Prawie cali jesteśmy z wody ;-)
Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, żeby jej w nas nie zabrakło. Niedostateczna ilość wody ma wpływ na kondycję skóry. Niewłaściwie nawilżana staje się cienka i jest bardziej podatna na procesy starzenia. Na kwestię uzupełniania ilości wody w organizmie trzeba spojrzeć holistycznie, czyli kompleksowo.
Jesteśmy zbudowani w 60 – 70% z wody. W środowisku wodnym zachodzi większość fizjologicznych procesów życiowych, tj. wchłanianie, trawienie czy transport składników do komórek. Dlatego wody nie może zabraknąć dla prawidłowego przebiegu przemian fizjologicznych i reakcje biochemicznych. Niewielki deficyt wody w organizmie jest ogromnym stresem komórkowym, prowadzi do zakłócenia procesów odnowy tkankowej i rozregulowania systemów ochronnych naskórka. Niewystarczająca ilość nawilżenia odbija się na kondycji skóry – skóra skąpo nawilgocona staje się cienka, podatna na starzenie z pojawiającymi się zmarszczkami.
Zapraszam do lektury pięciu artykułów, w których szerzej omawiam witalne potrzeby skóry i właściwe działania nawilżające:
W artykule, pt. Nawilżanie – najważniejsza misja współczesnej kosmetyki, zgrupowałam najistotniejsze informacje i wskazówki kosmetyczne na temat konsekwentnego i skutecznego nawilżania skóry, jego znaczenie dla zdrowia i urody skóry w perspektywie całorocznej akcji pielęgnacyjnej. Jesteśmy częścią przyrody i – tak jak ona – podlegamy bezustannym zmianom środowiska zewnętrznego, które ma olbrzymi wpływ na stan zdrowia i wygląd naszej skóry. Stąd konieczność przeciwdziałania ujemnym skutkom pór roku na kondycję skóry. Latem – chrońmy ją przed wysuszającymi promieniami UV, suchym powietrzem w klimatyzowanych pomieszczeniach, kąpielami w słonej wodzie i wiatrem. Zimą i jesienią – zabezpieczajmy ją przed wahaniami termicznymi – chłodem, mrozem, wiatrem na zewnątrz i upałem w pomieszczeniach. W ramach wielkiego kosmetycznego wiosennego sprzątania, przygotujmy skórę do letnich kąpieli słonecznych. Jesienią, zadbajmy o jej właściwe nawilżenie, gdyż pozbawiona wilgoci i obciążona zanieczyszczeniami nie poradzi sobie w tej sezonowej grze w ciepło – zimno :-). Jesienią, zimą wiosną i latem, uwalniajmy skórę od niedoskonałości – poprzez oczyszczanie skóry i nawilżajmy, gdy chce pić ;-)
Pielęgnacja cery suchej – spragnionej :-) – to mój ulubiony cykl artykułów z poradami kosmetycznymi. Akceptuję konieczność uświadamiania sobie jakim dobrodziejstwem i ratunkiem dla skóry jest jej systematyczne nawilżanie i zabezpieczenie przed utratą wilgoci. Zgodnie z prawami fizyki, woda z powierzchni skóry błyskawicznie odparowuje. Na skórze pozostają jedynie lipidy. Dlatego moim ulubionym duetem kosmetycznym jest krem nawilżający i krem pielęgnacyjny (z lipidami takimi jak ceramidy, oleje roślinne, cholesterol, kwasy tłuszczowe, woski). Nakładane kolejno aktywne składniki preparatów wbudowują się w płaszcz hydrolipidowy naskórka i uzupełniają jego brakujące elementy. Skóra z uzupełnionymi elementami cementu międzykomórkowego jest idealnie uszczelniona przed ucieczką wody z powierzchni naskórka. Im szczelniejszy płaszcz hydrolipidowy PTS, tym więcej wody pozostaje w skórze.
Pielęgnacja cery suchej – spragnionej :-) Część 1
Pielęgnacja cery suchej – spragnionej :-) Część 2
Pielęgnacja cery suchej – spragnionej :-) Część 3
Kluczowe cele nawilżania skóry w domu i Gabinecie Kosmetycznym. W tekście znajdziecie wiele wskazówek dotyczących nawilżających działań pielęgnacyjnych. Niezależnie od indywidualnych potrzeb skóry, każdy rodzaj cery potrzebuje nawilżenia. Każdego dnia z powierzchni naskórka odparowuje ok. 300ml wody! Oczywiście ten niedobór jest uzupełniany z głębszych warstw skóry, gdzie znajduje się swoisty rezerwuar wilgoci. Jednak, gdy zapasy są systematycznie eksploatowane, skóra staje się szorstka jak gąbka, traci sprężystość, świetlistość, zdrowy kolor a w ekstremalnych warunkach może nawet pękać. Już 3% spadek nawilżenia naskórka odbija się niekorzystnie na wyglądzie i kondycji skóry. Profesjonalne nawilżanie skóry w Gabinecie Kosmetycznym i systematyczne uzupełnianie wilgoci domu, wzmacnia płaszcz hydrolipidowy, który chroni organizm przed agresywnymi czynnikami środowiskowymi, wiatrem, mrozem, zmianami temperatur, słońcem, a także bakteriami, które uwielbiają atakować odwodnioną, bezbronną skórę.
Woda – źródło zdrowia i urody, najtańszy kosmetyk – część 1. Artykuł jest hymnem pochwalnym ;-) na temat dobroczynnego oddziaływania wody na skórę i organizm człowieka. Należy jednak pamiętać, że zbyt długi kontakt z wodą jeszcze bardziej wysusza skórę. Woda zmywa część warstwy ochronnej naskórka i parując zabiera z niego wodę. Dlatego po dłuższej kąpieli, skóra potrzebuje balsamu nawilżająco – natłuszczającego, czyli porcji wilgoci wraz z powłoką lipidową utrudniającą naskórkową utratę wody TEWL. Nawilżanie skóry, następnie zabezpieczanie jej drugim kremem przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jest logiczną konsekwencją budowy naskórka. W ten sposób, za sprawą płaszcza hydrolipidowego, naskórek chroniony jest skutecznie przed utratą wilgoci. Natura jest genialna i wie co dobre.
Skuteczne nawilżanie skóry – najważniejsza misja kosmetyki. Jest to artykuł dla osób lubiących króciutkie informacje, w tekście wypunktowałam wszystkie zalety nawilżania. Ostatnimi czasy, kilkakrotnie spotkałam się z opinią, że komuś zaszkodził krem nawilżający i że jego skóra jest piękniejsza bez nawilżania. To błędna teoria. Używanie kremu nawilżającego jest podstawową czynnością kosmetyczną. Tu nie chodzi o mój prywatny pogląd, ale o fizjologię skóry i sposób dostarczania wody do komórek naskórka. Wody potrzebują zresztą nie tylko komórki skóry, ale i serca, wątroby, płuc. Bez wody nie ma życia komórkowego. Nie nawilżanie szkodzi skórze, tylko źle dobrany krem nawilżający. Każda skóra jest inna i każda potrzebuje skrupulatnie dobranego kosmetyku. Rezygnowanie z nawilżenia z powodu niezbyt fortunnie dobranego kosmetyku, to wylewanie dziecka z kąpielą. Jeżeli nie odpowiada nam zakupiona pasta do zębów, nie rezygnujemy z higieny jamy ustnej, tylko wymieniamy pastę. Jeżeli cisną nas nowe buty, nie zaczynamy chodzić boso, tylko wymieniamy obuwie na wygodne. Tak samo powinno być z kosmetykami. Każdy kosmetyk, w tym również krem nawilżający powinien być dobrany na miarę potrzeb skóry. Nienależycie nawilżana, skóra drastycznie upomni się o swoje prawa. By tak ekstremalna pielęgnacja nie zakończyła się – niestety – porażką, musimy ze zrozumieniem – i akceptacją – podchodzić do potrzeb swojej skóry.
Nawilżanie skóry to temat rzeka.
Zapraszam do lektury artykułów i mojego Salonu Kosmetycznego
mieszczącego się w Łodzi na Srebrnej 33