Od kilku lat sama komponuję zabiegi pielęgnacyjne, wykorzystuję zdobytą wiedzę, doświadczenie i… życiową mądrość. Dziwię się, jak kiedyś funkcjonowałam, kiedy tej mądrości nie było, aby działać świadomie i konsekwentnie. Teraz już wiem, że w pielęgnacji kosmetycznej to właśnie ona jest kropką nad i.
Oczywiście, że moje zabiegi opierają się na profesjonalnych preparatach, które stworzyli naukowcy i eksperci z najlepszej marki kosmetycznej, z jaką miałam przyjemność współpracować. Te kosmetyki są niezbędne do moich wyzwań zawodowych, pielęgnacyjnych i terapeutycznych. A co ciekawe, z czasem przybywa mi asów z rękawa.
Kochać swoją pracę
- Pracuję na kosmetykach wysokiej jakości, co daje mi gwarancję, że zostały wyprodukowane w odpowiednich warunkach i przy użyciu właściwych składników. Równie ważny jest dla mnie ich skład. Ze względu na bliski kontakt z naszą skórą, kosmetyki mogą wywierać działanie tak samo pożądane, jak i niechciane. Dlatego podczas zabiegu obserwuję skórę i podejmuję stosowne kroki niczym szachista – zawsze trzy ruchy do przodu.
- Trzeba było dosłownie tyrać (słowo celowo użyte), mieć siłę, determinację, chęci, aby to wszystko osiągnąć. Powiem Wam szczerze, że nie jest to post ku mej chwale, tylko bardzo szczere wyznanie, które dodatkowo określiłabym pokorą, bo ona jest kluczem do sukcesu.
- Ale wracając do kompozycji zabiegowych – nigdy nie działam schematycznie, najpierw muszę obejrzeć i zdiagnozować skórę Klienta, aby dobrać odpowiedni zabieg. Odpowiedni, czyli taki, który będzie rozwiązywać potrzeby pielęgnacyjne skóry danej osoby.
Poznaj, zrozum, pokochaj
- Skóra i ciało to misterna, genialna maszyneria. Moim zadaniem jest wnikliwe wsłuchiwanie się w jej potrzeby, aby dobrze ją poznać. Im bardziej czujna jestem, tym lepiej rozpoznaję jej potrzeby pielęgnacyjne. Możliwości skóry są niezwykłe, ale też należy zdawać sobie sprawę z jej ograniczeń. Mądrość w pielęgnacji opiera się na szacunku i trosce. Taka jest według mnie podstawa zdrowej pielęgnacji.
- Nasze ciało, w sensie biologicznym, jest niczym innym jak mieszaniną tłuszczów cukrów, białka, a głównie wody. Nasza skóra w ciągu całego życia zrzuca z siebie 90 kg martwego naskórka.
- Martwe komórki obecne na powierzchni naskórka, nazwane korneocytami, podlegają nieustannemu złuszczaniu się. Podobno w ciągu godziny zrzucamy z siebie przynajmniej 600 tysięcy komórek, a złuszczony naskórek stanowi 80 procent kurzu w naszych domach.
Zwiedzanie naskórka
- Złożony z pięciu warstw naskórek jest tkanką niezwykle dynamiczną. Jego najbardziej wewnętrzna powłoka jest żywa i nazywa się warstwą podstawną. Zachodzą w niej intensywne podziały komórkowe dające początek ciągle nowym komórkom. Idąc w stronę jego powierzchni, znajdziemy również żywą warstwę kolczystą. Dzięki niej skóra dzieci charakteryzuje się wybitnymi zdolnościami regeneracyjnymi, ponieważ u nich jest ona stale aktywna. U dorosłych warstwa kolczysta ulega uaktywnieniu jedynie w wyniku zranienia.
- Powyżej warstwy kolczystej znajduje się warstwa ziarnista, z powodu swej funkcji nazwana barierą Reina. Bariera Reina, bogata zarówno w białka, jak i lipidy, sprawia, że skóra jest nieprzepuszczalna dla wody. Nieprzenikalna dla roztworów wodnych skóra jest jednak przepuszczalna dla gazów (w tym pary wodnej), jak również dla substancji rozpuszczalnych w tłuszczach i substancji bioaktywnych (np. enzymów i hormonów).
- Zewnętrzna warstwa rogowa, mimo że składają się na nią martwe komórki, jest zwarta. Zapewnia to tzw. spoiwo międzykomórkowe, którego budulcem są głównie ceramidy i cholesterol. Niedobór w organizmie składników do produkcji spoiwa sprawia, że skóra staje się szorstka, sucha i wrażliwa na uszkodzenia.
- Ponadto z cholesterolu w naskórku pod wpływem promieniowania UV produkowana jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia witamina D.
Nasza grupa wsparcia
- Skóra, mięśnie, kości i ich połączenia (stawy), serce, zmysły, system rurek (naczynia krwionośne i limfatyczne), system przewodów (komórki nerwowe), wytwarzanie hormonów (gruczoły wydzielnicze), stacja odtruwania (wątroba), gigantyczne, choć precyzyjne filtry (nerki), rezerwuar żrących kwasów i enzymów (żołądek), a do tego centrum zarządzania w postaci mózgu – wszystkie te elementy muszą ze sobą bezustannie sprawnie współpracować. Ten niezwykły układ elementów to ludzkie ciało. A skóra jest ważnym elementem tej układanki – nie tylko chroni, ale także ułatwia kontakt świata zewnętrznego z tym wewnętrznym… To idealnie zaprojektowana i niezwykle wytrzymała „tkanina”.
- Jeśli zajrzymy pod naskórek, naszym oczom ukaże się inny świat, który zaskoczy nas intensywnym życiem – to skóra właściwa. W skórze właściwej znajdziemy kilometry pulsujących naczyń krwionośnych dostarczających składników odżywczych i tlenu do warstwy podstawnej naskórka. Ale to nie wszystko. Jest w niej obecna także ogromna liczba zakończeń nerwowych, co sprawia, że ta bariera oddzielająca nas od świata jest równocześnie niezwykle wrażliwym miejscem kontaktu z nim.
- W świecie skóry właściwej znajdziemy również komórki spełniające przeróżne funkcje. Oprócz fibroblastów, które zajmują się produkcją włókien kolagenowych i elastynowych, dopatrzymy się tam komórek żernych, nazwanych histocytami. Histocyty trawią bakterie, które przedostały się do skóry i ich toksyczne dla organizmu produkty.
- Skóra zapewnia również utrzymanie stałej temperatury wnętrza organizmu, niezależnie od temperatury otoczenia. Temperatura 36,6 stopni Celsjusza to optymalna dla nas temperatura bilansowana dzięki współdziałaniu właściwości grzejących i chłodzących naszej skóry. Tak więc to dzięki skórze nasz organizm jest utrzymywany przy życiu. Krew płynąca w sieci naczyń obecnych w skórze spełnia nie tylko funkcję odżywczą. Do skóry trafia aż 1/3 pompowanej przez nasze serce krwi.
- Wspieranie naturalnych funkcji obronnych skóry, stymulacja procesów jej regeneracji i odbudowy to cel, który czasem niełatwo osiągnąć. Wiele zabiegów estetycznych wiąże się z celowym uszkodzeniem skóry, wywołaniem kontrolowanego stanu zapalnego i pobudzeniem mechanizmów jej odnowy.
- Tak jak florystka z niezwykłą precyzją i starannością układa wiązankę z kwiatów, tak kosmetyczka z wielu finezyjnie dobranych kosmetyków tworzy procedurę pielęgnacyjną. Fotograf mistrzowsko wydobędzie urodę twarzy, ogrodnik – piękno kwiatów, szef kuchni – smak wykwintnej potrawy, a kosmetyczka profesjonalnie rozpozna potrzeby skóry i skomponuje odpowiedni zabieg pielęgnacyjny.
Sposoby na pielęgnację
- Profesjonalne zabiegi kosmetyczne, bogate formuły pielęgnacyjne, masaż, pielęgnacja domowa to sposoby na walkę z suchością, ze zmęczeniem, niedoborami witalnej energii skóry. Aby wykonywane przeze mnie zabiegi były skuteczne, składniki aktywne dostawały się w głąb skóry i zaczęły tam działać, muszą być wykonywane na właściwie przygotowanym podłożu. Dlatego zdarza się, że terapię zaczynam od wykonania zabiegu o szerokim indeksie terapeutycznym, w którym jedną z zastosowanych technik jest manualne oczyszczenie cery. Nie jest to regułą, ponieważ wszystko zależy od potrzeb skóry. Nigdy nie działam schematycznie.
- Na naszą fizjonomię wpływają również innego rodzaju zmiany – w mięśniach mimicznych i chrząstkach nosa oraz uszu. I mięśnie, i chrząstki są tkankami łącznymi, „podpieranymi” przez kolagen. Jeśli pragniemy jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem, powinniśmy świadomie stymulować odbudowę kolagenu. Będzie jej sprzyjać regularna gimnastyka nie tylko twarzy, lecz także całego ciała.
Pielęgnacja z gwarancją
- Wiele osiągniemy, działając w Gabinecie Kosmetycznym. Zawsze dbam o urozmaiconą, dobrze zbilansowaną terapię kosmetyczną, bogatą w aminokwasy, przeciwutleniacze, witaminę C, kwasy kosmetyczne, wyciągi z owoców. Sięgam po same kosmetyczne bestsellery.
- Wygląd i kondycja naszej skóry w dużej mierze zależą oczywiście od genów, ale zawsze można zrobić coś, by poprawić jej stan. Bez odpowiedniej pielęgnacji – nomen omen – ani rusz.
- Nasz organizm kocha równowagę, homeostazę. Dlatego pielęgnacja powinna stać się stałym, regularnym elementem naszego życia. To ma być dla nas przyjemność. Cudowny obowiązek. Zabieg higieniczny jak mycie zębów. Pamiętajmy: Bóg wybacza zawsze, przyjaciel czasami, a skóra (natura) nigdy…
Ewa Wasiak Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506