Zdjęcia z Kongresu KosmetycznegoTo były magiczne dwa dni. Podczas Targów najnowocześniejsze usługi i technologie przeplatały się z premierami produktów, konferencjami, seminariami, pokazami i spotkaniami branżowymi.Miałam niebywałą przyjemność być świadkiem ogłoszenia werdyktu konkursu o NAJbardziej prestiżowe trofeum w branży kosmetycznej. Gratuluję marce kosmetycznej Bielenda Professional zdobycia Złotego Medalu :-)

W dniach 26-27 kwietnia odbył się w Poznaniu III Kongres Kosmetyczny w ramach Targów Branżowych Beauty VISION. Dzięki gościnności marki kosmetycznej Bielenda Professional i Pani Ewy Cesarz, redaktor naczelnej i wydawcy art of BEAUTY, mogłam wziąć udział jako prelegentka w dwudniowym Kongresie Kosmetycznym. Tegoroczny Kongres zajmował się aspektami biznesowymi w Branży Hair, Beauty i SPA – Gabinet XXI wieku. Podczas dwóch dni Kongresu rozpatrywaliśmy różnorodne aspekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zintegrowanej z kosmetyką, fryzjerstwem i spa; marketingiem, nowymi technologiami, usługami i produktami. Braliśmy pod lupę ciekawe i ważne tematy z punktu widzenia rozwoju Gabinetów Kosmetycznych, Salonów Fryzjerskich, budowania przewagi nad konkurencją i stabilizowania pozycji zawodowej.

W czasie kongresu przedstawione zostały również wyniki badań profesjonalnego rynku kosmetycznego i fryzjerskiego, przeprowadzone w kwietniu 2014 przez organizatora konferencji. Badania te wykazały duże zapotrzebowanie na profesjonalne szkolenia we fryzjerstwie z praktycznych technik cięcia włosów, a w moim sektorze zapotrzebowanie na szkolenia w zakresie aparatury kosmetycznej.

Moje wystąpienie zostało zaplanowane na sobotę. Pamiętam, jak z duszą na ramieniu pokonywałam drogę z hotelu do siedziby Międzynarodowych Targów Poznańskich, ziemia kręciła mi się pod nogami, a ja razem z nią ;-) Przed wystąpieniem zostałam przedstawiona uczestnikom Kongresu jako Kosmetyczka Roku i laureatka konkursu zorganizowanego przez firmę kosmetyczną Bielenda Professional, a następnie Pani Justyna Mrówczyńska, Kosmetyczka i Konsultantka ds. Kosmetyki Profesjonalnej, przeprowadziła prezentację i mistrzowsko zaprezentowała słuchaczom czynniki sukcesu w zawodzie kosmetyczki. Krok po kroku przybliżyła uwarunkowania i źródła powodzenia w tym trudnym, ale cudownym zawodzie. Po Jej prezentacji zostałam poproszona o podzielenie się moimi uwagami na temat tego, co decyduje o sukcesie w tej profesji, stanowi mój największy zawodowy problem, a także moimi spostrzeżeniami na temat konkursu i jego wpływie na moje życie.

Ponieważ Pani Justyna poruszyła wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z prowadzeniem Gabinetu Kosmetycznego, wykonywania naszego zawodu: higieną w Gabinecie, estetycznym wyglądem kosmetyczki, Jej osobowością, systematyczną edukacją, sumiennością, perfekcyjnie opracowaną metodyką zabiegową – miałam ułatwione zadanie i mogłam jedynie uzupełnić Jej magiczną wypowiedź. Powiedziałam, że dla mnie kosmetyczka jest artystką, usługowcem, dyplomatą, mistrzynią cierpliwości. Jednak NAJważniesze, aby myślała podczas komponowania i wykonywania zabiegów. Dopiero te wartości, uzupełnione wiedzą i doświadczeniem, składają się na fenomen zwany profesjonalną kosmetyczką. Współczesna kosmetyka przypomina krawiectwo miarowe, każdy zabieg kosmetyczny musi być idealnie dobrany do potrzeb skóry, niczym idealnie skrojona jedwabna sukienka. Powinien być logicznie zaprojektowaną i skomponowaną miksturą: kojącą gdy skóra potrzebuje uspokojenia; nawilżającą, gdy skóra potrzebuje odpowiedniej porcji wilgoci; oczyszczającą, gdy skóra jest szara, ziemista i pozbawiona witalnej energii.

W kwestii największych wyzwań, opowiedziałam uczestnikom Kongresu o stawianiu czoła kosmetycznej mitologii, która zakotwiczyła w przekonaniu wielu osób, nie mając nic wspólnego z rozsądnymi działaniami pielęgnacyjnymi. Takim najczęściej pojawiającym się mitem jest przekonanie, że cera tłusta nie wymaga nawilżania, jedynie częstego peelingowania i długotrwałego matowania. Innym nieporozumieniem jest doszukiwanie się związku między oczyszczaniem skóry, a jej szybszym zanieczyszczaniem. Jeszcze innym – uważanie zabiegu pielęgnacyjnego stóp za przyczynę powstawania coraz to większych zrogowaceń. Mitem jest także pogląd, że skóry nie wolno nawilżać zimą.

Na koniec mogłam podzielić się ze Wszystkimi radością z wygranej w Konkursie, udział w którym okazał się wieeeelkim prezentem jaki ofiarowało mi życie. Wygrana w tym prestiżowym Konkursie rozszerzyła moją zawodową panoramę, ustabilizowała pozycję zawodową, spełniła marzenia. Teraz już wiem, że nigdy nie będę stać z boku. Będę szła, a nawet biegła moją drogą… ;-)

Międzynarodowe Targi Kosmetyczne – Beauty VISION – Poznań 2014