Kwasy owocowe w zabiegach kosmetycznych

//, Kwasy owocowe/Kwasy owocowe w zabiegach kosmetycznych

Eksfoliacja, czyli złuszczanie, jest szeroko znanym i kompleksowo wykorzystywanym przeze mnie zabiegiem z wykorzystaniem kwasów owocowych.

Złuszczaniem nazywamy usuwanie martwych lub zniszczonych komórek wierzchnich warstw naskórka, a eksfoliacją powyższe działania, ale z wykorzystaniem kwasów owocowych. Bardzo cennym i wielokrotnie opisywanym przez mnie działaniem kwasów, jest rozluźnienie powiązań pomiędzy martwymi komórkami naskórka.


Dzięki „rozbiciu” połączeń międzykomórkowych (pomiędzy keratynocytami) usprawniamy penetrację i dyfuzję składników pielęgnacyjnych, nakładanych w dalszej części zabiegu. Po wykonanej w Gabinecie eksfoliacji, Klientki bardzo często opowiadają mi, że po zabiegu skóra była niebywale chłonna.

Z moich zawodowych doświadczeń wynika, że lepsze efekty pielęgnacyjne osiąga się wykonując profesjonalną eksfoliację w Gabinecie z użyciem wysokostężonych kwasów owocowych, niż w wyniku stosowania niżej stężonych kwasów w preparatach do pielęgnacji codziennej, domowej, systematycznej. Nie jest to wypowiedź marketingowa, mająca na celu zachęcenie Was do skorzystania z mojej oferty zabiegowej, ale najprawdziwsza prawda, poparta nie tylko moim doświadczeniem, ale również badaniami naukowymi.

Działanie kwasów owocowych na struktury skóry:

1. Przyśpieszenie tempa odnowy komórkowej.

Pierwsze działanie, to pierwsze i najbliższe mojemu „zawodowemu” sercu, to przyśpieszenie miarowości odnowy komórkowej naskórka. W młodej skórze cykl (zwany keratynizacją – TOT Turn Over Time), czyli czas od powstania do złuszczenia się komórek naskórka trwa przeciętnie 4 tygodnie, to jest 28 dni. Niestety, w związku z trybem życia, wiekiem czy stresem keratynizacja ulega wydłużeniu o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt dni. W takiej sytuacji aplikacja na skórę kwasów owocowych podczas zabiegu powoduje odmłodzenie i usprawnienie jej regeneracji. Kwasy owocowe „budzą” uśpione struktury skóry, ponieważ stymulują funkcje komórkowe i tym samym odnawiają naskórek, wzmacniają, tonują i ujędrniają skórę.

2. Usprawnienie i aktywizacja syntezy kolagenu.

Udowodniono, że po zastosowaniu terapii z wykorzystaniem kwasów owocowych zwiększa się grubość żywych warstw naskórka oraz skóry właściwej. Zaobserwowano również zwiększenie syntezy jej elementów strukturalnych: glikozoaminoglikanów (głównie kwasu hialuronowego), kolagenu, poprawę stanu włókien elastycznych, rozkwit fibroblastów oraz odtwarzanie nowej naturalnej tkanki podpierającej. Kwasy owocowe działają na wszystkie struktury skóry i gwarantują ekstremalne rezultaty.

3. Wzmocnienie struktur obronnych warstwy rogowej naskórka.

Naukowcy twierdzą, że alfa – hydroksykwasy stosowane w niskich stężeniach stymulują syntezę ceramidów, usprawniając w ten sposób barierę obronną warstwy rogowej naskórka. Jak twierdzi dr n. chem. Małgorzata Chełkowska, do dziś nie wyjaśniono jeszcze mechanizmu działania kwasów w tym kierunku, a wszystkie wnioski wyciągane są na podstawie wyników otrzymanych na hodowlach komórkowych in vitro. Badania trwają, ale ten kierunek działania alfa-hydroksykwasów wydaje się bardzo interesujący.

4. Spektakularna gładkość skóry.

Najszybciej zauważalnym efektem działania kwasów jest wygładzenie powierzchni skóry. Klientki już po pierwszym zabiegu mogą cieszyć się jedwabiście gładką skórą.

5. Redukcja suchości skóry.

Kwasy owocowe reaktywują naturalne funkcje nawilżania, by przywrócić skórze sprężystość, komfort, blask… Skóra przesuszona, czy odwodniona charakteryzuje się  grubą warstwą rogową naskórka, jest szorstka, ściągnięta, matowa, pozbawiona witalnej energii. Przyczyną takiego stanu może być zaburzenie struktury cementu międzykomórkowego i zwiększony TEWL. Tak jak mówiłam kwasy optymalizują keratynizację co w konsekwencji przyczynia się do poprawy jakości warstwy rogowej, rekonstrukcji cementu międzykomórkowego, aktywności komórkowej, przywrócenia równowagi płaszcza hydro – lipidowego, jego funkcji obronnych oraz ograniczenia ucieczki wody. Wzmocnienie funkcji ochronnych naskórka pomaga skórze wzmocnić rezerwy wody, wygładza szorstkość, daje poczucie komfortu oraz chroni ją przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

6. Złuszczanie, które likwiduje infekcje mikrobowe. 

Ze względu na własności złuszczające, kwasy stosuje się również w terapii trądziku młodzieńczego oraz przy problemie nadmiernego wydzielania sebum. Kwasy bowiem nie tylko pobudzają skórę do naturalnej odnowy biologicznej i przyśpieszają przemiany komórkowe, ale posiadają również silne działanie anty – łojotokowe i oczyszczające. Likwidują błyszczenie skóry, zwężają pory i niwelują wszystkie problemy tłustej, mieszanej czy trądzikowej skóry związane z nadmiernym wydzielaniem sebum.

Stany zapalne, podrażnienia, grudki są typowymi cechami skóry tłustej. Przyczyną takiej dolegliwości są gruczoły łojowe produkujące nadmiar sebum, infekowane przez bakterie i mikroorganizmy podrażniające skórę. W takiej sytuacji wykonanie zabiegu z wykorzystaniem kwasów owocowych jest bardzo korzystnym działaniem pielęgnacyjnym wpływającym na naturalne funkcjonowanie skóry poprzez spowolnienie wydzielania łoju i działanie bakteriostatyczne. Tuż po nim skóra staje się czysta, świeża, gładka. Zabiegi z wykorzystaniem kwasów owocowych stosunkowo sprawnie eliminują również wszelkiego rodzaju wykwity trądzikowe.

7. Rozjaśnianie przebarwień i wyrównanie kolorytu cery.

Eksfoliacja prowadzi także poprawy kolorytu, a nawet rozjaśnienia plam pigmentacyjnych. Dzięki złuszczeniu górnych warstw naskórka, również w miejscu plam pigmentacyjnych, obserwuje się wyrównanie kolorytu cery. Proces ten nie reguluje mechanizmu melanogenezy, ale przyspieszanie procesu odnowy komórkowej przyczynia się do bardziej równomiernego rozłożenia melaniny w naskórku i wyraźnej poprawy jego barwy.

__________________________

To zabawne – tyle razy to mówiłam, ale i tak z przyjemnością powtórzę, że jeżeli „coś jest do wszystkiego, jest do niczego”. Wyjątkiem w tej kwestii są niewątpliwie kwasy owocowe. Nie znam chyba innych składników aktywnych, które mogłyby poszczycić się tak niezrównaną multifunkcyjnością. Wprowadzają w zachwyt Klientów z różnorodnymi problemami skórnymi.

 


Wpadnij do Kosmetyczki Roku na kwasy owocowe :-) 
Gabinet Kosmetyczny Łódź Bałuty, ul. Srebrna 33
Tel. 601 891 506 


2018-02-18T23:25:01+00:0005/11/2017|Categories: Złuszczanie, Kwasy owocowe|Tags: |