podolog trzymajacy stopę klientkiPrawidłowa pielęgnacja kończyn dolnych polega na utrzymaniu odpowiedniej higieny, stosowaniu właściwie dobranych preparatów kosmetycznych oraz noszeniu oddychającego obuwia.








Najczęściej spotykane dolegliwości stóp, to problemy z wrastającymi paznokciami i pękający piętami,  nagniotkami, upartymi modzelami i brodawkami. Dolegliwości stóp związane z wrastającymi paznokciami i pękający piętami omówiłam już na swoim blogu. Teraz przyszedł czas, aby rozprawić się z nagniotkami, modzelami i brodawkami:

  • Szybko i skutecznie uwolnić się od bólu – to marzenie każdej osoby, która cierpiała z powodu wrastających paznokci, pękających pięt, modzeli, odcisków czy brodawek.
  • Pamiętajcie, że prawidłowa pielęgnacja STÓP jest tak samo ważna, jak higiena jamy ustnej. Preparaty kosmetyczne poprawiające elastyczność skóry powinny na dobre zagościć w domach, tak jak pasta do zębów.
  • Nasze stopy nie mają  lekko. Noszą nas przez całe życie. Mają dużo obowiązków, zaś praw niewiele. Dopiero ich problemy zdrowotne uświadamiają nam, że odgrywają OGROMNĄ rolę w naszym życiu. Warto zrobić sobie rachunek sumienia czy pielęgnujemy je prawidłowo.
  • Jednak odpowiednia pielęgnacja stóp, to nie tylko sama higiena, ALE w dużej mierze dostarczanie skórze składników odżywczych, noszenie oddychającego i dobrze dobranego obuwia. Nie za małego i nie za dużego, dającego stopie właściwe oparcie i stabilność.
W poprzednich artykułach poświęconych stopom zajmowałam się między innymi wrastającymi paznokciami, pękającymi piętami czy stopą cukrzycową. Teraz przekażę Wam garść informacji na temat modzeli, odcisków i brodawek:
 

– modzele to warstwa grubej, zrogowaciałej skóry
Powstają na stopach, na skutek ucisku wyniosłości kostnych (kości śródstopia) na skórę, to jest jej odpowiedz i reakcja obronna przed urazem. Pojawiają się na stopach w miejscach, które poddawane są największemu uciskowi. Najbardziej obciążone fragmenty stopy to pięta i jej zewnętrzny brzeg, środek kłębu stopy, zewnętrzna strona palucha i zewnętrzna krawędź stopy. Z reguły są mniej dokuczliwe niż odciski i brodawki, choć nie można ich bagatelizować.Modzele nie są unerwione, lecz twardy, zrogowaciały naskórek ugniatając okoliczne, unerwione tkanki może powodować silny ból. Mam Klientów, którzy z ich powodu mieli problemy z normalnym funkcjonowaniem i chodzeniem! Za ich powstawanie odpowiadają uwarunkowania anatomiczne i genetyczne czyli budowa stopy ale również noszenie źle dopasowanego i zbyt ciasnego obuwia.

W warunkach gabinetowych są stosunkowo łatwe do usunięcia, oczywiście przy pomocy frezarki, NIGDY nożyka Omega. Używanie go w gabinetach jest zabronione. W domu, w żadnym wypadku nie używaj ścinacza do zrogowaceń. Po pierwsze: nie porywaj się na siebie z nożem, po drugie: ścięte modzele odrastają szybciej i to grubsze, w dodatku nierówne i tendencją do pękania. Niestety, jeszcze wiele osób tkwi w okowach własnych wierzeń w skuteczność nożyka :(  Z modzelami możesz wygrać: jedynie zmiękczając je, wygładzając przez złuszczenie i dobrze nawilżając.

odciski pojawiają na skutek punktowego tarcia naskórka, najczęściej spowodowanego przez niewłaściwe ułożenie kości śródstopia

Z medycznego punktu widzenia są tym samym co modzele. Robią się, aby ochronić skórę. To biologiczny opatrunek. Na tym polega fenomen skóry. Jednak, na skutek długotrwałego ucisku, komórki naskórka rogowacieją coraz bardziej. Tworzy się z nich twarda, rogowa masa uniemożliwiająca prawidłową wędrówkę komórek naskórka. Zrogowaciałe komórki nie mogąc przedostać się do górnych warstw, zalegają w wyższych warstwach skóry. Wówczas buduje się z nich rdzeń odcisku zwany również trzpieniem. Długi i ciągły ucisk powoduje, że trzpień wrasta coraz głębiej w tkankę, podrażniając okostną i powodując silny ból.

– brodawki wywołuje zakaźny wirus human papilloma

Kilka jego odmian odpowiada za powstawanie przeróżnych brodawek na całym ciele. Skóra z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym czy z przerwaną ciągłością naskórka jest bezbronna w kontakcie z nim. Wirus przenika przez najmniejsze skaleczenia skóry i błony śluzowej, ale zaraża tylko powierzchowną warstwę komórek. Brodawki mogą występować pojedynczo lub grupować się w kolonie. Infekcja wirusowa rozprzestrzenia się najczęściej na basenach i salach gimnastycznych.

objawy:
  • pojawiają się pojedyncze lub liczne, blade i lekkie wybrzuszenia
  • zmiany patologiczne posiadają kalafiorowaty kształt z twardą krawędzią zewnętrzną
  • bardzo często wewnątrz wybrzuszenia widoczne są ciemne plamki
  • brodawki na stopach, uciskane przez ciężar ciała, są źródłem bólu i dyskomfortu, który może dawać wrażenie szczypania i pieczenia.

lokalizacja:

  • najczęściej na podeszwie stopy pod palcami lub na pięcie

Bardzo często brodawki są mylone z odciskami.

Każdy, kto odczuwa bóle przy chodzeniu, powinien udać się do kosmetyczki zajmującej się pielęgnacją stóp. Tylko ona może stwierdzić czy jest to odcisk czy brodawka. Kurzajki i odciski mogą wyglądać podobnie i mają podobne objawy. Dlatego podczas diagnozowania należy je rozróżnić. Oba rodzaje zmian skórnych wymagają profesjonalnego zdiagnozowania i opracowania. W warunkach domowych lepiej tego nie robić. Narzędzia do paznokci domowego użytku nie są sterylne. W przypadku odcisku, jeżeli resztka ciernia pozostanie w ciele nadal będzie powodować ból. W Gabinecie Kosmetycznym mam do dyspozycji frezarkę i odpowiednie frezy oraz narzędzia rotacyjne, za pomocą których mogę całkowicie usunąć odcisk.

Zapraszam na pedicure
Łódź ul. Srebrna 33
tel. 601 891 506

 


2019-01-27T21:32:26+01:0029/10/2011|Kategorie: Pedicure|Tagi: , , , |
Przejdź do góry