Gdy diagnozuję cerę, zawsze zastanawiam się, jaki zabieg zaproponować i wykonać. Moje kosmetyczne medytacje dotyczą zarówno cer, z którymi jestem ,,za pan brat”, jaki i tych z którymi chcę się zaprzyjaźnić :-) Dobór zabiegu kosmetycznego, który idealnie wpasowuje się w potrzeby skóry, to duże wyzwanie, ale również podstawa udanej terapii.

Kompozycją, która stanowi gruntowne ,,porządki” przed działaniami ukierunkowanymi na skuteczną eliminację zaburzeń cery, stanowi bez wątpienia manualne oczyszczanie twarzy. Może być jedynym, podstawowym i według mnie kluczowym elementem uzdrawiania cery.

Były taki czas, gdy do kosmetyki wkroczyła aparatura. Zachwyt maszynerią spowodował, że wiele osób uznało, że wykonywanie oczyszczania tradycyjną metodą jest niezgodne z duchem epoki. Muszę się przyznać, że nawet przez sekundę nie wątpiłam, że oczyszczanie manualne twarzy prędzej czy pózniej odzyska sympatię profesjonalistów oraz Klientów. Byłam głęboko przekonana o tym, że będzie kroczyć w jednym rzędzie z zabiegami najnowszej generacji

Pisałam już o tym, że Redakcja LNE zaprosiła znamienitych ekspertów do dyskusji na temat oczyszczania twarzy. Ten zaszczyt spotkał również mnie. W listopadowo – grudniowym numerze czasopisma prowadziliśmy metodyczną debatę na temat zabiegu, którą rozpoczęliśmy od pytania: dlaczego oczyszczanie? Poprzez zalety oczyszczania, wskazania i przeciwwskazania, powikłania, kontrowersje i zastrzeżenia, alternatywne rozwiązania, analizę oczyszczania ,,krok po kroku” dotarliśmy do zaleceń pozabiegowych.

Po co manualne oczyszczanie  twarzy?

,, Manualne oczyszczanie skóry to popularny zabieg dla cer mieszanych, łojotokowych, z trądzikiem młodzieńczym czy łojotokowym zapaleniem skóry. Jego celem jest usunięcie zamkniętych i otwartych zaskórników. Obie te formy powstają z substancji tłustych (sebum), fragmentów zrogowaciałego naskórka oraz zanieczyszczeń, które uwięzione zostają pod powierzchnią naskórka. W przypadku zaskórników otwartych ich zawartość wydostaje się na zewnątrz porów skóry i jest narażona na działanie powietrza. Wtedy na skutek oksydacji zaskórnik staje się czarny.

W przypadku zaskórników zamkniętych materiał wypełniający por nie wydostaje się na zewnątrz, a więc nie jest narażony na utlenienie i zmianę koloru – dlatego właśnie pozostaje biały.

Ekstrakcja zamkniętych i otwartych zaskórników sprawia, że cera wygląda świeżo, a często dzięki temu młodziej. Oczyszczone pory nie są ,,rozpychane” przez gromadzące się w nich zanieczyszczenia, więc nie ulegają dalszemu rozszerzaniu. ”

Zalety oczyszczania manualnego. 

Hanna Dolecka, kosmetolog z trzydziestoletnią praktyką zawodową, podkreśla, że tego rodzaju zabieg trudno jest zastąpić innym:

  • ,, Problemowe cery z dużą ilością zaskórników zdecydowanie wymagają pozbycia się zastojów w gruczołach łojowych, które są siedliskiem bakterii. Szczególnie ważne jest to w przypadku początkowych trądzików młodzieńczych. W długo nieoczyszczonej skórze nawet po usunięciu zmian pozostają rozszerzone pory i ubytki. Im szybciej usuniemy zaskórniki, tym szybciej nastąpi regeneracja epidermy. Z moich spostrzeżeń i rozmów z początkującymi koleżankami wynika, że na wielu uczelniach nie uczy się manualnego oczyszczania – mówi się, że to przeżytek, że grozi zakażeniu grzybami i bakteriami, np. gronkowcem złocistym. Moim zdaniem, pracując w  warunkach  nienagannej higieny, nie stworzymy takiego zagrożenia.”

Podobnego zdania jest Agnieszka Gomolińska, konsultant medyczny Face & Body Institute w Krakowie:

  • ,, Z mojego doświadczenia wynika, że żaden zabieg kwasowy czy z użyciem peelingu kawitacyjnego nie oczyści zablokowanych porów skóry. Zebrana w zaskórniku treść jest tak zbita i umiejscowiona na takiej głębokości, że musiałybyśmy po zastosowaniu peelingu użyć silnego detergentu, aby rozrzedzić wydzielinę. Właśnie dlatego wykonuję oczyszczanie, które potem uzupełniam zabiegami regenerującymi pracę gruczołów łojowych, zwężającymi pory, minimalizującymi blizny i przebarwienia. W idealnej sytuacji oczyszczania dokonujemy jednorazowo, a potem zaczynamy restrukturyzować skórę. Często jednak za pierwszym razem to się nie udaje, bo nawet po bardzo wnikliwej analizie problemów skóry nie zawsze trafimy z terapią. Wówczas po jakimś czasie oczyszczanie trzeba powtórzyć.”

Kiedy oczyszczać manualnie twarz?

Tym razem ja zajęłam stanowisko w tej ważnej sprawie ;-)

  • ,,Podstawową oznaką zanieczyszczenia cery jest pojawienie się zaskórników. Zaskórniki dość łatwo ulegają nadkażeniom przez bakterie, powodując powstawanie wykwitów. Kolejnym objawem zanieczyszczenia jest brak chłonności skóry. Po oczyszczeniu Klienci mówią, że ich skóra stała się chłonna jak gąbka. Cera uwolniona od zanieczyszczeń łatwiej absorbuje wilgoć, witaminy i składniki odżywcze.Oczyszczanie likwiduje bądź ogranicza błyszczenie skóry, zwęża pory, zmniejsza problemy tłustej cery, związane w wydzielaniem sebum, uwalnia skórę od wywołujących podrażnienia bakterii. Dzięki oczyszczającej sile zabiegu nadprodukcja sebum zostaje ustabilizowana, pory skórne zwężone, a twarz wygląda zdecydowanie zdrowiej i bardziej promiennie”.

Oczyszczanie manualne twarzy okiem doświadczonego lekarza dermatologa.

Doktor Artur Markowski jest specjalistą dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej, znakomitym praktykiem i dydaktykiem, autorem licznych publikacji, inicjatorem i opiekunem merytorycznym Collegium Cosmeticum. Jego stanowisko w sprawie oczyszczania manualnego twarzy, jestem niczym miód na moje serce:

  • ,, Często rekomenduję moim pacjentom poddanie się zabiegowi manualnego oczyszczania twarzy. Uważam, że w wielu przypadkach nie ma równie skutecznego sposobu pozbycia się licznych, głębokich zanieczyszczeń, a postępujące zmiany cywilizacyjne sprawiają, że tego rodzaju zmiany skórne dotyczą i będą dotyczyć coraz większej części populacji. Przy prawidłowej kwalifikacji do zabiegu, odpowiedniej technice i higienie pracy jest to zabieg bezpieczny i przynoszący dobre rezultaty.

    Kontrowersje wokół oczyszczania twarzy wzięły się z przekonania, że wszystkie problemy skóry najlepiej jest rozwiązać wyłącznie za pomocą leków i innych preparatów zalecanych przez dermatologa. Obecnie ta koncepcja jest w odwrocie. Ścisła współpraca lekarza z kosmetologiem pozwala wybrać najlepszą dla danego pacjenta metodę oczyszczania i opracować optymalny plan terapii, w którym warto uwzględnić zabiegi kosmetyczne – zarówno manualne, jak i aparaturowe. Ilość i częstotliwość zabiegów manualnego oczyszczania musi być zawsze indywidualnie dobrana do stanu skóry”.

 

W części pierwszej artykułu chciałabym zapoznać Was ze wskazaniami z zaletami oczyszczania. W części drugiej, którą już przygotowuję, zamieszczę czynności zabiegowe i przeciwwskazania.


Oczyszczanie jest jednym z elementów terapii skóry.
To swoiste ,,porządki” przed działaniami ukierunkowanymi
na trwałą eliminację zaburzeń.  

 

Wpadnij do Kosmetyczki Roku na oczyszczanie twarzy
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty ul Srebrna 33
Tel. 601 891 506 

 

2017-03-13T15:26:15+01:0028/02/2017|Kategorie: Oczyszczanie cery|
Przejdź do góry