Nasze stopy nie mają lekko. Niosą nas przez całe życie. Te dwie, stosunkowo małe platformy w ciągu życia człowieka, pokonują średnio dystans 2 okrążeń dookoła równika. (Zdrowe Nogi Nr 1 (17) 2008)
Porady kosmetyczne i podologiczne: stopy odpowiadają za chodzenie, bieganie, utrzymanie równowagii i prawidłową postawę. Regularna kontrola i pielęgnacja stóp jest tak samo ważna jak higiena jamy ustnej. Często wołają o pomoc….
Właściwej pielęgnacji i obcinania paznokci powinno uczyć się w szkołach od najmłodszych lat, tak, jak prawidłowego mycia zębów i pielęgnacji jamy ustnej. My Polacy, mamy jeszcze dużo do zrobienia w tej dziedzinie. Powinniśmy wziąć przykład z naszych zachodnich sąsiadów. Z pedicure zrobili dobro narodowe:). Niemcy od dawna wiedzą, że chore stopy pociągają za sobą kolejne dolegliwości. Warto zapoznać się z potrzebami STÓP, aby sprostać wymaganiom pielęgnacyjnym.
Porady kosmetyczne i podologiczne – instrukcja obsługi stóp :-)
- Nasze stopy są obficie wyposażone w gruczoły potowe, dlatego potrzebują oddychającego obuwia. Skarpetki powinny być bawełniane, a zimowe wełniane.
- But powinien dawać palcom odpowiednio dużo miejsca na swobodne poruszanie się. Buty mogą prowokować wrastanie paznokci, szczególnie za małe i z wąskim przodem uciskającym na paznokcie. Buty na obcasie zmieniają rozkład sił obciążających stopę. Bardzo często odpowiadają za powstawanie odcisków i modzeli.
- Podeszwa butów powinna być giętka i dopasowana do anatomii podeszwy stopy. Sztywna i twarda motywuje skórę do obrony. To idealna droga do powstania zrogowaceń, w konsekwencji bolących modzeli i odcisków. Modzele i odciski dopadają stopy osób szczupłych i otyłych.
- Stopy trzeba myć codziennie i dokładnie osuszać przestrzenie międzypalcowe, gdyż grzybki kochają ciepełko i wilgoć. Skarpetki i rajstopy zmieniać codziennie.
- Pamiętaj, aby traktować buty jak bieliznę osobistą, nie pożyczać swoich i nie chodzić w cudzych, wygodne u kogoś i dopasowane do kształtu innej stopy, u Ciebie mogą sprowokować skórę do obrony przed uciskiem. Tak powstają odciski.
- W ciągu dnia musisz zmieniać obuwie. Zimą zakładać inne buty, szczególnie jeżeli masz zamiar spędzić w pomieszczeniu więcej niż godzinę. Buty w tym czasie powinny odpocząć w przewiewnym miejscu.
- Basen, prysznic, sauna, materace na salach gimnastycznych, to ulubione miejsca wirusa brodawczaka i grzybów.
- Stosować preparaty pielęgnacyjne dobierane na miarę zaistniałego problemu:
- maść do zrogowaciałej, popękanej, wysuszonej i szorstkiej skóry
- krem do suchych i wrażliwych stóp
- krem zapobiegający nadmiernej potliwości stóp
- balsam chłodzący, z naturalną miętą pieprzową, łagodzący uczucie ciężkich stóp
- balsam rozgrzewający z papryką, imbirem, lawendą i rozmarynem na zimne stopy
- krem zapobiegający pieczeniu, poceniu, powstawaniu ran i pęcherzy, szczególnie zalecany dla sportowców i piechurów
- płyn zmiękczający, zapobiegający wrastaniu paznokci, łagodzący ból spowodowany naciskiem i wrastaniem paznokcia w skórę.
- Nie stosuj żyletek i innych niebezpiecznych przedmiotów do usuwania zrogowaciałego naskórka, szczególnie gdy jesteś diabetykiem. PAMIĘTAJ: TARKA – TAK, ŻYLETKA – NIE.
- Pamiętać, aby dezynfekować swoje domowe narzędzia do pielęgnacji stóp: pilniczek, cążki i nożyczki. Często o tym zapominacie.
- Stopy ze zdrową skórą i z nieuszkodzonym płaszczem hydrolipidowym naskórka są zabezpieczone przed kontaktem z mikrobami. To ich naturalna tarcza ochronna.
- Stopy źle eksploatowane mogą pociągnąć za sobą dolegliwości kolan, bioder, pleców i kręgosłupa.
- Codziennie oglądaj stopy! Szczególną uwagę zwracaj na przebarwienia lub zgrubienia na płytce paznokciowej, które mogą wskazywać na zakażenie grzybicą. Zdrowa płytka paznokciowa jest przeźroczysta może przebijać się różowy kolor skóry.
- Musisz pomóc im twardo stąpać po ziemi :-)