Oczyszczenie twarzy – w obiektywie kosmetyczki

///Oczyszczenie twarzy – w obiektywie kosmetyczki

Oferta mojego Gabinetu to wartościowy (jak sądzę) kolaż wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Te z wykorzystaniem kwasów owocowych kocham miłością pierwszą i absolutną, wykonuję dużo eksfoliacji. Cenię również wartość terapeutyczną zabiegów złuszczających, ale ukoronowaniem oferty zabiegowej są kompozycje oczyszczające z manualnym oczyszczaniem twarzy na czele.

Chyba jedynie zabiegi kojące, nawilżające i wzmacniające płaszcz lipidowy mogłyby z nim wygrać, ale to jedynie z powodu swojej uniwersalności.

Manualne oczyszczanie twarzy to moja zabiegowa chluba. Dzięki tej autorskiej formule pielęgnacyjnej wypromowałam swój Gabinet i cały czas utrzymuję wysoką pozycję zawodową. Nie mówię o tym z powodu pychy, ale dlatego, że stanowi ona mój najprawdziwszy powód do dumy.

Co są zaskórniki otwarte i zamknięte?

Manualne oczyszczanie skóry, to popularny zabieg dla cer mieszanych, łojotokowych, z trądzikiem młodzieńczym czy łojotokowym zapaleniem skóry. Jego celem jest przede wszystkim usunięcie zamkniętych i otwartych zaskórników. Powstają one z substancji tłustych (sebum), fragmentów zrogowaciałego naskórka oraz zanieczyszczeń, które zatrzymały się pod powierzchnią naskórka.

W przypadku zaskórników otwartych ich zawartość wydostaje się na zewnątrz porów skóry i jest narażona na działanie powietrza, a na skutek oksydacji zaskórnik staje się ciemny.

W przypadku zaskórników zamkniętych materiał wypełniający por nie wydostaje się na zewnątrz, a więc nie jest narażony na utlenianie i zmianę koloru, więc pozostaje dzięki temu biały. Ekstrakcja otwartych i zamkniętych zaskórników sprawia, że cera wygląda świeżo, a często dzięki temu i młodziej. Oczyszczone pory nie są „rozpychane” przez gromadzące się w nich zanieczyszczenia, więc nie ulegają dalszemu rozszerzaniu.

Kiedy oczyszczać skórę?

Podstawową oznaką zanieczyszczenia cery, jest jak powiedziałam, pojawienie się zaskórników. Dość łatwo ulegają one nadkażeniom przez bakterie, powodując powstawanie wykwitów. Kolejnym objawem jest zmniejszenie lub brak chłonności skóry. Po oczyszczeniu Klienci mówią, że ich skóra stałą się chłonna jak gąbka. Cera uwolniona bowiem od zanieczyszczeń łatwo absorbuje wilgoć, witaminy i składniki odżywcze.

W długo nieoczyszczanej skórze skórze nawet po usunięciu zmian pozostają rozszerzone pory. Dlatego im szybciej usuniemy zaskórniki, tym szybciej nastąpi regeneracja skóry.

Zalety oczyszczania.

Oczyszczanie twarzy likwiduje błyszczenie skóry, zwęża pory, zmniejsza problemy tłustej cery związane z wydzielaniem sebum, uwalnia skórę od wywołujących podrażnienia bakterii. Dzięki oczyszczającej sile zabiegu nadprodukcja sebum zostaje ustabilizowana, pory skórne zwężone, a twarz wygląda zdecydowanie zdrowiej i promienniej.

Problemowe cery z duża ilością zaskórników wymagają oczyszczenia gruczołów łojowych z zastojów, które są siedliskiem bakterii. Jest to ważne przy w przypadku wyżej wymienionych cer, szczególnie zaś w przypadku początkowych trądzików młodzieńczych.

Kontrowersje wokół oczyszczania manualnego. 

Często wykonuję manualne oczyszczanie moim Klientom. Uważam, że w wielu przypadkach nie ma bardziej skutecznego zabiegu na pozbycie się zalegających zanieczyszczeń. Do zabiegu kwalifikuję Klientów po przeprowadzeniu wywiadu kosmetycznego i kosmetycznej diagnozie skóry, po analizie wskazań i przeciwwskazań zabiegowych.

Przy oczyszczaniu manualnym nie widzę większego ryzyka związanego z pojawieniem się niepożądanych następstw, niż przy innych zabiegach, np. eksfoliacji, złuszczaniu. Może dlatego, że pracuję zawsze z zastosowaniem odpowiedniej techniki, higieny i uważam go za bezpieczny i przynoszący dobre rezultaty.

Jeżeli słyszę, że po oczyszczeniu mogą powstać stany zapalne, że zabieg może powodować rozszerzenie porów,  rozszerzenie naczyń krwionośnych, to zapraszam do mojego Gabinetu. Zademonstruję mistrzowskie wykonanie oczyszczania. Żaden z moich Klientów nie wygląda po nim jak po hara – kiri ;-)  Twarz podczas zabiegu jest adekwatnie rozpulchniona do etapu oczyszczenia manualnego, a następnie perfekcyjnie ukojona, nawilżona i wzmocniona.

To zabieg idealny do dalszych etapów pielęgnacji skóry, np. normalizacji składu chemicznego sebum, regulacji pracy komórek związanych z produkcją sebum –  sebocytów, czy regulacji pracy gruczołów łojowych. Wolę najpierw skórę oczyścić i dopiero uwolnioną od zanieczyszczeń stymulować ze ściśle opracowanym planem zabiegowym.

Reakcja skóry po oczyszczaniu manualnym twarzy.

Po zabiegu – w przeciągu dwóch, trzech dni może pojawić się lekkie łuszczenie skóry, a nawet drobne wykwity. Taką reakcję nazywam samooczyszczaniem lub odpowiedzią immunologiczną. Bardzo ważne jest dla mnie aby Klienci wiedzieli co jest normalną reakcją skóry, a co możemy zakwalifikować do reakcji niepożądanych.

Przeciwwskazania do manualnego oczyszczania twarzy.

Bardzo ważną przeszkodą do wykonania manualnego oczyszczania twarzy jest opryszczka. Opryszczka nie stanowi przeciwwskazania jedynie do oczyszczania, ale do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych twarzy, nawet regulacji łuku brwiowego z farbowaniem brwi i rzęs.  Zdarzyło mi się, że na zabieg zgłosiła się osoba przeziębiona. Odmówiłam wykonania zabiegu takiej osobie. Aby poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym musimy być zdrowi, po poza tym kosmetyczka też człowiek, który ma ograniczoną odporność. Dbajcie o swoją ,,terapeutkę urody” i szanujcie jej zdrowie :-)

Pozostałe równie ważne przeciwwskazania, to astma i duszność, oparzenia słoneczne, ekstrakcja zęba w ciągu dwóch tygodni, trądzik pospolity w stanie zapalnym, podrażnienie skóry.


Zapraszam do lektury innych artykułów o oczyszczaniu cery :-)

Wpadnij do Kosmetyczki Roku na oczyszczenie twarzy
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty ul. Srebrna 33
Tel. 601 891 506 


2019-03-21T14:12:53+00:0025/11/2018|Categories: Oczyszczanie cery|Tags: |