Kosmetologia to dziedzina, w którą można włożyć wszystko to co najlepsze z innych specjalności: odpowiedzialność za pacjenta z medycyny, troskliwość z fizjoterapii, skuteczność z dietetyki i chemii.

Współczesna kosmetyka profesjonalna otwiera przed nami wiele nowych możliwości pielęgnacyjnych, ale jednocześnie teraźniejsze życie stawia przed nami coraz więcej trudnych wyzwań. Nadmiar obowiązków zawodowych czy rodzinnych po prostu nas przytłacza, a skóra odzwierciadla wszystkie te troski. Widać na niej stres, zmęczenie, przepracowanie.

Często spotykamy się z powiedzeniem: unikaj stresu, bo złość piękności szkodzi. Tylko, że takie zalecenie nie zdaje podstawowego egzaminu. Dlaczego, tak uważam? Bo nie można uniknąć stresu. Poza tym takie emocje dostarczają nam również sposobności do rozwoju. Warto traktować je jako wyzwanie i stawiać im czoło…

Drobne kroki i nagroda 

Wrażliwość i delikatność skóry mamy zapisaną w genach, ale można uwrażliwić przecież każdy rodzaj cery: tłustą, naczyniową czy mieszaną. Dużo zależy od nas samych. Skóra narażona na kontakt z wieloma szkodliwymi czynnikami staje się kapryśna, osłabia się jej płaszcz lipidowy, który nie może pełnić swych funkcji ochronnych.

Bardzo często wrażliwość skóry jest mylona z alergią. Tymczasem to dwa różne zagadnienia. Pojawienie się uczulenia jest reakcją układu odpornościowego na konkretny alergen i pojawia się po kontakcie z nim. Natomiast skóra wrażliwa jest znacznie mniej przewidywalna. W takiej samej sytuacji raz reaguje gwałtownie, kiedy indziej zaś nie. Wszystko jest uzależnione od jej kondycji w danej sytuacji.

Skóra nadwrażliwa bardzo często charakteryzuje się rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, stanem zapalnym atopowym lub łojotokowym, a także trądzikiem różowatym. Nie życzę nikomu takich problemów. To bardzo skomplikowane zagadnienia pielęgnacyjne. Na pewne rzeczy nie mamy do końca wpływu, rodzimy się bowiem z pewnymi predyspozycjami. Ale w tej sytuacji jedno „ale”. Otóż mamy wpływ na swoje działania.

Chronić i koić & zabezpieczać 

Cerę wrażliwą trzeba chronić i koić, zaś alergiczną chronić i zabezpieczać przed kontaktem z alergenami. W tym jednym pozornie prozaicznym zdaniu jest ukryta cała prawda i sedno działań pielęgnacyjnych. Po pierwsze – edukuję Klientów, aby przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji domowej wybierali kosmetyki z linii do cery wrażliwej. Bardzo dobrym nawykiem jest testowanie kosmetyków przed ich zakupieniem. Wystarczy poprosić mnie o próbki!

Potęga zapisywania

Drugim niezwykle ważnym zwyczajem jest prowadzenie swoistego „pamiętnika pielęgnacyjnego” i zapisywanie nazw kosmetyków, ich składników aktywnych, które nam nie służą. Pamięć ludzka bywa zawodna. Serio!

Warto także stworzyć listę najważniejszych problemów swojej cery. Zacząć od tych, które towarzyszą Ci każdego dnia, pojawiają się cyklicznie (np. przed miesiączką) oraz sezonowo, np. po upalnych wakacjach, plażowaniu, ekspozycji na słońce czy po mroźnej zimie itd. Wypisz również atuty swojej cery i to, z czego jesteś dumna. Każda cera ma swoje blaski i cienie.

Spisz te problemy swojej cery, które są dla Ciebie najbardziej dokuczliwe, a także te, których chciałabyś się pozbyć w pierwszej kolejności. Podczas spotkania w Gabinecie Kosmetycznym opowiesz mi, które z nich są dla Ciebie najważniejsze i dlaczego. Wspólnie ustalimy hierarchię problemów Twojej cery.

Skóra jest – obiektywnie – doskonała nawet wtedy, gdy – subiektywnie – uważamy, że tak nie jest. Z jednej strony – jest jak ubranie: utrzymuje temperaturę ciała i nas chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zaś z drugiej – jest jak żywy organizm: oddycha i się zmienia.

Siła pielęgnacji

Od lat powtarzam również, że im mniej składników aktywnych w kremie, tym lepiej. Pamiętajmy też o tym, że krem do wszystkiego tak naprawdę jest do niczego. Preparaty kosmetyczne działają skutecznie tylko wtedy, gdy są dobrane idealnie na miarę zaistniałego problemu. Zakupione kosmetyki powinny zachwycać skórę. Bardzo ważne jest systematyczne nawilżanie i dostarczanie odpowiednich lipidów. Rozważnie należy podchodzić do wygładzania skóry wrażliwej. Polecam peelingi enzymatyczne, ale stosowane nie za często i tylko wtedy, gdy skóra nie jest podrażniona.

Jakie kosmetyki polecam do skór wrażliwych? Najważniejsze, aby odtwarzały płaszcz lipidowy, chroniły naczynia krwionośne, koiły skórę i zmniejszały zaczerwienienia.

Zwyczajnie & niezwyczajnie

Wiem, że brzmi to zwyczajnie, a taka skóra wymaga przecież niezwyczajnej pielęgnacji. Ale od razu wyjaśniam, że są to podstawowe wskazania pielęgnacyjne, które należy odpowiednio rozwinąć i dostosować do indywidualnych potrzeb swojej cery. Pielęgnacja domowa musi być niczym koronkowa serweta. Misternie utkana z prób, błędów i sukcesów kosmetycznych. Najlepiej byłoby, aby były zawarte w niej same pomyślności, ale każdy z nas wie, że nie zawsze bywa różowo ;-)

Nie raz, nie dwa mówiłam, że moje porady blogowe są niejednoznaczne. Jest to celowe działanie. Nie mogą to być rady konkretne, ponieważ nie są adresowane do indywidualnej osoby. Sygnalizuję w nich jedynie, w jaki sposób możemy rozwiązać jakiś problem. Abym mogła uszczegółowić porady, muszę zobaczyć Twoją skórę. Tak już mam.

Lekiem „pierwszego ratunku” jest wizyta w profesjonalnym Gabinecie Kosmetycznym. Mówiąc „profesjonalnym”, mam na myśli taki, w którym są prawidłowo rozpoznawane i efektywnie zaspakajane potrzeby skóry. Póki co… dzwońcie i pokazujcie :-)

Gabinet Kosmetyczny Ewy Wasiak
Łódź Bałuty ul. Srebrna 33
t
el. 601 891 506