TEWL – ucieczka wody przez naskórek

Strona główna/Nawilżanie skóry, Budowa skóry, Lekcje kosmetyczne/TEWL – ucieczka wody przez naskórek

Tablica z napisem TEWL TEWL (Trans Epidermal Water Loss) – ograniczenie tego wskaźnika jest jednym z najważniejszych zadań współczesnej kosmetyki. Wzmacniając naturalny system ochronny skóry najskuteczniej ograniczamy ucieczkę wody z jej wnętrza przez naskórek.

Nawilżanie i skrupulatne zatrzymywanie wilgoci, to zgrany kosmetyczny tandem, a posiadanie (stosowanie) dwóch kremów: nawilżającego i pielęgnacyjnego, gwarantuje zdrowie i urodę skóry.

To PTS – płaszcz hydrolipidowy niczym najskuteczniejsza straż graniczna, pilnuje i ogranicza ucieczkę wody na zewnątrz. PTS jest wierzchnią warstwą naskórka. Jak wskazuje jego nazwa zbudowany jest z wody i tłuszczów. Składniki płaszcza hydrolipidowego wytwarzają na skórze okluzję (woda i tłuszcze) zapobiegającą ucieczce wody przez naskórek – TEWL (Trans Epidermal Water Loss).

Ponieważ woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu przemian komórkowych, stymulacji odnowy komórkowej warstwy twórczej i usprawnienia naturalnego procesu eksfoliacji, który pomaga tworzyć nowy naskórek, dlatego nie można pozwolić na zubożanie (okradanie) jej zasobów.

Powinniśmy podejmować rozsądne działania pielęgnacyjne mające na celu nawilżenie, odżywienie oraz wzmocnienie skóry gdyż tylko dzięki takim działaniom zabezpieczamy organizm przed TEWL. Bez odpowiedniej porcji wilgoci źle funkcjonuje nie tylko naskórek i skóra, ale i cały organizm. Woda jest życiodajna. W sytuacji gdy TEWL jest podwyższony cały organizm traci wodę, a skóra jest słabo nawilżona.

Skóra ze wzmocnionym ekosystemem – bogata w wilgoć i lipidy –  jest najlepszą tarczą ochronną organizmu przed różnorodnymi czynnikami środowiskowymi: zanieczyszczeniami, bakteriami, mrozem, wiatrem, wahaniami temperatur, promieniowaniem UV, przesuszonym powietrzem w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach i niekontrolowaną ucieczką wody.

Warto o tym pamiętać, ponieważ w tej kwestii bardzo dużo zależy od nas samych i podjętych przez nas działań pielęgnacyjnych. Zapraszam do lektury artykułu z cyklu: Przychodzi Klient do Gabinetu, pt. W jakiej kolejności nakładać kremy? Mam nadzieję, że będzie on Wam pomocy przy opracowywaniu czy wypracowywaniu nawyków pielęgnacyjnych. Właściwe pielęgnowanie skóry jest jednym z najzdrowszych nawyków.Ewa Wasiak
Gabinet Kosmetyczny Łódź – Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506


2020-05-31T14:51:35+02:0020/04/2018|Categories: Nawilżanie skóry, Budowa skóry, Lekcje kosmetyczne|Tags: |