Obiektywnie patrząc, skóra jest doskonała nawet wtedy, gdy uważamy zupełnie inaczej. Z jednej strony jest jak szlachetne ubranie: utrzymuje temperaturę ciała i chroni nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, z drugiej zaś to żywy i wydolny organizm – oddycha i ewoluuje.

Nawilżanie jest podstawowym profesjonalnym działaniem pielęgnacyjnym i potrzebuje go każda cera: sucha, tłusta, trądzikowa, mieszana, dojrzała, młodzieńcza – bez wyjątków. Za zdolność zatrzymywania wody w organizmie odpowiedzialny jest naskórek, który jest swoistym murem złożonym z cegieł – komórek (korneocytów).

Te z kolei łączą się ze sobą specjalną „zaprawą”, czyli podwójnie ułożonymi cząsteczkami lipidów, tj. cholesterolem, ceramidami, kwasami tłuszczowymi, tworząc tym samym warstwę lipidową, która kontroluje przepuszczalność wody. To obecności higroskopijnych składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) i budowie warstwy lipidowej zawdzięczamy możliwość wiązania wody i kontrolę nad przeznaskórkową jej ucieczką (TEWL). Nie uzupełnimy skutecznie niedoborów w nawilżeniu skóry, jeżeli nie zadbamy o struktury, które pomagają zachować i wzmocnić rezerwy wody.

Skuteczne nawilżanie skóry 

Dlatego, aby profesjonalnie nawilżyć skórę, stymuluję jej odnowę komórkową, tworzę „nowy naskórek”, wzmacniając ją tym samym, gdyż uważam to za najsprytniejsze rozwiązanie w kwestii nawilżania.

Skóra z dobrze „zaimpregnowanym” płaszczem lipidowym, witalna i aktywna w autonomiczny sposób rozwiązuje wiele swoich problemów oraz świetnie radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi.Trudno mi wskazać, który z moich zabiegów jest sztandarowym przykładem takiego działania, ponieważ myślenie o nawilżaniu towarzyszy mi podczas wykonywania każdego rodzaju terapii. Dlatego staram się przemycać ten rodzaj pielęgnacji nawet wtedy, gdy skóra wykazuje pozornie inne problemy i wskazania zabiegowe. Dlaczego? Ponieważ uważam, że nawilżania nigdy za wiele!

Zapraszam Was do odwiedzenia kategorii kosmetycznej: „Nawilżanie skóry” gdzie znajdziecie wiele artykułów na temat nawilżających działań pielęgnacyjnych. Miłego czytania :-)

Każdy profesjonalny zabieg kosmetyczny ma również nawilżać!Ewa Wasiak – Kosmetyczka Roku
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty
ul. Srebrna 33 tel. 601 891 506