Odciski – bolesny problem

///Odciski – bolesny problem

Pielęgnacja stópZdarza się, że Klientka ma olbrzymie odciski z trzpieniem. A wystarczyłyby dwie godziny w ciągu kilku miesięcy, by uciąć głowę tej hydrze i przywrócić komfort życia wykonując pedicure.

Niestety, nie pierwszy raz słyszę od Klientek, że powinny były przyjść do mnie wcześniej na pedicure, spacerować na świeżym powietrzu, zamówić wizytę u lekarza, wykonać, np. cytologię, ale nie mają czasu, ponieważ opiekują się ciotką ze strony męża, koleżanka z pracy jest na zwolnieniu lekarski, mąż pojechał w ukochane góry…

Zdarza się, że czasami naprawdę nie można inaczej. Musimy być jednak świadome, że stawianie swoich potrzeb na odległym planie jest na dłuższą metę dla wszystkich szkodliwe. Gdy zapytałam Klientkę, dlaczego nie wyjedzie z mężem w góry odpowiedziała, że mąż nie lubi z nią chodzić, bo ona tak wolno chodzi i ciągle bolą ją stopy.

Szlachetność i niesienie pomocy innym są zawsze godne pochwały, ale musi towarzyszyć temu poczucie własnego komfortu i zdrowia. Istnieje różnica pomiędzy byciem dobrym a byciem zbyt dobrym. W naszym kręgu kulturowym prowadzeniem domu nadal zajmują się kobiety, na dodatek pracują zarobkowo. Choć jesteśmy fantastycznie usposobione do tej wielozadaniowości, nie przesadzajmy z obdarowywaniem innych dobrocią i sercem ;-) Nasze potrzeby zdrowotne są równie ważne.

Co to są odciski i jak powstają:

  • Odciski powstają na skutek zogniskowanego (punktowego) i wzmożonego ucisku. Nacisk może być spowodowany noszeniem niewygodnego obuwia, deformacją stóp, niewłaściwym ułożeniem kości śródstopia lub wadą postawy. Wymagają systematycznego i rozsądnego opracowywania i usuwania.
  • Z medycznego punktu widzenia odciski są tym samym co modzele. Robią się, aby ochronić skórę. To biologiczny opatrunek. Na tym polega inteligencja skóry. Jednak, na skutek długotrwałego ucisku, komórki naskórka rogowacieją coraz bardziej. Tworzy się z nich twarda, rogowa masa uniemożliwiająca prawidłową wędrówkę komórek naskórka. Zrogowaciałe komórki nie mogąc przedostać się do górnych warstw, zalegają w wyższych warstwach skóry. Wówczas buduje się z nich rdzeń odcisku zwany również trzpieniem. Długi i ciągły ucisk powoduje, że trzpień wrasta coraz głębiej w tkankę, podrażniając okostną i powodując silny ból.
  • Pozwoliłam sobie na ironię opisując w tekście dostrzeżone przeze mnie paradoksy pielęgnacji stopy na rzecz… komfortu odcisków ;-) Trudno nie zauważyć osobliwego sposobu poruszania się, by nie urażać intruza, troskliwości jakiej doznaje ten dziki lokator okładany kompresami i osłaniany ortezami. Tak hołubiony, bez przeszkód rośnie, a jego trzpień coraz głębiej penetruje naszą skórę i – niczym drzazga – wbija się w podeszwę naszej stopy.Zapraszam do lektury wybranych artykułów dotyczących pedicure – pielęgnacji stóp:


Złap drowie za… nogi :-)


Wpadnij do Kosmetyczki Roku na higieniczny pedicure
Gabinet Kosmetyczny Łódź – Bałuty ul Srebrna 33
Tel. 601 891 506


2019-09-22T21:29:15+00:0010/11/2014|Categories: Pedicure|Tags: , |