Uśmiech dla zdrowia, urody i wiecznej MŁODOŚCI

//, Inspiracje/Uśmiech dla zdrowia, urody i wiecznej MŁODOŚCI

Uśmiechaj się, śmiej się… Wieczna młodość, to nie tylko wynik najskuteczniejszych zabiegów kosmetycznych, biologicznych eksperymentów, lecz stanu ducha. Pigułka śmiechu, oczywiście, nie istnieje, jednak czasami wystarczy przypomnieć sobie jakiś dowcip lub sytuację, które wywołały w nas salwę śmiechu, by nad światem zabłysła tęcza.

Gelotologia, to nauka zajmująca się wpływem śmiechu na zdrowie człowieka. Udowadnia, że śmiech działa jak gimnastyka: masuje tętnicę szyjną, serce, i inne narządy wewnętrzne, a dotleniając cały organizm, uaktywnia mięśnie przepony, pleców, brzucha i TWARZY.

Norman Cousins – śmiecholog :-)

Prekursorem leczenia śmiechem był Norman Cousins, który cierpiał na przewlekłą chorobę stawów. Lekarze nie dawali mu szans na wyzdrowienie. Jednak nie zrezygnował z walki o zdrowie i wymyślił sobie kurację: oglądał komedie, spotykał się z przyjaciółmi i śmiał się do łez. W efekcie zastosowanej terapii wyzdrowiał, a swoje cudowne uzdrowienie opisał w znanym czasopiśmie medycznym. Innym popularyzatorem terapii śmiechem był Patch Adams, lekarz, który przebierał się za klowna i rozśmieszał pacjentów. W Polsce idee dr Adamsa wciela w życie Fundacja „Dr Clown”, która zajmuje się organizacją zajęć i zabaw na oddziałach dziecięcych. Beztroski śmiech pozwala pacjentom obniżyć stres związany z chorobą, cierpieniem, bólem, lękiem i rozstaniem z rodzicami

Najbardziej uzdrawiającą moc ma tzw. śmiech prosto z brzucha – nieudawany, naturalny, aż do łez. Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym. Może być spontaniczną reakcją, niezależną od naszej woli lub działaniem zaplanowanym. Promienny śmiech podnosi odporność organizmu, ponieważ zwiększa liczbę przeciwciał we krwi, osłabia schorzenia związane z astmą i migreną. Śmiech poprawia krążenie, reguluje bicie serca i ciśnienie krwi, zwiększa sprawność intelektualną i koncentrację. Hamuje także wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu, zwiększa zaś wydzielanie endorfin – naturalnych antydepresantów; minimalizuje ból fizyczny. Chichot działa odchudzająco, gdyż dynamizuje przemianę materii.

Zalety śmiechu :-)

Śmiech w grupie jest pozytywnie zaraźliwy, przywraca życiową energię. Jak dowodzą wieloletnie obserwacje, ludzie radośni, pogodni i zrelaksowani, żyją dłużej i mają wielu przyjaciół. Śmiech odróżnia nas od zwierząt.  Poczucie humoru mają jedynie ludzie, choć znam takich, którzy go bezspornie nie posiadają ;-)

Śmiej się niezależnie od tego, ile wiosen masz za sobą. Spotykaj się z przyjaciółmi, nie żałuj czasu na przyjemności, żyj z upodobaniem. Nauka odróżnia wiek biologiczny od wieku kalendarzowego ze względu na często występujące między nimi rozbieżności. W Zakładzie Antropologii PAN we Wrocławiu, zostały przeprowadzone badania wieku biologicznego mężczyzn w Polsce. Z badań jednoznacznie wynika, że wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia, obniża się wiek biologiczny. Sprawność intelektualna, pielęgnowanie zainteresowań, aktywny tryb życia w trosce o zdrowie znacząco spowalniają proces starzenia się. Jak dotąd, nikt nie wymyślił lepszego antidotum na upływ czasu. „Minuta śmiechu przedłuża życie o godzinę” – chińskie przysłowie potwierdzone badaniami naukowymi.

Poczucie humoru i radość życia odmładzają :-)

We współczesnym świecie bardzo przesunęła się granica oddzielająca dojrzałość od starości. Do niedawna, sześćdziesięcioletnią kobietę utożsamiano z osobą będącą w smutnej fazie zwanej jesienią życia. Pogląd o tyle niesłuszny, co nieprawdziwy. Jesień, to najpiękniejsza pora roku. Znam wiele kobiet po sześćdziesiątce, których życie może być przykładem doskonałej kondycji, aktywności, pasji. To Kobiety, które osiągają szczyty zawodowych i osobistych sukcesów. Żeglują, jeżdżą na nartach, uczestniczą w trudnych i forsownych spływach kajakowych, fantastycznie i najdłużej tańczą na parkiecie, regularnie spotykają się z przyjaciółmi, remontują domy i mieszkania.

Obecnie seniorzy szukają aktywności dających im radość. Nie tylko uprawiają działkę, wyjeżdżają do sanatorium lub opiekują się wnukami. Są otwarci na liczne nowinki techniczne i dumni, że dożyli czasów takich genialnych możliwości. Chętnie korzystają z najnowocześniejszych telefonów, internetu, odwiedzają fora internetowe, płacą kartą, dokonują zakupów w sieci, rozmawiają na skype. Pasjonują się teatrem, chodzą na premiery kinowe, spotykają się na koncertach i w kawiarniach… Teraz emeryci i renciści przesuwają o piętnaście, dwadzieścia lat do przodu wskazówki na zegarze aktywnego życia.

Sześć porad dla zdrowia i urody:

  • po przebudzeniu postaraj roześmiać się z głębi serca :-)
  • każdego dnia uśmiechaj się do siebie – najserdeczniej :-)
  • słuchaj rozpromieniającej muzyki i oglądaj zabawne filmy
  • zaprzyjaźniaj się z ludźmi, którzy mają poczucie humoru ;-)))
  • naucz się autentycznie śmiać się z samego siebie ;-)

 

Najważniejszy jest wiek serca – jeśli posiadamy młodzieńcze, całe w skowronkach, pełne optymizmu,
planów na przyszłość serce – jesteśmy mistrzami swojego życia. Śmiechu nie da się przedawkować ;-)Wpadnij do Kosmetyczki Roku :-)
Gabinet Kosmetyczny Ewy Wasiak
Łódź Bałuty ul. Srebrna 33
Tel. 601 891 506

2017-11-08T19:22:20+00:0025/09/2017|Categories: Humor w Gabinecie, Inspiracje|