Kiedy czyścić twarz?Niekiedy brakuje mi nietuzinkowych pomysłów i tematów na kolejne teksty. Napisałam już bowiem bardzo dużo artykułów o oczyszczaniu twarzy, o zbawiennym wpływie nawilżania, kwasach owocowych, pielęgnacji cery wrażliwej, pielęgnacji skóry suchej, tłustej, trądzikowej…

Wystarczy wejść na blog w ,,Kategorie” i zobaczyć, jakie to zagłębie wiedzy – spisanej, skatalogowanej i przeznaczonej do czytania dla Was, Kochani. Moim głównym celem jest poruszanie ważnych kwestii pielęgnacyjnych, ale również sięganie po nowe zagadnienia. Mnóstwo energii poświęcam prowadzeniu bloga, który jest swoistym ,,pamiętnikiem” kosmetycznym.

Jednak ostatnio zdałam sobie sprawę z tego, iż wiele osób zadaje mi pytanie, jak często lub co jaki czas należy wykonywać zabieg oczyszczający. Skoro ludzie zadają takie pytania, to znaczy, że nie wiedzą, co jest wyznacznikiem zanieczyszczenia skóry. Ja zaś z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że mam znakomity temat na kolejny artykuł :-)

Kiedy należy oczyszczać twarz?

Na pytanie: kiedy oczyszczać twarz? po prostu odpowiadam, że wtedy, gdy jest zanieczyszczona. Wiem, że nie jest to rewolucyjna odpowiedź i może wydawać się banalna, ale takie podejście do tego zagadnienia jest bardzo racjonalne i praktyczne, a może również kluczowe w pielęgnacji skóry.

Na początku warto uzmysłowić sobie, że skóra nie jest niewymagającą zewnętrzną powłoką, ale żywym, niebywale pracowitym organem, który samoistnie regeneruje się przez cały czas. Młode komórki usytuowane w głębi skóry wędrując ku górze, wypychają stare do warstwy rogowej naskórka. Jednak wraz z prowadzonym trybem życia, wiekiem, stresem czy skłonnościami cery proces cyklicznej regeneracji skóry ulega spowolnieniu, a ona sama bardzo często potrzebuje kosmetycznego wsparcia pod postacią zabiegu oczyszczającego, wykonywanego z częstotliwością dobraną na miarę jej potrzeb.

Każda skóra jest inna i ma odmienne potrzeby pielęgnacyjne, dlatego moja odpowiedź nie może być jednoznaczna. Cera tłusta potrzebuje systematycznej pielęgnacji oczyszczającej, wykonywanej choćby co miesiąc. Natomiast cera naczyniowa czy przesuszona może być oczyszczana rzadziej. To nie jedyne różnice, ponieważ rozbieżności pojawią się również na poziomie metodyki zabiegowej.

Pierwsza cera będzie potrzebowała zabiegu oczyszczającego, który rozprawi się z zaskórnikami, rozszerzonymi porami, stanami zapalnymi czy lepkością. Będzie to z pewnością kompozycja ,,wysuszająca” – regulująca funkcje wydzielania gruczołów łojowych, łagodząca, regulująca florę bakteryjną naskórka – uwalniająca go od bakterii i zaskórników, zwężająca pory.

Cera naczyniowa, jeżeli zakwalifikuje się do czyszczenia, będzie potrzebowała delikatnej kompozycji odświeżającej, a zarazem przywracającej jej funkcje obronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, redukującej uczucie gorąca, zmniejszającej zaczerwienienia i przywracającej jej naturalny koloryt, chroniącej ją przed zmianami temperatury, łagodzącej nadwrażliwość. To oczywiście hipotetyczne rozważania. Po dokładną odpowiedź zapraszam do Gabinetu :-)

Oczyszczanie może być zabiegiem na start pielęgnacyjny, ale również cennym ogniwem w rewitalizacji skóry. 

Zdarzyło mi się kiedyś, że pewna Klientka, która nieczęsto odwiedzała mnie w Gabinecie, wyraziła swoje zdziwienie, gdy po zdiagnozowaniu cery zaproponowałam Jej zabieg oczyszczający. Ona chciała już wejść na inny poziom pielęgnacyjny, np. w świat zabiegów nawilżających czy regenerujących. Wspomnę, że oczyszczanie to co prawda zabieg o bardzo szerokim indeksie terapeutycznym, który rozwiązuje wiele problemów pielęgnacyjnych, ale jednak jest to kompozycja pielęgnacyjna o zadaniu ultra – regulującym, antybakteryjnym, łagodzącym, neutralizującym błyszczenie, odświeżającym skórę.

Klientka ta miała cerę ze słonością do błyszczenia się i nadmiernego wydzielania sebum, powstawania podrażnień, stanów zapalnych i zaskórników, a do tego wszystkiego zaglądała do Gabintu trzy razy w roku: wiosną, przed urlopem i w grudniu. Dlatego też po wzięciu skóry pod lupę i rzetelnej analizie jej potrzeb wyszło na to, że NAJskuteczniejszą terapią będzie zabieg oczyszczający. Zabieg, który ustabilizuje florę mikrobiologiczną, ureguluje wydzielanie sebum, zwęży pory, doprowadzi skórę do świeżości, ale mając na uwadze sugestie Klientki, również zregeneruje skórę :-)

Jeżeli po wykonaniu zabiegu oczyszczającego osoba z cerą, jaką wyżej opisałam, odwiedzi mnie dopiero po trzech – czterech miesiącach, to występuje duuuże prawdopodobieństwo, że kompozycją pielęgnacyjną, którą będę mogła z czystym sumieniem jej zaproponować, będzie znowu właśnie zabieg oczyszczający.

Czy to błąd pielęgnacyjny? Nie uważam tego za błąd.  Dążę co prawda do tego, aby Klienci przychodzili do mnie na nawilżanie czy odżywianie skóry i aby nie tracili potencjału wcześniej wykonanego oczyszczania cery, ale z drugiej strony uczę Klientów, jak mają pielęgnować skórę po profesjonalnym oczyszczeniu w domu, aby osiągnęli długotrwałą i dającą zadowolenie poprawę w jej wyglądzie.

Jak często można oczyszczać twarz?

Gdy jestem pytana, jak często można oczyszczać twarz, odpowiadam, że częstotliwość wykonywania zabiegu wynika bezpośrednio z indywidualnych potrzeb cery, a na zabieg kwalifikuję Klientów dopiero po wykonaniu rzetelnej kosmetycznej diagnozy skóry.

Ogólnie mówiąc, cerę powinno się oczyszczać gdy staje się ziemista, szara, pozbawiona blasku, mało chłonna – uśpiona, podrażniona, ale również wtedy, gdy pojawiają się zaskórniki i stany zapalne. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie niepokojące objawy, to z pewnością jest to właściwy czas, aby umówić się do kosmetyczki na zabieg oczyszczający, który pomoże skórze szybko i sprawnie pozbyć się martwych komórek zalegających na powierzchni naskórka, odzyskać świeżość, równowagę, witalną energię, przyswajalność, zdrowy kolor, komfort :-)

Czy oczyszczanie cery może spowodować częstsze jej zanieczyszczanie? 

Jeżeli Twoja skóra potrzebuje oczyszczenia, nie martw się tym, że jeżeli ją profesjonalnie oczyścisz, to spowodujesz szybsze jej zanieczyszczanie, tylko umów się do kosmetyczki. Gdy obcinasz włosy, nie martwisz się, że teraz już nigdy nie zapanujesz nad ich długością. Obcinasz paznokcie, gdy jest taka potrzeba i już.

Cerę również oczyszczaj, gdy zauważysz, że jest mniej chłonna, szara, lepka, pozbawiona blasku. Na koniec mogę dodać, że rosnące włosy, paznokcie, zanieczyszczająca się cera jest oznaką, że póki co żyjemy ;-)

_________________________

Zapraszam serdecznie do Gabinetu oraz do lektury artykułów o oczyszczaniu twarzy, skuteczności zabiegu oczyszczającego, jego potencjale pielęgnacyjnym i możliwościach terapeutycznych, które skatalogowane czekają na Was na blogu.

Pozdrawiam serdecznie :-)

 



Wpadnij do mnie na oczyszczanie twarzy :-)
Gabinet Kosmetyczny Ewy Wasiak
Łódź Bałuty ul. Srebrna 33
Tel. 601 891 506 Warto :-)


Przejdź do góry