Kosmetologia niewątpliwie jest dziedziną, która mieści w sobie same najlepsze elementy z innych specjalności: z medycyny – odpowiedzialność za pacjenta, z fizjoterapii – troskliwość, a z dietetyki i chemii – skuteczność.

We współczesnej kosmetyce profesjonalnej nowości pielęgnacyjne pojawiają się bardzo często. Muszą się pojawiać, bowiem życie nas nie oszczędza i co rusz stawia przed nami trudne wyzwania. Nie służą one naszej skórze, na której od razu widać nadmiar obowiązków zawodowych czy rodzinnych. Stres, zmęczenie, przepracowanie od razu zostawiają ślad na naszej cerze.

Powiedzenie „Unikaj stresu, bo złość piękności szkodzi” jest bardzo trafne, ale czy da się je zastosować w praktyce? Raczej wątpię. Dlaczego tak uważam? Bo nie da się unikać stresu. Pamiętajmy o tym, że mimo wszystko negatywne emocje są potrzebne i pomagają w samorozwoju. Warto zatem traktować je jako wyzwania i stawiać im czoła…

Drobne kroki i wspaniała nagroda 

Każdy z nas ma zapisaną wrażliwość i delikatność skóry w genach. Ale uwrażliwić można przecież każdy rodzaj cery: tłustą, naczyniową czy mieszaną. Dużo zależy od nas samych. Kiedy skóra zostaje narażona na kontakt z wieloma szkodliwymi czynnikami, staje się kapryśna, osłabia się jej płaszcz lipidowy, który nie może pełnić swych funkcji ochronnych.

Bardzo często mylimy wrażliwość skóry z reakcjami alergicznymi. A są to przecież dwa różne zagadnienia. Pojawienie się uczulenia jest odpowiedzią układu odpornościowego na konkretny alergen i pojawia się zawsze po kontakcie z nim. Natomiast w przypadku skóry wrażliwej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Nigdy nie wiadomo, jak taka skóra zareaguje – raz gwałtownie, a następnym razem łagodnie. Wszystko jest uzależnione od jej kondycji w danej sytuacji.

Charakterystyczne dla skóry nadwrażliwej są rozszerzone naczynia krwionośne, stan zapalny atopowy lub łojotokowy, a także trądzik różowaty. Nie jest to nic przyjemnego, to bardzo trudne zagadnienia pielęgnacyjne. Na pewne sytuacje nie mamy wpływu, rodzimy się bowiem z pewnymi predyspozycjami. Ale na pocieszenie jest jedno „ale”. Otóż to my decydujemy o swoich działaniach.

Chronić i koić = zabezpieczać 

Cerę wrażliwą należy chronić i koić, a alergiczną nie tylko chronić, ale dodatkowo zabezpieczać przed kontaktem z alergenami. Trzeba o tym pamiętać, podejmując konkretne działania pielęgnacyjne. Dla mnie najważniejsza jest edukacja moich Klientów. Zawsze im powtarzam, żeby wybierając kosmetyki do pielęgnacji domowej, kierowali się w stronę kosmetyków z linii do cery wrażliwej. Bardzo dobrym nawykiem jest testowanie preparatów przed ich zakupieniem. Wystarczy poprosić mnie o próbki!

Potęga zapisywania

Drugim niezwykle ważnym nawykiem powinno być prowadzenie „pamiętnika pielęgnacyjnego”, gdzie można zapisywać nazwy kosmetyków, ich składniki aktywne i tym samym oceniać, co nam służy, a co nie. Pamięć ludzka bywa zawodna. Serio!

Warto także pokusić się o stworzenie listy najważniejszych problemów swojej cery. Zaczynamy od tych, które pojawiają się każdego dnia, następnie wymieniamy te cykliczne (np. przed miesiączką) oraz sezonowe, np. po upalnych wakacyjnych dniach, plażowaniu, ekspozycji na słońce czy po mroźnej zimie. Należałoby także oczywiście uwzględnić atuty swojej cery i to, co nas w niej cieszy. Z tak przygotowanym „pamiętnikiem pielęgnacyjnym” zapraszam do mojego Gabinetu. Podczas spotkania opowiesz mi, które problemy najbardziej Ci dokuczają i dlaczego. Wspólnie ustalimy strategię „walki” z nimi.

Nasza skóra jest doskonała (obiektywnie), nawet wtedy, gdy uważamy, że tak nie jest (to subiektywna ocena każdego z nas). Z jednej strony pełni funkcję ubrania: utrzymuje stałą temperaturę ciała i chroni nas przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, zaś z drugiej – jest jak żywy organizm: oddycha i się zmienia.

Siła pielęgnacji kosmetycznej

Od lat powtarzam moim Klientom, że skład kosmetyków jest niezwykle ważny: im mniej składników aktywnych w kremie, tym lepiej. Pamiętajmy też o tym, że krem do wszystkiego tak naprawdę jest do niczego. Preparaty kosmetyczne działają skutecznie tylko wtedy, gdy są dobrane idealnie do konkretnego problemu. Kosmetyki powinny zachwycać skórę. Oczywiście podstawą jest systematyczne nawilżanie i dostarczanie odpowiednich lipidów. Rozważnie należy podchodzić do wygładzania skóry wrażliwej. Polecam peelingi enzymatyczne, ale korzystać z nich należy raczej rzadko i tylko wtedy, gdy skóra nie jest podrażniona.

Jakie kosmetyki polecam do skór wrażliwych? Najważniejsze, aby odbudowywały płaszcz lipidowy, chroniły naczynia krwionośne, koiły skórę i zmniejszały zaczerwienienia.

Zwyczajnie & niezwyczajnie

Wiem, że zabrzmi to banalnie, a skóra wrażliwa wymaga niezwyczajnej pielęgnacji. Oczywiście są to jedynie podstawowe wskazania pielęgnacyjne, które należy odpowiednio rozwinąć i dostosować do indywidualnych potrzeb swojej cery. Pielęgnacja domowa musi być niczym koronkowa serweta. Misternie utkana z prób, błędów i sukcesów kosmetycznych. Najlepiej byłoby, aby były zawarte w niej same powodzenia, ale każdy z nas wie, że życie nie zawsze bywa różowe.

Zawsze powtarzam, że moje porady blogowe są niejednoznaczne. Celowo tak robię. Nie mogę zamieszczać konkretnych porad, ponieważ nie adresuję ich do indywidualnej osoby. Wskazówki te mają jedynie pomagać w znalezieniu sposobu na rozwiązanie problemu skóry. Abym mogła podać bardziej szczegółowe porady, muszę zobaczyć Twoją skórę. Tak już mam. Lekiem „pierwszego ratunku” jest wizyta w profesjonalnym Gabinecie Kosmetycznym. Mówiąc „profesjonalnym”, mam na myśli taki, w którym są prawidłowo rozpoznawane i efektywnie zaspokajane potrzeby skóry. Póki co… dzwońcie i pokazujcie mi swoje cery.


Ewy Wasiak Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506


2021-07-27T12:01:11+02:0025/07/2021|Kategorie: Pielęgnacja kosmetyczna|
Przejdź do góry