaciuk (prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti – Aging), dr Waldemar Jankowiak (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti – Aging), Łukasz Słapek (radca prawny), Mariusz Pomarański (adwokat, trener i konsultant prawny w zakresie prawa medycznego) i Marek Hajduczenia (znawca branży kosmetycznej) Dyskusja dotyczyła precyzyjnego określenia zakresu obowiązków kosmetologa i lekarza. Spór skoncentrował się na tym, czy kosmetolog posiada wystarczające kompetencje, by wykonywać zabiegi z użyciem toksyny botulinowej – botoksu, leczyć (zaznaczam: leczyć) trądzik, zamykać naczynka, usuwać włókniaki? Czy mogą zajmować się tego typu zabiegami dentyści?
Moją kongresową niedzielę zdominowały wykłady podologiczne: leczenie grzybicy paznokci, stopy z obniżonym wsklepieniem, dobór frezów do konkretnych przypadków, możliwości współczesnej chirurgii stóp oraz efektywna terapia podologiczna.
***
Z Krakowa wyjechałam w niedzielę późnym popołudniem z burzą pomysłów. Niejednokrotnie uczestniczyłam w Kongresach, z których przywoziłam zaledwie dwie cenne informacje, a i tak uważałam, że warto było się na niego wybrać. Z krakowskiego Kongresu wróciłam z wieeeloma przemyśleniami, pomysłami na rozwój i dalszą edukację, konstruktywnymi odkryciami na ulepszenie pracy Gabinetu… W świetle tego kryterium, aż mi trudno określić wartość merytoryczną tej Konferencji ;-)