Tym razem nie będę mówić o dezynfekowaniu dłoni. Chodzi mi o higienę kuferków oraz kosmetyczek, wewnątrz których znajdują się pędzle, kremy bez dozowników, szczoteczki do rzęs… Każdy, komu zależy na zdrowiu i urodzie, powinien zadbać o higienę kosmetycznych akcesoriów.

Profesjonalne wizażystki myją pędzle regularnie=codziennie. To bardzo ważne, ponieważ na tych akcesoriach pozostają resztki kosmetyków, sebum oraz liczne zanieczyszczenia. Pędzlom do prywatnego użytku przydaje się kąpiel raz w tygodniu, natomiast Klientkom z cerą trądzikową zalecam nawet częstsze ich mycie.

Do ich wyczyszczenia można stosować zwykłe mydło w kostce. Nie sprawdzają się natomiast szampony, ponieważ po ich zastosowaniu pędzle stają się zbyt puszyste. Można użyć również specjalnych preparatów do czyszczenia pędzli.

Bardzo często proszę o to, aby Klienci przynosili do Gabinetu kosmetyki, których używają do pielęgnacji domowej. Niedawno jedna z Klientek pokazała mi wszystkie swoje kosmetyczne, higieniczne skarby. Wysypała je na stół i razem przejrzałyśmy każdy z preparatów pod kątem składu, wskazań i przeciwwskazań pielęgnacyjnych. Po spakowaniu ich z powrotem do kosmetyczki wrzuciła tam również kluczyki do samochodu. Od razu zwróciłam jej na to uwagę, ponieważ uważam, że kosmetyczka to świątynia higieny, a klucze samochodowe z breloczkiem nie powinny do niej trafić.

Małe & wielkie ambitne cele

Do pielęgnacji domowej preferuję kosmetyki z pompką=dozownikiem, natomiast kosmetyczka, w której trzymamy preparaty, powinna być systematycznie prana, co dla każdego oznacza coś zupełnie innego. Należy pilnować również terminów ważności, a jeżeli jakiegoś preparatu używamy dość rzadko i nie pamiętamy, kiedy został otworzony, nie jesteśmy także w stanie ustalić terminu przydatności do użycia, to radziłabym go wyrzucić. Z kosmetyków często zmywają się napisy na naklejkach informacyjnych, dlatego warto być czujnym.

Gdy mówimy o zawartości kosmetyczki, mamy najczęściej na myśli kosmetyki i akcesoria do makijażu, które bardzo często zabieramy ze sobą np. do pracy, aby „przypudrować nosek” czy nałożyć pomadkę. Pamiętajmy, że kosmetyczka powinna zawierać również krem nawilżający czy krem pielęgnacyjny, a takie kosmetyki wymagają bezwzględnie higienicznej aplikacji.

Kosmetyki – pielęgnacyjne mikstury

Bardzo często kosmetyki nazywam lekarstwem dla skóry. Dlatego też przywiązuję wielką wagę do tego, aby były perfekcyjnie dobrane do wymagań cery. Wiem, że czasami wcale nie jest łatwo skomponować zestaw kosmetyków do pielęgnacji domowej. Tym bardziej, gdy mamy już swój sprawdzony zestaw, należy obchodzić się z nim jak cennym środkiem zaradczym. Pamiętajmy, że skóra kocha trwałe związki, a ciągłe zmiany kosmetyków mogą jej szkodzić.

Opowiedziałam Wam, dlaczego tak cenię kosmetyki i często porównuję je do leków. Dlatego, podobnie jak w przypadku farmaceutyków, należy pilnować terminów ważności preparatów do pielęgnacji. Sama nigdy, przenigdy nie stosuję przeterminowanych kosmetyków. A uwierzcie mi, nie raz, nie dwa doszło do takiej sytuacji w moim Gabinecie, że jakiś kosmetyk „schował się” przede mną.

Grosz do grosza

Teraz nawiążę do zupełnie innego zagadnienia, ale kiedy tylko mogę, poruszam ten temat. Chodzi o wyrzucanie kosmetyków. Kosmetyki, oczywiście jeżeli nam służą, należy zużywać do samego końca. Gdy je wyrzucamy, to tak jakbyśmy wyrzucali ciężko zarobione pieniądze, a pieniędzy nie należy wyrzucać, a jedynie rozsądnie wydawać. Gdy Klienci zaopatrują się u mnie w Gabinecie w preparaty kosmetyczne i cieszą się, że będę mieć nowy kosmetyk, to proszę, aby przed otwarciem tego zużyli poprzedni. Nie tylko żywności nie należy marnować.


Ewa Wasiak & Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź – Bałuty
ul. Srebrna 33
Tel. 601 891 506


2020-08-06T09:31:46+02:0005/08/2020|Kategorie: Porady kosmetyczne, Higiena w Gabinecie|
Przejdź do góry