Wrażliwość skóry jest ogólną cechą Polaków. Wiele osób cierpi z powodu nietolerancji kosmetyków. W sytuacji, gdy skóra jest przesuszona i zaczerwieniona, trudno sprostać jej wymaganiom pielęgnacyjnym.
Zapraszam do lektury tekstu, na który składają się porady kosmetyczne dotyczące skutecznej pielęgnacji. To kolaż wskazówek – wybranych i zmodyfikowanych – z poprzednich artykułów:
- Trafne dobranie kremu nie jest łatwe. Aby wybrać właściwy, trzeba idealnie znać potrzeby pielęgnacyjne skóry, jej problemy i atuty, ale również skład kosmetyków, działanie, termin ważności czy okres ich trwałości po otwarciu. Należy zwracać uwagę na terminy ważności kosmetyków i nie używać nigdy tych, które już je przekroczyły. Są wtedy bardzo szkodliwe!!!
- Uważam, że aby poprawnie dobrać preparat kosmetyczny sama wiedza na temat ulubionego zapachu i rodzaju cery, to zdecydowanie za mało. We współczesnym świecie obowiązuje wąska specjalizacja.
- Ustawa o kosmetykach z 30 marca 2001 roku reguluje, co musi pojawić się na opakowaniu preparatu kosmetycznego. Do długiej listy obowiązkowych oznaczeń producenci dołączają własne, firmowe informacje. Są one niezwykle pomocne przy wyborze kosmetyków. Aby dobrać krem, odżywkę czy maseczkę, trzeba o niej wiedzieć jak najwięcej.
- Na ulotkach dołączonych do kosmetyków roi się od różnych terminów. W poniższym artykule wyjaśniam co oznaczają „trudne słowa” w ulotkach kosmetycznych: utrata gęstości i jędrności skóry, zmniejszenie elastyczności, zanik naskórka, podwyższony wskaźnik TEWL, podwyższony poziom pH, spadek nawilżenia, kwas hialuronowy, bioflawonoidy i komórki macierzyste
- Do niedawna uważałam, że cera naczyniowa stanowi największy problem kosmetyczny, z jakim trafiają do mojego Gabinetu Kosmetycznego Klienci. Teraz jednak uważam, że skóra odwodniona lub niewystarczająco nawilżona, jest najistotniejszym problemem współczesnej kosmetyki
- Ostatnio, spotkałam się z negatywnym stanowiskiem osoby, która postanowiła zrezygnować z nawilżania cery, ponieważ zaszkodził jej krem nawilżający. To wylewanie dziecka z kąpielą… z powodu niezbyt fortunnie dobranego kosmetyku. Nie rezygnujemy przecież z obuwia z powodu niewygodnej pary butów, z higieny jamy ustnej z powodu kiepskiej pasty zębów, z mycia włosów w efekcie niewłaściwego szamponu czy z jedzenia po przebytym zatruciu pokarmowym ;-) Każda skóra jest inna i każda potrzebuje skrupulatnie dobranego kosmetyku. Jedynym działaniem, na które nie ma wpływu rodzaj cery, jest nawilżanie. Wody potrzebują komórki serca, wątroby, płuc, ale i skóry. Bez wody nie ma życia komórkowego.
- Gdy już dobierzemy FANTASTYCZNE dla naszej skóry kosmetyki, trzeba po nie systematycznie sięgać ;-) Bardzo często Klientki mówią, że trafnie dobrały i kupiły kosmetyki, tylko że nagminnie zapominają je stosować….. Tymczasem, tylko trzymanie się codziennej rutyny (demakijaż, tonizacja, nawilżanie, odżywienie cery) i przestrzeganie wszystkich etapów pielęgnacyjnych doprowadzi Cię – w efekcie – do uzyskania właściwych rezultatów kosmetycznych i ogromnej satysfakcji. A długotrwała poprawa stanu skóry przyjdzie sama
- Zdarza się, że skóra grymasi gdyż jest zbyt skąpo zasilana. Traktowana po macoszemu, buntuje się przykrym uczuciem ściągnięcia i kłucia. Dlatego kremy należy nakładać zawsze wtedy, gdy skóra tego potrzebuje. Skóra sucha i bardzo sucha cera, z dysfunkcją produkcji lipidów, wymaga systematycznego nawilżania i natłuszczania. Dlatego kremy pielęgnacyjne stosuj rano i wieczorem, ale również w ciągu dnia, gdy skóra jest ściągnięta i napięta. Dla cery suchej, przerwa bez kosmetyków pomiędzy poranną ą wieczorową pielęgnacją jest za długa.
Zapraszam do lektury artykułów – S.O.S dla cery suchej:
- Należy zrobić porządek w kosmetykach i zostawić w łazience tylko te, które są niezbędne. Bałagan w łazience obciąża materialne i psychologiczne, nie pozwala w pełni korzystać z tego, co posiada prawdziwą wartość kosmetyczną. Nie chodzi tu o marki i miejsce w rankingu firm kosmetycznych. Istotną kwestią jest tylko to, czy dany krem nawilża, uszczelnia ściany naczyń, odżywia…
- Osobną kwestią jest post od kosmetyków na czas wakacji czy wyjazdów służbowych. Jeżeli jesteś często w rozjazdach, skompletuj kosmetyki w jednej kosmetyczce, którą szybko przepakujesz w razie potrzeby. Kosmetyki, kremy, balsamy – tak jak przybory toaletowe czy lekarstwa – należą do najważniejszych rzeczy, o których powinno się zawsze pamiętać. Nie warto tracić cennego czasu na szukanie i kupowanie ich na miejscu, w dodatku nie wiadomo czy będą nam odpowiadały. Skóra lubi trwałe związki, nagła zmiana kosmetyków może jej zaszkodzić. Przypomnij sobie, ile czasu poświęciłaś na finezyjne dobranie i skompletowanie ukochanych kosmetyków.
- Fascynuję się dwutorową pielęgnacją cery. Niestety nie ja to wymyśliłam. Ta technika pielęgnacji jest logiczną konsekwencją budowy naskórka. Jego płaszcz hydrolipidowy, to – między innymi – wilgoć zabezpieczona lipidami. Nakładaj na całą twarz, szyję i dekolt krem nawilżający, dopiero po jego wchłonięciu krem pielęgnacyjny. Kremy nakładane w ten sposób wytworzą na powierzchni skóry swoistą barierę okluzyjną, przywracającą równowagę PTS, zabezpieczającą poziom NMF i ograniczającą TEWL. Dwa kremy świetnie się uzupełniają i tworzą MISTRZOWSKI duet :-)
- Skóra jest wyjątkowo finezyjnym narządem, chroniącym nas przed czynnikami zewnętrznymi. Potrafi zmierzyć się z promieniowaniem ultrafioletowym, wiatrem, mrozem czy śniegiem. Potrafi również nieźle wydziwiać, gdy – narażona na kontakt z wieloma czynnikami – traci swój naturalny, ochronny płaszcz wodno – lipidowy. Reaguje wtedy pieczeniem, uczuciem ściągnięcia i kłucia.