Zdarza się, że widząc na twarzy pierwsze oznaki starzenia się skóry, w pierwszym odruchu sięgacie po telefon, aby umówić się na zabieg. Jednak problemowi nie zaradzimy, działając tylko w akcie zrywu. To, co rzeczywiste i atrakcyjne dla skóry, wymaga systematyczności, współpracy pomiędzy działaniami profesjonalnymi i domowymi.
Kochani, gdy mówimy o kondycji skóry, najczęściej mamy na myśli jej nawilżenie, odżywienie, wzmocnienie… Dużo rzadziej myślimy o tkance łącznej, która jest swoistą szarą eminencją, a która z ukrycia decyduje o tym, czy opieramy się procesom starzenia.
Skóra prawdę Ci powie
- Tkanka łączna występuje nie tylko w głębokich warstwach naszej skóry, ale znajdziemy ją w całym organizmie. Zgodnie ze swoją nazwą łączy, spaja i nadaje kształty narządom, mięśniom, ścięgnom, kościom, chrząstkom. Jest niezwykle żywotna i plastyczna: podtrzymuje, chroni, pośredniczy w odżywianiu.
- Tkanka łączna zawiera m.in. komórki barwnikowe, fibroblasty, histiocyty oraz bardzo liczne włókienka kolagenowe. To właśnie kolagen stanowi niezbędną podporę decydującą o tak ważnej spoistości, a więc biologicznej aktywności tkanki łącznej.
- Jego cząsteczkę możecie sobie wyobrazić jako spiralnie skręconą trójżyłową linę. Gdy to naturalne kolagenowe rusztowanie jest zdrowe i mocne, procesy regeneracji i odnowy, kluczowe dla zachowania młodości skóry oraz całego organizmu, przebiegają bez zakłóceń.
- Ten wierny towarzysz tkanki łącznej odznacza się dużą sprężystością i wytrzymałością na rozciąganie. To nie przypadek, że tymi samymi epitetami opisujemy zwykle cechy młodej skóry.
- Jest białkiem, którego syntezą sterują geny. Intensywność tego procesu zależy m.in. od diety, stylu życia, wieku… Wraz z upływem lat produkcja kolagenu w skórze właściwej zaczyna niestety spadać. Wskutek tego cera staje się wiotka, cienka, rysy twarzy tracą swoją wyrazistość…
Natura – warto wiedzieć
- Na naszą fizjonomię wpływają również innego rodzaju zmiany – w mięśniach mimicznych i chrząstkach nosa oraz uszu. I mięśnie, i chrząstki są tkankami łącznymi „podpieranymi” przez kolagen. Jeśli pragniemy jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem, powinniśmy świadomie stymulować odbudowę kolagenu. Będzie jej sprzyjać regularna gimnastyka nie tylko twarzy, lecz także całego ciała.
- Wiele osiągniemy, działając w Gabinecie. Zawsze dbam o urozmaiconą, dobrze zbilansowaną terapię kosmetyczną, bogatą w aminokwasy, przeciwutleniacze, witaminę C, kwasy kosmetyczne, wyciągi z owoców. Sięgam po same kosmetyczne bestsellery.
Sposoby na pielęgnację
- Profesjonalne zabiegi kosmetyczne, bogate formuły pielęgnacyjne, masaż, pielęgnacja domowa to sposoby na walkę z suchością, ze zmęczeniem, niedoborami witalnej energii skóry. Aby wykonywane przeze mnie zabiegi były skuteczne, składniki aktywne dostawały się w głąb skóry i zaczęły tam działać, muszą być wykonywane na właściwie przygotowanym podłożu. Dlatego zdarza się, że terapię zaczynam od wykonania zabiegu o szerokim indeksie terapeutycznym, w którym jedną z zastosowanych technik jest manualne oczyszczenie cery. Nie jest to regułą, ponieważ wszystko zależy od potrzeb skóry. Nigdy nie działam schematycznie.
- Praca jest siostrą marzeń – w tym przypadku chodzi mi o systematyczną pielęgnację. Niekoniecznie ciężka, niekoniecznie trudna, ale rozłożona w czasie i rozpisana na codzienne, systematyczne, drobne (nie zawsze od razu widoczne) etapy.
- Horyzontem marzeń nie może być jedynie skóra bez zmarszczek, ale zdrowa, silna, odporna na działanie czynników zewnętrznych. Sądziłam, że wiem o skórze bardzo dużo i nic mnie już w tym temacie nie zaskoczy, a tymczasem bardzo się pomyliłam. To wspaniały materiał na następny artykuł.