Internet to istne zagłębie, wręcz ocean wiedzy z wielu dziedzin, w tym także kosmetyki. Dla wielu osób bardzo często jest podstawowym źródłem informacji na temat pielęgnacji skóry i cery.

Jednak musimy pamiętać, że informacje na temat pielęgnacji kosmetycznej, które pozyskujemy z sieci, niejednokrotnie są obarczone błędami. Dzieje się tak dlatego, że nie są one oparte na indywidualnej diagnozie. Aby zdobyć rzetelną wiedzę na temat swojej skóry, najbezpieczniej zapytać o to profesjonalną kosmetyczkę.

Wiarygodne informacje kosmetyczne i wskazówki pielęgnacyjne mogą wyrządzić tyle samo szkody co pożytku. Jak dowodzą badania, kobiety najczęściej poszukują w sieci wiedzy na temat zdrowia, diety, problemów skórnych, kosmetyków, psychologii, natomiast mężczyźni zaglądają do Internetu, by zdobyć informacje na temat seksu i uzależnień. Jeżeli na zadane w sieci pytania odpowiadają lekarze, kosmetyczki czy nawet osoby, które spotkały się wcześniej z podobnymi problemami, mamy większą szansę na uzyskanie wiarygodnej odpowiedzi.

Serdecznie o poszukiwaniu informacji 

We współczesnym świecie świadomy klient czy pacjent poszukuje informacji na własną rękę. Należy jednak pamiętać, że wirtualna konsultacja kosmetyczna czy dermatologiczna nie zastąpi bezpośredniego spotkania z kosmetyczką i zaleconych przez nią działań pielęgnacyjnych wynikających z profesjonalnie postawionej diagnozy dla konkretnej cery i skóry.

Wiedza zdobyta w sieci od „kosmetyczki Google” jest ogólnikowa, a porady pielęgnacyjne niekoniecznie dobrane na miarę zaistniałego problemu. Informacje pozyskane w Internecie mogą być co prawda dla Ciebie cenne, jednak ostatnie słowo w danej dziedzinie powinno należeć do profesjonalisty.

W dzisiejszym artykule chciałabym zamieścić odpowiedzi na cztery pytania dotyczących pielęgnacji cery dojrzałej, które są najczęściej zadawane w moim Gabinecie Kosmetycznym.

W jakim wieku skóra osiąga dojrzałość?

Starzejemy się od urodzenia. Tego procesu nie da się zatrzymać; to nie choroba, tylko naturalna kolej rzeczy; stan fizjologiczny, który nadchodzi nieuchronnie z upływem czasu. Jednak gdy mówię młodym Klientkom, że ich skóra osiągnęła dojrzałość, patrzą na mnie z niedowierzaniem. Pozwolę sobie przypomnieć, że kolagen osiąga dojrzałość w wieku 23-25 lat, do tego dochodzą ruchy i ekspresja twarzy. Dlatego pierwsze zmarszczki mimiczne, tzn. te wokół oczu, ust i na czole, pojawiają się już po dwudziestych urodzinach.

Jakie są przyczyny powstawania zmarszczek?

Zmarszczki pojawiające się na twarzy są spowodowane wiekiem i układem mimicznym twarzy. Twarz ma ponad trzysta małych mięśni, które ciężko pracują nad jej ekspresją każdego dnia. Jeżeli się często śmiejesz, masz więcej kurzych łapek, jeżeli marszczysz czoło, masz na nim bruzdy. Wyróżniamy również zmarszczki grawitacyjne, zmieniające owal twarzy. Spowodowane są one spadkiem jakości i sprawności włókien kolagenowych i elastynowych w skórze.

Od jakich czynników zależy rodzaj i liczba zmarszczek?

Rodzaj i liczba zmarszczek zależy od:

  • dziedzictwa genetycznego – geny są najważniejsze: dziedziczymy je, a to, co otrzymujemy po przodkach, wpływa na jakość naszej skóry. Pamiętajmy jednak, że same geny, nawet najlepsze, nie wystarczą, aby mieć piękną cerę. Musimy posiadać wiedzę na temat swojej cery i skóry, świadomość pielęgnacyjną oraz podejmować skuteczne działania kosmetyczne. Jeśli mamy genetycznie słabą strukturę włókien kolagenowych, musimy poprawiać ich jakość. I odwrotnie. Jeśli otrzymaliśmy w spadku piękną, jędrną skórę, ale niewłaściwie będziemy ją pielęgnować, dodatkowo wystawiać bez ochrony na promieniowanie UV, zniszczymy całe dziedzictwo. Posag nie jest studnią bez dna;

  • działań pielęgnacyjnychźle dobrane kosmetyki, przesadne złuszczanie naskórka, doprowadzające do zniszczenia PTS, czy skąpe nawilżanie. Pamiętaj o prawidłowym nawilżaniu skóry. Wody potrzebuje każda komórka płuc, serca, wątroby i skóry. Skórę trzeba nawilżać rano i wieczorem. Rano, aby pobudzić komórki skóry i aby stały się podatne na przyjmowanie składników aktywnych nakładanych w następnej kolejności. Wieczorem, aby uwolnić stres nagromadzony w komórkach skóry podczas całodziennego napięcia. Nawilżanie skóry to najskuteczniejszy zabieg liftingujący – wypełnia zmarszczki spowodowane utratą wody. Woda jest również katalizatorem przemian komórkowych niezbędnych do prawidłowego jej regenerowania;

  • solarium i promieniowania UV – słońce jest wrogiem numer jeden Twojej skóry. Latem nie zapominaj o kremach ochronnych z filtrami, ochraniaj cerą za pomocą kapelusza i ciemnych okularów, aby uniknąć pojawienia się dodatkowych zmarszczek. Nic tak nie niszczy skóry jak promieniowanie UVA i UVB. Cztery wizyty w solarium w ciągu roku nawet czterokrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka. Nie warto ryzykować!;

  • braku ruchu na świeżym powietrzu – podczas wysiłku krew lepiej krąży w organizmie, dotlenia skórę, pomaga jej pozbyć się toksyn, w efekcie komórki naskórka lepiej się odnawiają, czyli szybciej regenerują;

  • diety – jej podstawą powinny być warzywa, winny one stanowić 60-70% wszystkich posiłków. Tłuszcz zwierzęcy wystarczy spożywać dwa razy w tygodniu pod postacią chudego mięsa drobiowego czy cielęciny. Sięgaj także po ryby. To w nich znajdują się NNKT obniżające poziom cholesterolu we krwi oraz pełnowartościowe białko. Ryby to również cenne źródło witamin A, E oraz B – tak niezwykle ważnej dla skóry. Warto pamiętać o roślinach strączkowych, orzechach, ziarnach słonecznika, kiełkach i dyni. Jako dodatek do sałatki dostarczają cennych składników mineralnych, tj. wapnia, żelaza, cynku, kwasów omega-3, witamin i przeciwutleniaczy. Istotna jest różnorodność potraw;

  • zanieczyszczenia środowiska i chemizacji życia;

  • palenia papierosów i spożywanie alkoholu – paleniu powiedz „Nie”, a drinka zamień na sok ze świeżo wyciśniętych owoców lub niegazowaną wodę mineralną;

  • długotrwałego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, ale i ogrzewanych – skóra nie lubi ekstremalnych warunków: ani zbyt niskich temperatur, ani upału. Również gwałtowne skoki temperatur są dla niej szokiem. Suche, iście pustynne powietrze w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach wysusza ją i uszkadza naturalne struktury ochronne. Z uszkodzonym PTS (płaszczem hydrolipidowym) staje się bezbronna w walce z bakteriami, degradacją ścian naczyń krwionośnych czy zmarszczkami. Dodatkowo staje się matowa, swędzi i piecze. Odpowiedniej porcji wilgoci potrzebują również oczy i nos.

Które z działań kosmetycznych są najskuteczniejsze?

Nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie. Woda jest źródłem życia komórkowego, a uzupełnianie jej pokładów jest najcenniejszym działaniem przeciwstarzeniowym. Należy również koniecznie pamiętać o skutecznym zatrzymywaniu wilgoci w skórze. Najlepiej wiąże wodę w skórze witamina C, jest znacznie skuteczniejsza niż gliceryna czy kwas hialuronowy. Rozpuszcza się w wodzie, skutecznie wnika do naskórka, wyłapuje cząsteczki wody, wiąże je i nie pozwala uciec.

Dodatkowo witamina C rozjaśnia naskórek, nadaje mu ładniejszy koloryt oraz stabilizuje inne witaminy. Skóra uwielbia być również masowana, masaż poprawia krążenie limfy, dzięki czemu składniki odżywcze, tlen, ciała odpornościowe, enzymy i hormony sprawniej przenikają z krwi do jej komórek.

Odpowiednio dobrana dieta, rozsądne działania pielęgnacyjne, zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, umiejętność zapanowania nad stresem to działania pomagające skórze zachować zdrowie i dobrą kondycję.

Ewa Wasiak Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506

2022-07-07T15:13:40+02:0005/07/2022|Kategorie: Pielęgnacja cery dojrzałej|
Przejdź do góry