Skuteczność gabinetowego zabiegu pielęgnacyjnego zależy przede wszystkim, od zastosowanych profesjonalnych działań kosmetycznych, uwzględniających indywidualne wymagania skóry i cery. Muszą być one dobrane na miarę potrzeb, niczym idealnie skrojona jedwabna sukienka.
Dlatego komponując każdy zabieg kosmetyczny kieruję się potrzebami skóry i cery. Celowo użyłam słowa komponując, ponieważ każdy zabieg kosmetyczny, to inna kompozycja, w której składniki aktywne przeplatają się ze sobą, uzupełniają i wykazują synergizm działania. Nie ma jednego, uniwesalnego zabiegu dla każdego rodzaju skóry. Jej grubość, karnacja, struktura i jakość kolagenu, skłonność do alergii oraz głębokość usytuowania naczyń krwionośnych – wszystko to różni nas od siebie i powoduje, że nabieramy indywidualnego charakteru. Pracuję na bazie tych różnic.
Przy wyborze zabiegu najważniejszą rolę spełnia: wywiad kosmetyczny i diagnoza stanu skóry. Diagnostyka skóry, to połowa kosmetycznego sukcesu, druga połowa, to fachowo skomponowany zabieg o udowodnionej skuteczności i perfekcyjnej tolerancji.Przed przystąpieniem do wykonywania zabiegu (jeżeli jest to pierwsza wizyta) zakładam kartę Klienta i zbieram wywiad kosmetyczny. W karcie znajdują się podstawowe, jednak niezbędne dla mnie informacje. Obowiązuje mnie oczywiście tajemnica zawodowa.
Karta Klienta zawiera: imię i nazwisko, pesel, koniecznie numer telefonu, informacje na temat dotychczasowej pielęgnacji domowej i gabinetowej oraz opis cery. Skórę opisuję przed zabiegiem, a następnie odnotowuję końcowe efekty zabiegowe. Często również przy kolejnych spotkaniach z Klientami zbieram informacje na temat poprzednio wykonywanych zabiegów i ich skuteczności. Dzięki temu mogę wyeliminować kompozycje zabiegowe, których skuteczność była mniejsza, a udoskonalać lub po prostu powtarzać zabiegi o sprawdzonej już skuteczności. W karcie odnotowuję również zalecenia dotyczące pielęgnacji domowej.
Z tymi informacjami przystępuję do diagnozowania cery. Cerę diagnozuję dermatoskopem, dzięki któremu mogę oglądać Twoją skórę na kolorowym ekranie LCD, w 50 – krotnym powiększeniu. Obraz skóry zapisuję na dysku komputera i dzięki temu mam bazę porównawczą, która jest niezwykle przydatna przy następnych zabiegach. Pomocna jest również lampa lupa. Sama, dodatkowo oceniam cerę na podstawie kilku swoich kryteriów: elastyczności, sprężystości i szorstkości skóry (nawilżenie), stanu czystości (zaskórniki), rozszerzonych porów, ilości i głębokości zmarszczek oraz kondycji ścian naczyń krwionośnych. Oceniam, czy cechy charakterystyczne danej skóry mieszczą się w granicach normy. Aby przywrócić piękno i zdrowie Twojej skórze muszę ją poznać.
Współcześnie Klienci bardzo często poszukują w sieci informacji pielęgnacyjnych na własną rękę. Jednak uleganie modzie, zakupom grupowym i niekontrolowanym eksfoliacjom, wykonywanym w warunkach domowych kwasami owocowymi o bardzo wysokich stężeniach, to niesłychanie szkodliwe działania nie mające nic wspólnego z prawdziwą kosmetyką. Zabieg kosmetyczny musi być dobrany i wykonywany z poszanowaniem potrzeb skóry i ogromną wiedzą kosmetyczną.
Zabiegi kosmetyczne wykonywane w niewłaściwy sposób lub preparatami kosmetycznymi o zbyt silnym działaniu złuszczającym, nierzetelne informacje kosmetyczne i wskazówki pielęgnacyjne mogą wyrządzić tyle samo szkody, co pożytku.
Wiedza zdobyta w sieci od kosmetyczki Google jest ogólnikowa, a porady pielęgnacyjne niekoniecznie dobrane na miarę zaistniałego problemu. Nie zastąpią bezpośredniego spotkania z kosmetyczką i zaleconych przez nią działań pielęgnacyjnych wynikających z profesjonalnie postawionej diagnozy dla konkretnej cery i skóry. Informacje zdobyte w internecie mogą być dla Ciebie cenne, jednak ostatnie słowo w danej dziedzinie powinno należeć do profesjonalisty.